foto: PrahaIN.cz/Karel Havlíček
V pondělí se uskutečnilo první setkání Andreje Babiše a Karla Havlíčka se členy a zastupiteli metropolitního ANO. Během šesti hodin se řešilo víceméně jedno: strategie pro nadcházející sněmovní volby.
Hovořil především stínový premiér Karel Havlíček. Podle všech svědectví, která máme, působil velmi rozhodně, místy až nepříjemně. Některé pražské politiky vykolejil především tím, že hodlá vyžadovat oddanost věci, tedy stoprocentní zapojení do kampaně. Lednem 2025 počínaje a říjnem konče.
V Praze se však tato věta tolik nepitvala. Mnohem větší problém s ní však měli ve středních Čechách, kam zmíněné duo Babiš & Havlíček dorazilo ve středu. Respektive zástupci vedení Středočeského ANO a tamní členové přijeli na Chodov, aby se na stejném podkladu rokovalo o uvedené části republiky.
Setkání se zhruba stovkou příchozích proběhlo rovněž od 13:00 do 19:00 a znovu, stejně jako v Praze, bylo rozděleno na tři bloky. V první části šlo o diskusi s předsednictvem, ve druhé se zastupiteli a v té poslední se samotnými členy. V rámci kraje jich bude zhruba 200-250.
Také ve středu byl průběh téměř identický. Andrej Babiš prý působil odpočatě, klidně a rozvážně, zatímco drsný postoj zaujal Karel Havlíček, bývalý vicepremiér.
Maká celá rodina
Právě s tím, jak by měli někteří kandidáti přistupovat ke kampani, měli námi oslovení politici problém. Nejprve připomeňme, že u sněmovních voleb v roce 2021 získalo ANO ve Středočeském kraji osm mandátů při zisku 24,9 procenta. Lídrem byl Karel Havlíček. Další sedmičku členů dolní komory Parlamentu pak tvořili Julius Špičák, Jaroslava Pokorná Jermanová, nyní v Evropském parlamentu, Helena Válková, Stanislav Berkovec, František Petrtýl, Romana Fischerová a Tomáš Helebrant. Ten byl posléze lídrem krajské kandidátky. PrahaIN.cz měla možnost hovořit s dvojicí zástupců kraje, kteří se nad některými slovy podivovali.
„Vyznělo to velice příkře. Pan Havlíček zavelí a lidé půjdou ihned podporovat kandidátku bez ohledu na to, zdali nevykonávají práci někde jinde. Bylo to takové zvláštní, úplně si neumím představit souběh takovéto kampaně,“ uvedl jeden z nich. Druhý přidal, že bude hodně náročné skloubit profesi a kampaň. „Bližší informace zatím nemám, nic konkrétního jsem se nedozvěděl. Prakticky jen to, že od ledna do října bychom měli utlumit svou ostatní, podotýkám, že pracovní činnost, abychom byli k ruce. Mám s tím problém, ano,“ řekl druhý zdroj. Své problémy však nahlas prozatím nikdo ventilovat nechtěl.
Na jména je brzy
„Našim úkolem je vyhrát příští volby s dostatečným náskokem. Náš úspěch v krajských volbách byl proto, že do toho všichni dali hrozně moc, já s Tomášem Helebrantem jsme se snažili jít příkladem. Pokud chceme uspět v nadcházejících volbách, musíme ještě přidat. Hrajeme o vše, budou to rozhodující volby. Proto budu chtít po lidech na kandidátce, zejména v TOP 10, aby jeli opět nadoraz. Od ostatních potřebujeme podporu, pochopitelně v mezích pracovních možností. Ale ten, kdo chce do Sněmovny, musí jet na maximum. Z toho neustoupím,“ řekl redakci Karel Havlíček.
„Takto direktivně to rozhodně řečeno nebylo. Ale pochopme, já to tak vnímám, že nadcházející sněmovní volby budou ty nejzásadnější. Proto je jasné, že v rámci kampaně bude nutné omezit svůj volný čas, a částečně i ten profesní,“ řekl pro PrahaIN.cz zmíněný poslanec Helebrant.
Na středečním mítinku zaznělo i to, že cílem v kraji nebude sedm, osm, ale rovnou deset poslanců. Konkrétní jména nepadala. Jasné však je, že Karel Havlíček už nemůže být lídrem, protože bude lídrem v Praze. Zde se podle všech našich zjištění nepočítá s kandidaturou současných poslanců Brože a Wenzla.
Karel Havlíček i Andrej Babiš k tomu redakci PrahaIN.cz řekli, že na jakékoli závěry týkající se finálních podob jednotlivých kandidátek je brzy.