Šlachta: Rakušan je slepý kůň, kterýho si vodí. Mlejnkovi okamžitě odebrat prověrku

19. 08. 202205:09
Šlachta: Rakušan je slepý kůň, kterýho si vodí. Mlejnkovi okamžitě odebrat prověrku
foto: Archiv redakce PrahaIN.cz/Robert Šlachta

ROZHOVOR PrahaIN.cz se snaží dalšími texty nahlížet na problematiku současného ředitele ÚZSI Petra Mlejnka. Tentokrát jsme hovořili s bývalým ředitelem ÚOOZ Robertem Šlachtou. Ten měl během výkonu své funkce stejný stupeň bezpečnostní prověrky, jakou má i Petr Mlejnek. Jde o druhý nejvyšší stupeň s označením Tajné.

Pane Šlachto, považujete schůzky ředitele rozvědky Mlejnka s Michalem Redlem za bezpečnostní riziko?

Jednoznačně ano.

Rozvedete to?

Redl byl určitě nesmírně rád, že díky svému Rakušanovi protlačil Mlejnka jako šéfa civilní rozvědky. Mlejnek se navíc obraňuje tím, že s Redlem prý dělal byznys. Moc by mě zajímalo, jaký legální byznys se dělá s nesvéprávným člověkem.

A domníváte se, že během prověrky NBÚ o těchto setkáních věděl?

Z toho, co jsem se dočetl, Mlejnek svoje schůzky s Redlem NBÚ nenahlásil. Pokud je to pravda, tak by mu prověrka měla být okamžitě odebrána, protože všechny podezřelé schůzky jsou zájemci o prověrku povinni nahlásit. Já jsem prověrku na tajné měl a nahlašoval jsem všechno.

Čím si tedy vysvětlujete, že prošel?

Cíleně to zamlčel. Kdo ale zcela jasně a prokazatelně věděl o schůzkách Mlejnka s Redlem, je Rakušan. A ten řekl, že mu to nevadí! To je za mě mnohem horší než Mlejnkovo zamlčování.

Pokud by to ale NBÚ nevěděl, vnímáte to jako jeho pochybení?

V první řadě je to naprosté pochybení Rakušana jako ministra vnitra, že si tam Mlejnka protlačil. Teda abych byl přesný: protlačil si ho tam Redl, který Rakušana využíval jako svoji loutku.

Co z toho odvozujete?

Je to jenom další důkaz, že Rakušan resortu vnitra a bezpečnosti vůbec nerozumí, nebo to dělá cíleně. Vondráška jako šéfa policie mu podstrčila ODS a Mlejnka zase Redl.

BIS, kde ředitel NBÚ Jiří Lang působil, přímo participovala na kauze Technology Leasing, kde byl Redl stíhán. Tehdy šlo o rozsáhlou kauzu. Myslíte, že očima Jiřího Langa nešlo v případě Michala Redla či Radovana Krejčíře o závažný problém?

Jiří Lang by informace z doby kolem Technology Leasing měl mít. Je proto pro mě zarážející, že by neměl taky informace ohledně schůzek mezi Redlem a Mlejnkem.

Jaké světlo vrhá nominace Petra Mlejnka na ČR v očích spojenců?

Mlejnek, předtím než ho Rakušan dosadil do funkce, nebyl v bezpečnostní komunitě moc známé jméno. Dneska bude známý všem a samozřejmě negativně. Jeho vazby na Redla jsou ohrožením národní bezpečnosti Česka a samozřejmě i spojenců. Je to pro Česko velmi špatná vizitka. Taky to vrhá špatné světlo dovnitř bezpečnostních složek v České republice.

Jaké světlo vrhá na Víta Rakušana?

Je to přesně tak, jak jsem říkal od začátku. Rakušan je jenom slepý kůň, kterého si vodí. Dnes už víme, že ten, kdo držel opratě, byl Redl.

Lze ale ministrovi Rakušanovi něco vyčítat, pakliže měl od NBÚ jistotu ve vysokém stupni prověrky?

Rakušan věděl, že se potkával s Redlem a řekl, že mu to nevadí. Prověrka - neprověrka, pokud si někdo tyká s člověkem, který byl komplicem Radovana Krejčíře, nemá co dělat na pozici šéfa civilní rozvědky. A Rakušan ho tam protlačil.

V čem máme (ne)jistotu

  • Do kauzy Technology Leasing, kde figuroval Radovan Krejčíř a Michal Redl, byla zapojena BIS
  • Informace od kriminalistů měla BIS k dispozici pravidelně a dlouhodobě, Jiří Lang o kauze prokazatelně věděl
  • Jiří Lang vedl operativu BIS, následně byl ředitelem služby
  • BIS se dlouhodobě zabývala Radovanem Krejčířem, měla informace o kontaktu s Michalem Redlem, Jiří Lang byl u toho
  • NCOZ rovněž s největší pravděpodobností věděla o kontaktu Petra Mlejnka s Michalem Redlem
  • Jiří Lang z BIS odešel do NBÚ (2016/2017)
  • NBÚ s největší pravděpodobností nepovažovala kontakty budoucího šéfa ÚZSI a podnikatele Redla za problém, pakliže byl vůbec monitorován

 

Má šanci nyní pan Mlejnek získat stupeň Přísně Tajné?

Odpovím vám protiotázkou. Má někdo, kdo se potkává s nesvéprávným pomocníkem mafiánského bosse, dostat přístup k extrémně citlivým informacím ohrožující naši národní bezpečnost?

Petra Mlejnka prošetřuje mimo jiné inspekce ÚZSI, tedy jeho přímí podřízení. Není to absurdní?

Věřím tomu, že jsou to profící a data, co budou mít, vyhodnotí správně.

Tagy

Speciály

Kudy kráčel zločin
Tajnosti slavných