foto: PrahaIN.cz/Listopadová kampaň SPD
V neděli 17. listopadu se v Praze na Národní třídě vystřídala plejáda českých politiků. Připomněli si tak Den boje za svobodu a demokracii a Mezinárodní den studentstva. Naši redakci zarazila zejména nevraživost, jíž byl vystaven prezident Petr Pavel.
Na něj přítomní opakovaně pískali i pokřikovali. On celou dobu působil klidným dojmem a navzdory napjaté atmosféře poskytl několik krátkých rozhovorů. Nejsilnější vlnu odporu však na uvedeném místě zaznamenala přítomnost Andreje Babiše. O tom jsme informovali ZDE.
Pokud se vrátíme k hlavě České republiky, netrvalo dlouho, aby se proti němu znovu postavila opoziční SPD. Naše redakce si všimnula kreativy na profilu poslance Radima Fialy, předsedy Poslaneckého klubu Svoboda a přímá demokracie. Současně se nám tato reklamní kampaň objevila na redakčním e-mailu. „I po kritickém odstupu od událostí listopadu 1989 nelze nevidět absurditu toho, že po Národní třídě chodí člověk, který je dnes stejným nomenklaturním kádrem jako kdysi, zatímco Tomio Okamura je neustále očerňován a hanoben,“ poznamenal tento zdroj, člen SPD, jehož identitu známe.
Na aktuálním letáku SPD je prezident Petr Pavel v policejní uniformě. Vizuál je doplněn touto větou: „Já bohužel 17. listopadu 1989 nemohl, ale mnoho nechyběla a bil jsem tam.“ Sloveso být je v tomto případě záměrně uvedeno s měkkým i, které má význam mlátit.
Poslanec Radim Fiala nám k tomu řekl: „Je směšné, když se nám producírují na svátek demokracie a svobody po Národní třídě ti, kteří dnes reprezentují pravý opak těchto hodnot. Ať už se jedná o vrchního cenzora Víta Rakušana, neomarxistu Zdeňka Hřiba či právě elitního komunistického rozvědčíka Petra Pavla. Jsou to lidé, kteří nám demokracii a svobodu každodenně uhryzávají,“ řekl ve středu pro PrahaIN.cz. Jak dále dodal, kvůli svým postojům jsou prý někteří členové SPD perzekvováni. „Ano, jsme neustále pronásledovaní, tahají nás na policii. Neustálé výslechy. A proč? Protože si dovolíme říkat nepříjemné pravdy,“ uvedl. Podle slov předsedy Poslaneckého klubu Svoboda a přímá demokracie je navíc prezident Petr Pavel převlékač kabátů. Pražský hrad do vydání článku nereagoval.
Politolog Lubomír Kopeček, zástupce vedoucího Katedry politologie Masarykovy univerzity v Brně, však pro naši redakci vysvětluje, že podobnou kampaní SPD opakuje již vyřčené věci. Současně však doplňuje, že díky tomu hnutí předsedy Tomia Okamury získává potřebnou mediální pozornost. Podle listopadových preferencí agentury STEM (původně pro CNN Prima News), které máme k dispozici, se SPD drží nad šestiprocentní hranicí, se vstupem do dolní komory Parlamentu by tak v předposledním měsíci letošního roku problém nebyl. V přepočtu na volební model by měla SPD 8,9 procenta při dvaašedesátiprocentní volební účasti.
Opoziční blok se ostrou dikcí své kampaně připomněl už dvakrát. Nejprve takzvaným chirurgem z dovozu, posléze dvěma arabskými muži. Ti měli kolem pasu výbušniny C-4. Na zmíněné návrhy redakce PrahaIN.cz upozornila několikrát, například ZDE anebo ZDE. V obou případech byla kampaň podrobena ostré kritice. Padaly výrazy o xenofobii. SPD reagovala prohlášením, že pouze reaguje na aktuální dění.
Podle dvou námi oslovených právníků se však může jednat o možné šíření poplašné zprávy.