foto: Facebook Stanislava Nekolného/Stanislav Nekolný
POLITICI VLASTNÍMI SLOVY Radní Městské části Praha 18, člen zastupitelstva hl. m. Prahy za ANO na svém Facebooku 15. června k podpoře sportu a sportovních organizací v Praze
Přestože celosvětový trend vede k podpoře sportu dětí a mládeže, přestože odborníci varují před důsledky nedostatku pohybu dětí a mladistvých, podpora sportu a sportovních organizací v Praze v tichosti klesá. Navíc se sportoviště a sportovní organizace musí potýkat s následky covidu, narůstající inflací a radikálním zvyšováním nákladů v podobě energií, vodného, stočného a dalších.
Zatímco v letech 2017 a 2018 bylo na podporu sportu a tělovýchovy v rozpočtu města vyčleněno více než 800 milionů korun v roce 2020 už méně než 600 milionů a podobná částka se dělí i v roce 2022. Zdá se to na první pohled stále jako vysoké číslo, ale pokud ho máte rozdělit v rámci celé Prahy, musíte velmi dobře vážit, co podpořit dříve a co musí ještě počkat, nebo který klub nadobro odepsat, protože na něj, jednoduše nezbyde.
Pražští radní sice v loňském roce schválili strategický Plán rozvoje sportu a sportovních zařízení v hlavním městě Praze na roky 2021 – 2032, který má zajistit, aby široká veřejnost měla ve městě dostatek příležitostí ke sportu, ten však ještě nepočítal s důsledky válečné krize na Ukrajině, která výrazně zasáhla do života většině z nás. Mnohdy už rapidně podfinancované sportovní kluby, organizace a sportoviště, která už dříve balancovala na hranici udržitelnosti, reálně zvažují, zda v činnosti pokračovat či nikoliv. Jde přitom nejen o organizovaný sport pro volný čas, ale i o podporu sportu ve školách nebo podporu sportu handicapovaných.
Hlavní město Praha je přitom pro udržitelnost sportu ve městě nejvýznamnějším zdrojem financí. Její příspěvky mnohdy představují až čtvrtinu celkového ročního rozpočtu sportovní organizace. Už v loňském roce bylo 57,5 procenta organizací v Praze ohroženo nedostatkem financí a podfinancováním sportu. Zvyšování celkových nákladů na provoz tuto propast výrazně prohloubilo.
Nepomohla rozhodně ani více než dvouletá pandemie covidu. Sportovní kluby, organizace i sportoviště byly uzavřené, nebo v omezeném provozu. A následky nechal covid i na počtech členů jednotlivých klubů. Někteří z nás se ke sportu jen pomalu a těžko vracejí. Jedni ze strachu, druzí z lenivosti. Nad touto situací zvedají varovný prst i lékaři, zvláště pediatři. Sport a zdravý pohyb je velmi důležitý, ale bez adekvátní podpory sportu dětí a mladistvých se jen stěží navrátíme k původním číslům.
A kdy jindy podpořit sportování než teď, když už se zase mohou volně pořádat různé zápasy a utkání, kdy se můžeme vrátit do běžného režimu a fungování.
Je ale třeba si uvědomit, že částka vyčleněná do podpory sportu v hlavním městě by měla být mnohem vyšší, než se plánovalo, s ohledem na mnohem vyšší náklady na provoz. Pokud se v roce 2019 plánovala pro pesimistický scénář částka kolem 500 milionů, je třeba apelovat na stávající a budoucí vedení města, aby při současné inflaci a vysokých cenách energií, stavebních materiálů, pohonných hmot a dalšího tato čísla pravidelně aktualizovala.
Některé materiály pro rekonstrukce a údržbu podražily v posledním roce řádově o stovky procent.
Jak z toho ven?
Jako člen Výboru Zastupitelstva hl. m. Prahy pro sport a volný čas budu osobně navrhovat, aby se hladiny podpory navýšily.
To, co by kluby pokryly dříve z 500 milionů, na to musí Praha vyčlenit letos až 700 mil. Kč a další rok podle inflace opět o něco více. To se ale neděje. Přitom zůstáváme stále v pesimistickém scénáři a bavíme se o udržitelnosti sportu.
O rozvoji nemůže být s takto nízkou podporou v pražských měřítkách řeč. Je třeba sport v Praze podporovat a rozvíjet, sdílejte prosím, pokud souhlasíte.

Psali jsme
V areálu Akademie řemesel Praha - Střední školy technické v Praze 4 bude kompletně zrekonstruován bazén. Rozhodla o tom Rada hlavního města Prahy.…
Publikováno v rámci přehledu prohlášení i jiných mediálních výstupů jednotlivých volených zastupitelů v Praze