Severní Korea si nedá pokoj. Opět testuje

07. 05. 202213:22
Severní Korea si nedá pokoj. Opět testuje
foto: repro Youtube.com/Kim Čong-un

Raketa byla odpálena v sobotu, uvedla to Jižní Korea a Japonsko. Důvodem prý může být inaugurace nového jihokorejského prezidenta Yoon Suk Yeola, který oznámil, že jeho postoj vůči severnímu sousedovi bude tvrdý. Do úřadu by měl usednout za tři dny. Shodují se na tom světová média.

Jihokorejská armáda uvedla, že něco, co by mohlo být SLBM (Submarine-launched ballistic missile, balistická střela odpalovaná z ponorky), bylo odpáleno v sobotu do moře v blízkosti Sinpo. Tato slova potvrdilo i Japonsko. Pro Severní Koreu je prý schopnost odpalovat rakety z ponorky velmi důležitá. Posílilo by to totiž možnost odvety i poté, co by byla zasažena jadernou bombou na svém území.

Japonsko i Jižní Korea varují, že bezpečnostní situace v regionu není dobrá. Japonsko proto bude nadále drasticky posilovat svou obranu.

Mimo inaugurace nového jihokorejského prezidenta, která by měla proběhnout za tři dny, čeká Soul v květnu návštěva amerického prezidenta Joe Bidena. Jihokorejská národní služba se obává, že by Severní Korea mohla provést jaderný test právě mezi těmito dvěma akcemi. Uvedla to agentura ReutersAljazeera.

Jihokorejští, ale i američtí analytici upozorňují, že Severní Korea (KLDR) zřejmě obnovuje takzvaný tunel číslo tři na východním pobřeží, který byl dříve používán k podzemním jaderným výbuchům. Uzavřen byl v roce 2018 po jednání o denuklearizace se Soulem a Washingtonem.

Koresponduje to s chováním Kim Čong-una, ten na vojenské přehlídce 25. dubna uvedl, že zrychlí svůj vývoj jaderných zbraní, jak nejvíce to půjde.

Pokud by Severní Korea test opravdu provedla, jednalo by se o první test od roku 2017. Situace na poloostrově by se tak ještě víc zhoršila.

Kim Čong se podle portálu Aljazeera snaží donutit Spojené státy k tomu, aby o zemi uvažovaly jako o jaderné mocnosti a došlo k omezení restrikcí.

 

Tagy

Speciály

Kudy kráčel zločin
Tajnosti slavných