Solidarita pohořela. Podle Šabatové je to neblahý trend pro politickou kulturu

25. 09. 202221:15
Solidarita pohořela. Podle Šabatové je to neblahý trend pro politickou kulturu
foto: Jakub Mračno, PrahaIN.cz/Nálada ve volebním štábu solidarity v restauraci Střecha odrážela skromný volební zisk Solidarity.

ROZHOVOR Levicová koalice Solidarita chtěla a mohla být jedním z překvapení letošních komunálních voleb. Pražané ale značku, za níž je spojení sociální demokracie a zelených příliš neocenili. Koalice neuspěla ani v zastupitelstvu hlavního města, ani v městských částech. Podle primátorské kandidátky Solidarity, disidentky a někdejší ombudsmanky Anny Šabatové je to zklamání, zároveň však dál věří spojení levicových progresivních a ekologických sil.

Jak hodnotíte dosavadní výsledek sčítání hlasů? Čekala jste lepší výsledek?

Nevidím to dobře. Čekala jsem lepší výsledek, který už nyní čekat nemůžeme, protože už po sečtení části hlasů to nevypadá na úspěch a my v Praze nemáme žádnou baštu, která by nám mohla významně navýšit počet hlasů. I když sleduji výsledky například Zelených v Praze 2 nebo Praze 7, kde vždycky byli v zastupitelstvu, nevypadá to příznivě.

Jak hodnotíte celkovou absenci levice v současné pražské politice?

Vidím to jako velice negativní trend, který se týká vedle Prahy i řady dalších míst v republice. Myslím si, že to je nebezpečné, když lidé nemají reprezentaci, která je levicová a demokratická. Lidé se pak ohlížejí jinam, hledají u populistických a nacionálně laděných stran, což je podle mě neblahý trend pro celkovou politickou kulturu.

Co podle vás stojí za neúspěchem projektu Solidarita?

Jednak jsme začali poměrně pozdě a také jsme i v této souvislosti nedokázali úplně dobře prodat tu sjednocující značku. Také jsme měli násobně méně peněz, a to i ve srovnání s obskurními projekty typu motoristů, o velkých stranách nemluvě. To jsme se snažili dohnat aktivitou, dobrovolníky i osobním nasazením, ale vidíme, že to nestačilo.

Znamená letošní neúspěch Solidarity pro vás osobně konec tohoto projektu, nebo má smysl v něm pokračovat?

Šla jsem do toho s plným nasazením, ale byla to pro mě součást širšího konceptu sjednocování levicových progresivních a ekologických sil. Tento cíl, přestože nynější výsledek není dobrý, smysl přinejmenším pro mě osobně stále má.

Jak by tedy takové pokračování vypadalo po praktické stránce?

V praxi by to znamenalo jezdit po republice a hledat spojení pro tuto myšlenku, což by asi navazovalo především na celorepublikové struktury sociální demokracie a zelených. Pokud tedy bude zájem, jsem připravena na tom dál pracovat, jsem v důchodu, tedy jsem pánem svého času.

Dokážete už dnes říci, zda byste do toho šla za čtyři roky znovu?

S ohledem na věk nemohu říct, že bych do toho za čtyři roky šla znovu. Byla bych ale určitě ráda, kdyby tahle skupina lidí, která se kolem celé té myšlenky dala dohromady do toho za čtyři roky šla. A určitě bych to podporovala, ale není ani velká nadsázka, když řeknu, že tu za čtyři roky klidně nemusím být. Zatím ale tu energii mám a ráda ji té myšlence věnuji.

Jak byste si představovala ideální rozvržení sil v Praze, když už nepočítáte s úspěchem Solidarity?

Zachování vedení Prahy na půdorysu té současné koalice by bylo určitě mnohem lepší, než jakákoliv jiná varianta. Jednání ale rozhodně nebudou jednoduchá.

Tagy

Speciály

Kudy kráčel zločin
Tajnosti slavných