foto: Archiv redakce PrahaIN.cz/Robert Šlachta
Bývalý ředitel ÚOOZ Robert Šlachta dostal v minulém týdnu anonymní oznámení. Jeho obsah představil v jednom ze svých streamů. Šlo o Palmovku a lidi kolem Petra Hlubučka.
„Jsme na Palmovce. Vy, co jste z Prahy, tak to tady znáte. Nic moc místo, autobusák, metro a všude kopec odpadků. Co je ale na tomhle místě důležité, jsou lukrativní pozemky, přímo na metru a na dopravním uzlu tramvají a autobusu, které jsou všude tady kolem mě, a které vlastnil Dopravní podnik Prahy,” začíná Šlachta.
„Před pár lety ale existoval projekt, který to měl změnit. Byl to projekt, který měl z tohoto nehezkého místa udělat hezkou čtvrt, kde budou nové byty, které v Praze tak šíleně chybí a taky se měl u toho opravit ten autobusák. Jak ale můžete vidět kolem mě, nic z toho se nestalo. Proč? Jedna jediná odpověď. Jedno jediné slovo. Korupce,” pokračuje.
Podle informací, které Šlachta zveřejnil, byl celý projekt na Palmovce velmi nestandardní. V souvislosti s tím podalo hnutí Přísaha Oznámení o skutečnostech nasvědčujících k tomu, že byl spáchán trestný čin na Vrchní státní zastupitelství v Praze. V oznámení se mimo jiné uvádí, že docházelo k vyvádění pozemků pražského dopravního podniku do rukou soukromého investora, konkrétně do společnosti AKVO PRAHA s.r.o. podnikatele Kamila Hoštáka.
Ten do AKVO PRAHA vstoupil v roce 2019. Od té doby je jedním z jednatelů společnosti a zároveň 35 procentním majitelem skrze další firmu Landia Holding s.r.o. (nejprve Landia Management s.r.o.). 65 procent AKVO pak vlastní Medina Finance Ltd. se sídlem na Maltě. Ve společnosti Landia Holding s.r.o. patří Kamilu Hoštákovi 3/5 podíl. 1/5 pak připadá na Václava Nežerku a zbylá pětina na Eduarda Míku.
Pozn. red. video se po přibližně 30 vteřinách vyrovná
Podle Šlachty se celý příběh začal psát už v roce 2006, kdy se společnost AKVO (tehdy DISCOVERY INVESTMENT s.r.o.) zavázala, že zrevitalizuje prostor na Palmovce a na základě toho, bude moci pozemky odkoupit. První nájemní smlouva byla podle dokumentů - Dohody o narovnání, kterou má redakce k dispozici - uzavřena již v roce 2002 a to se společností CITYGROVE DISCOVERY (v textu Dohody o narovnání se píše, že se jedná o právního předchůdce společnosti AKVO, respektive, že Smlouva včetně Dodatku z roku 2006 byla postoupena ze CITYGROVE DISCOVERY, s.r.o. na Akvo a na základě které si Akvo pronajalo uvedené pozemky ve vlastnictví DPP).
Mimo toho byly uzavřeny další smlouvy, například v roce 2008, když už DPP držel pevně v otěžích generální ředitel Martin Dvořák (od 1.4.2007 do 5.12.2011, předtím působil šest let jako generální ředitel TV Prima). Tehdy se sepsala nájemní smlouva mezi DISCOVERY INVESTMENT (dnešní AKVO) a DPP. Stanovená cena za metr čtvereční činila 250 korun. A zajímavé rozhodně je, že za nájemce vystupoval dnes již odvolaný ředitel středočeské Krajské správy a údržby silnic Jan Lichtneger. Další smlouva se uzavírala v také v roce 2010.
Psali jsme
KOMENTÁŘ KE KAUZE DOZIMETR (II. díl) Události v Praze se v posledních dnech vyvíjely překotně. Ti, kteří jsou dál od komunální politiky, nebo…
Každopádně platí, že výsledek více než dvacetiletého smluvního vztahu zatím nemá žádný výsledek. Respektive žádný výsledek, který by mohli ocenit obyvatelé Prahy.
Nad tímto stavem Šlachta kroutí hlavou. Nechápe, jak je možné, že DPP nekonalo, když se smlouva neplnila. Jenže „přichází zlomový okamžik a v něm Hlubuček, kterému zřejmě byly Lysolaje málo, jenom nějakých 180 míčů, tak se snažil získat pozemky na Palmovce. Ale šel na to oklikou,” uvádí bývalý policista.
K pozemkům na Palmovce bylo údajně zapotřebí dostat se do společnosti AKVO a zároveň ovládnout DPP. „A to se mu podařilo. Do společnosti AKVO Praha vstupuje Kamil Hošták. S tím, že dá 200 tisíc korun a získá třetinu firmy AKVO Praha. A představte si, že v tu chvíli se dopravní podnik dohodne se společností AKVO Praha na narovnání. Bez žádných sankcí, bez ničeho a dá se říci, že po těch letech jedeme na novo,” vysvětluje Šlachta a pokračuje: „Společnost AKVO získává v té době ještě jednu zakázku v hodnotě 135 milionů korun na revitalizaci stanice metra Palmovka a k tomu získává pozemky, které měly revitalizovat už dávno. No, museli se kluci obracet, když potřebovali krmit celý STAN, protože to stojí nějaký peníze, aby se ty laně nakrmily všechny, k tomu jsou potřeba velké peníze. Ale ta struktura je dokonale vytvořená.”
V souvislosti s Palmovkou předseda Přísahy hovoří ještě o velmi zvláštní situaci ohledně znaleckých posudků na odhad ceny. V rámci posudku je prý zahrnuto také autobusové nádraží, který nelze komerčně využít. A cena pozemků je tak ponížená. Poté prý ale přišlo kouzlo, které autobusové nádraží vyvedlo, ale celý prostor se prodává tak, jako kdyby nádraží bylo součástí prodeje. AKVO má za pozemky zaplatit 88 milionů korun, což je přibližně 5800 korun za metr čtvereční. Skutečná hodnota pozemků je ale podle Šlachty 30 tisíc korun za metr. Hodnota celého pozemku je prý podle znaleckého posudku 480 milionů korun. „Když odečteme to, co do toho AKVO dalo, tak škoda je tady 392 milionů korun,” informuje Šlachta.
Kauzu okolo Palmovky zmínila také Hana Kordová Marvanová (Spojené síly pro Prahu) přímo na jednání pražského zastupitelstva 16. června. Psali jsme ZDE.
Psali jsme
Opozice si užívá mimořádné zasedání pražských zastupitelů, které se primárně věnuje kauzám okolo dopravního podniku a také IT zakázkám,…
Psali jsme
VYJÁDŘENÍ RENATY CHMELOVÉ A RADMILY KLESLOVÉ Redakce PrahaIN.cz se stala svědkem poměrně nečekaného výstupu na jednání zastupitelstva Prahy 10.…