foto: Se svolením CNN Prima News (stejně jako ostatní snímky v článku)/Miloš Zeman v Partii na Primě v neděli 6. února
Pokud máme Partii, tradiční nedělní politický pořad CNN Prima News s moderátorkou Terezií Tománkovou, považovat za „šachovou partii“, oba soupeři, prezident ČR Miloš Zeman a moderátorka Tománková, zaznamenali remízu. Byť Tománková měla v ruce velmi silné karty, mediálně hodně propírané, a to Čínu, olympiádu i porušování lidských práv v této asijské velmoci, anebo spornou skartaci Kanceláří prezidenta zprávy BIS o Vrběticích, potažmo Rusko, k němuž, jakož i k Číně má Miloš Zeman velmi dobrý vztah, a také je vytáhla. A prezident se dost účinně bránil, opět ve formě a se slovní kadencí, s jakou zametal do kouta své oponenty v prvním a částečně i druhém období svého prezidentování. Byť argumenty měla Tománková silné, nedařilo se jí účinně prostřelit „sicilskou obranu“ Miloše Zemana.
Prvním tématem jejich debaty byl Pandemický zákon a protesty proti němu. Zde Zeman zdůraznil, že velmi nesouhlasí s „šibenicemi“, které byly na protestech k vidění. „Ti lidé by měli být ve vězení,“ řekl s tím, že není třeba přijímat žádný nový zákon, protože již máme všechny, co k tomu potřebujeme. Prezident upozornil, že protestující nedodržovali rozestupy, neměli roušky, což vše je povinné, zatímco policisté jen rozpačitě přihlíželi.
„Já bych si odkrokoval vzdálenost mezi sněmovnou a Malostranským náměstím, jsem přesvědčen, že také porušili vyhlášku, že se nesmí protestovat ve vzdálenosti 100 metrů od parlamentu,“ řekl prezident. A dodal, že za 14 dní pandemie pravděpodobně skončí. Účastníky protestů pak označil za „blázny“, kteří věří, že nad Brnem létají letadla, rozprašující virus. Co se prezidentovi nelíbí, je, že vláda upustila od povinného očkování, jehož je zastáncem.
Obstrukce je normální sněmovní nástroj
Poté se debata obrátila k minulému týdnu ve sněmovně, kde se opozice snažila obstrukcemi zabránit pandemickému zákonu, což prezident považuje za její právo a normální nástroj, který se v parlamentních demokraciích používá. K tomu ještě poznamenal, že Tomio Okamura neřečnil zdaleka tak dlouho, jako Fidel Castro blahé paměti. Poté se moderátorka optala na zdravotní stav prezidenta. „Každým dnem je to lepší,“ sdělil Miloš Zeman a dodal: „Začal jsem chodit s holí a ochrankou.“ Zlepšování je ale dle něj pomalé. Nicméně, byť na vozíku, tu třičtvrtěhodinu, co Partie trvala, zvládl výborně.
Spor o Čínu a Vrbětice, tedy Rusko
Zde Tománková vytáhla porušování lidských práv v nejlidnatější asijské velmoci, kde se právě teď koná olympiáda. Prezident k tomu sdělil, že pokud by mu lékaři nezakázali létat, rád by se na olympiádu podíval osobně. Co se lidských práv týče, Miloš Zeman se, jak jsme u něj již zvyklí, ostře vymezil proti jejich zastáncům, které označil za křiklouny, co ve výsledku ničeho nedosáhnou.
Argumentoval, že účinnější je aktivní diplomacie, kterou vyznává a která „sub rosa“ (míněno za zavřenými dveřmi) může zaznamenat hmatatelné výsledky. V této souvislosti zmínil případ Ukrajince, kterého drželi v Donbasu a jemu se za pomoci Putina podařilo dosáhnout jeho propuštění. Terezie Tománková se velmi snažila zvláště prokazatelné čínské lidskoprávní excesy, jako je genocida Ujgurů, dostat na stůl, prezident ji ale tak řečeno vždy „překecal“.
Miloš Zeman dále zmínil, že by se rád podíval, na rozloučenou, do dvou zemí, „Izraele, což je země mého srdce, a Číny, která je v současnosti nejvýznamnější světová ekonomická velmoc,“ jak řekl.
Spor o Vrbětice se nakonec „smrskl“ na tak zvanou skartovací aféru. V minulém týdnu totiž vyšlo najevo, že zprávu BIS o Vrběticích prezidentská kancelář již nemá k dispozici, neboť ji, ani ne po půl roce, nechala prý skartovat. Policie se jí ale domáhá, aby díky forenzním stopám mohla zjistit, jestli ji neměl v ruce někdo nepovolaný.
Zde prezident argumentoval faktem, že BIS údajně označila zprávu jako „důvěrnou, a nikoli tajnou“, v čemž udělala chybu. „Mohu to odpřísáhnout, protože jsem ji četl,“ sdělil Zeman. Následovala slovní přestřelka, kde prezident očividně nebyl silný v kramflecích, probíral se „skartovací řád“, jenž ani jeden z diskutujících neznal, a celkově to vyznělo v neprospěch Miloše Zemana. Pokud měl dosud někdo nějaké pochybnosti o tom, že Hrad se v tomto případě nezachoval „košer“, musely v něm ještě zesílit.
Mně se líbí Vitásková
Odpověděl prezident na otázku, týkající se jeho nástupce s tím, že ale „těžké váhy“ dosud kandidaturu neoznámily, a on si bude vybírat až z kompletní skupiny kandidátů. Alenu Vitáskovou pochválil jako statečnou bojovnici proti „solárním baronům“ v době, kdy byla v čele ERÚ. Řeč přišla i na Babiše, jehož prezident uznává, byť, dle něj, udělal několik chyb, které mu ale vyčetl do očí, a nikoli za zády.
Psali jsme
Volba hlavy státu se blíží. Ta současná své působení na Pražském hradě ukončí po deseti letech dne 8. března 2023. Seznam osobností, jež oznámily…
Poté si Miloš Zeman postěžoval, že mu zakázali pít nejen alkohol, ale i coca-colu, která dle něj chutná výborně, pokud je vychlazená, a upozornil na sklenku čisté vody s kolečkem citrónu, jež stála na stole. S ní si na závěr s moderátorkou připil.
Psali jsme
Do 31. března mohou občané a organizace předkládat Poslanecké sněmovně jmenovité podněty k propůjčení nebo udělení státních vyznamenání. Podvýbor…
Psali jsme
Po výbuchu muničního areálu ve Vrběticích na Zlínsku a následném zjištění, že se na něm mělo podílet Rusko, dostal prezident Miloš Zeman tajnou…