foto: Rudolf Komár, PrahaIN.cz/Senát
PŘEDSTAVUJEME SENÁTNÍ OBVODY Z Anglie, kolébky parlamentarismu, pochází také pěkný zvyk pojmenovávat volební obvody podle místních přírodních zvláštností. Kdybychom tento zvyk převzali, senátní obvod Praha 11 by byl nejspíš nazýván „Horní Botič“. Na tom dolním, na Praze 4, se bude volit až za dva roky, ale od Chodova na západě po Kolovraty a Nedvězí na východě se jde k senátorkám letos.
V tomto obvodu přijedete do Prahy po dálnici D1, takže vlastně ani nepřekvapí, že právě zde v roce 1996 zvolili senátora, který přijel z Brna. Bývalý primátor moravské metropole Václav Mencl je původní profesí architekt a dnes ctihodný předseda Rady pro rozhlasové a televizní vysílání. Do Prahy přišel jako náměstek ministra hospodářství pro regionální politiku a územní plánování.
V roce 1996 měla ODS v hlavním městě suverénní pozici a hned tři její kandidáti zde dosáhli nadpoloviční většiny hlasů už v prvním kole. Václavu Menclovi k tomu moc nechybělo. Zisk 47,81 procent dával do druhého kola proti kandidátu ČSSD, psychiatru Ivanu Davidovi, velmi dobré šance.
Dalších kandidátů bylo méně než v jiných obvodech, ale o to silnější sestava se na startu sešla. Oldřich Kužílek, původně divadelní režisér, byl v devadesátých letech jednou z nejvýraznějších tváří vládní strany ODA a dnes je považován za jednoho z nejzasvěcenějších expertů na transparentnost veřejné správy.
I KSČM přivezla na Prahu 11 svého kandidáta po dálnici z Brna. A jakého. Jaroslav Matějka byl hlavní profesí historik v Ústavu marxismu - leninismu ÚV KSČ, ale na vedlejšák scénáristou nezapomenutelných perel angažované televizní tvorby Gottwald a Rodáci.
Protože Praha 11 dostala v senátorském pořadí číslo 19, musel senátor Mencl obhajovat svůj mandát už po dvou letech. A znovu se ve volbách setkal s komunistickým docentem Matějkou. ODA tentokrát nominovala přímo svého předsedu Daniela Kroupu a ČSSD poradce předsedy Miloše Zemana jménem Zdeněk Šarapatka.
V atmosféře protestu proti Opoziční smlouvě uzavřené ČSSD a ODS dokázal Kroupa získat téměř 29 procent hlasů a postoupit proti Menclovi do druhého kola. Ačkoliv byl seriozní senátor celkem populární tváří ODS, podpora Čtyřkoalice a množství občanských iniciativ nakonec přinesla výhru Kroupovi.
Ostrý souboj sousedních starostů
O šest let později se Praha 11 zapsala do dějin českého parlamentarismu i soudnictví. Poprvé v historii českého Senátu hrozilo, že se volby budou muset opakovat.
Sedmička kandidátů přinesla známá jména, i známé jmenovce. Kromě stálic Prahy 11 Daniela Kroupy a Ivana Davida se o post senátora ucházel kandidát lidovců jménem Antonín Zápotocký. A s minulostí měl konexe i kandidát ODS Jan Nádvorník. Starosta Prahy 15 se v minulosti proslavil jako člen svérázného pěveckého dua jménem Saze, které vystupovalo i v divadle Semafor, kde zpíval písně jako „Václava mám nejradši, na něj žádnej nestačí, Václava mám nejradši, protože je kus“.
Jan Nádvorník byl starostou Prahy 15, Antonín Zápotocký sousedního městského obvodu Křeslice. A těsně před volbami se o něm objevily negativní informace v radničním zpravodaji Prahy 15, který navíc vyšel v nákladu, který dvacetinásobně převyšoval náklad obvyklý.
Volby dopadly tak, že do druhého kola postoupil s více než 39 procenty starosta Nádvorník a proti němu Petr Jirava, kandidát SNK- ED. Antonín Zápotocký skončil třetí, když mu na druhé místo chybělo jen 325 hlasů.
Průběh voleb napadl u Nejvyššího správního soudu, kam se podávají stížnosti na průběh voleb. Namítal s odkazem na informace v radničním zpravodaji, že kampaň neprobíhala čestně a poctivě.
Mezitím Jan Nádvorník druhé kolo vyhrál. V prosinci ale NSS uznal námitky a volby prohlásil za neplatné. Stalo se tak poprvé v historii.
Nové volby se ale nekonaly, zvolený Jan Nádvorník podal ústavní stížnost, a Ústavní soud mu dal za pravdu a rozhodnutí NSS zrušil. Argumentoval především proporcionalitou, že jeden dopis čtenáře otištěný v radničním tisku nemůže být důvodem ke zrušení voleb. Jan Nádvorník se tak stal senátorem.
Další premiéra
V roce 2010 už mandát neobhajoval, ODS tedy nominovala Milana Pešáka, pedagoga a prezidenta Sjednocené organizace nevidomých a slabozrakých.
Pedagogem byl i Ladislav Kárský z ČSSD, který s ním postoupil do druhého kola.
Neuspěl Josef Zieleniec, bývalý ministr zahraničí, který už předtím dělal senátora v jiném z pražských obvodů. Ani Augustin Bubník, legendární hokejista a politický vězeň. A ani známé osobnosti české konzervativní scény Miloslav Bednář a Ladislav Bátora.
Ve druhém kole zvítězil Milan Pešák a stal se historicky prvním nevidomým senátorem.
V roce 2016 se hlavní souboj odehrál mezi hnutím ANO, které nominovalo bývalou ministryni spravedlnosti Helenu Válkovou, a společným kandidátem lidovců, Pirátů a Zelených, chemikem Ladislavem Kosem. První kolo vyhrála kandidátka Babišova hnutí, ve druhém proti ní Kos získal podporu dalších kandidátů a se ziskem 55,89 procent vyhrál.
Mezi těmi dalšími byl například politolog a místní místostarosta Jakub Lepš, bývalá starostka městské části z ODS Marta Šofrová nebo bývalý primátor a senátor Jan Koukal, kandidující za Soukromníky. Nechyběl ani Petr Hannig, který za svou stranu Rozumní zkoušel opakovaně štěstí v různých pražských obvodech. Tentokrát získal 2,34 procent hlasů.
Senátor Kos upoutal krátce po volbách pozornost jako člen zastupitelstva, když hlasoval místo své sousedky v lavici, což je zakázáno. „Já jsem chtěl kolegyni upozornit, že nehlasovala, tak jsem natáhl ruku, chtěl jsem poklepat na její hlasovací zařízení a omylem jsem zmáčkl tlačítko,“ vysvětloval.
Letos nabízí Praha 11 ještě silnější sestavu, než obvykle. ČSSD zde vysílá bývalého premiéra Vladimíra Špidlu, jako nezávislý kandidát to zkouší bývalý pražský primátor Tomáš Hudeček. Koalice SPOLU nominovala Hanu Kordovou Marvanovou, stálici porevoluční politiky, aktuálně pražskou radní.
Psali jsme
Podcast Dycky Praha! Alexandra Udženija s Jiřím Pospíšilem pro jednou přejmenovali na Dycky Ukrajina!. A jejich hostem byla pamětnice…
Samozřejmě je tu obhájce mandátu Ladislav Kos. A také Robert Vašíček, známá tvář z místního zastupitelstva, bezpečnostní expert původem z Izraele David Bohbot, a nebo kandidát SPD Milan Urban. Ti tři budou nejspíš usilovat o velmi podobné voličské skupiny.
V sobotu během odpoledne se dozvíme, kteří dva kandidáti zde postoupili do druhého kola. Že by někdo uspěl hned v prvním se neočekává.
Pokud by uspěl Vladimír Špidla, bylo by to poprvé, co by se někdejší premiér samostatné ČR a evropský komisař vrátil do politiky přes Senát. Ale takových „poprvé“ si obvod u Botiče připsal už několik.
Psali jsme
Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) udělil končícímu velvyslanci Ukrajiny v Praze Jevheniji Perebyjnisovi Stříbrnou medaili předsedy Senátu.