foto: Markéta Grušáková, PrahaIN.cz/Multikomoditní sběr 2v1
ANALÝZA: Novela zákona směřující k nastolení zálohování nápojových obalů z pera ministra životního prostředí Petra Hladíka (KDU-ČSL) je ostřelována ze všech stran. Nejen politických. Aktuálně prošla Legislativní radou vlády jen s technickými připomínkami, neboť tato instituce nezkoumá obsahovou stránku nové úpravy.
Ovšem hlasy odpůrců neutichají. PrahaIN.cz se proto podívala do historie snah o prosazení zálohování nápojových obalů v České republice.
S nápadem vratných PET lahví přišel už v 90. letech výrobce limonád Coca-Cola. Za prázdnou 1,5 litrovou lahev jakékoliv její limonády dostal zákazník v roce 1994 zpět zálohu deset korun. Ovšem netrvalo to dlouho.
Od té doby se objevilo několik pokusů o zavedení zálohovacího systému na PET láhve. Připomeňme si rok 2008 a ministra životního prostředí Martina Bursíka. V této době se už také hovořilo o zavedení zálohovacího systému.
Debaty pokračovaly i za dalšího ministra životního prostředí, za Pavla Drobila. Pamětníci připomínají i rok 2013, kdy se zásluhou ODS nepodařilo protlačit zálohování nápojových obalů na jednání Sněmovny. Tomu odpovídá konzistentní postoj předsedy senátorského klubu ODS s TOP 09 Zdeňka Nytry, psali jsme i předsedkyně Výboru životního prostředí, veřejného prostoru a pohřebnictví ZHMP Lucie Kubesa (ODS).
Miloš Kužvart a Zdeněk Nytra. Foto: PrahaIN.cz
Bylo, je a bude
Za stávající legislativy nebrání zákon nikomu, aby své obaly zálohoval. Dokonce ani ty nápojové, jak o to nyní usiluje ministr Hladík a nápojáři. V roce 2020, za ministra životního prostředí Richarda Brabce (ANO), bylo zálohování nápojových obalů na pořadu dne začátkem ledna 2020. Ministr jej tehdy odmítl jako nadbytečný a drahý, zmínilo například Aktuálně.cz.
Toto stanovisko se zásadně (ne)změnilo s příchodem politiků za KDU-ČSL na ministerstvo životního prostředí. Debatu o plošném zálohování PET lahví chtěla ministryně životního prostředí Anna Hubáčková v rámci zákona o obalech, která sice zálohování nezavrhla, ale také ho nijak netlačila do legislativního procesu.
Hubáčková už tehdy válčila s Iniciativou pro zálohování a dá se říct, že úspěšně. Důraz kladla na to, že je třeba dopilovat legislativu podle zkušeností z praxe a více využít dotační programy. K dosažení cílů v rámci separace nápojových obalů uváděla nutnost využít peněz z Modernizačního fondu a Národního plánu obnovy.
A konečně dosedl na ministerské křeslo Petr Hladík.
Proti jeho novele je mimo jiné třináct krajů. Proti je pouze Praha.