foto: Vít Hassan pro PrahaIN.cz/Pražské zastupitelstvo
Téměř čtyři měsíce trvající vyjednávání o nové pražské vládě komplikuje situaci městským částem, kterým chybí na magistrátu jasný partner k jednání například o investicích nebo změnách, které by nové politické reprezentace rády uskutečnily a potřebují k ním spolupráci města. Na dotaz ČTK to uvedli někteří starostové.
Na magistrátu do zvolení nového vedení vládne rada z minulého volebního období. Jednání o nové koalici Spolu (ODS, TOP 09, KDU-ČSL), Pirátů a STAN se v posledních dnech posunula, finální dohoda však stále nevznikla.
„Absence magistrátní koalice nás staví do nepříjemné situace, protože máme s magistrátem rozjednanou řadu projektů a období nejistoty to samozřejmě brzdí,“ uvedl starosta Prahy 3 Michal Vronský (TOP 09). Dodal, že nejvíce se to dotýká oblastí územního plánování a investic, které má radnice připravené a u kterých počítá s financováním ze strany magistrátu.
Psali jsme
POLITICI VLASTNÍMI SLOVY Vyjádření koalice SPOLU pro Prahu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) k povolebním vyjednáváním
Podle starostky Prahy 1 Terezie Radoměřské (TOP 09) nyní chybí partneři do potřebných koncepčních a projektových diskusí. „Jedná se například o oblast bezpečnosti a posílení početních stavů městských strážníků nebo o parkování a námi požadované změny v jeho systému a organizaci,“ uvedla. I podle starosty Prahy 8 Ondřeje Grose (ODS) situace způsobuje problémy v komunikaci. „Stále funguje stará dosluhující rada, tři její členové už nejsou ani členy nového zastupitelstva, a to je prostě handicap,“ sdělil.
Podobně to vidí i starosta Prahy 14 Jiří Zajac (ODS). „Už několik měsíců máme zažádáno o finanční podporu několika klíčových investičních projektů - například na rekonstrukci a dostavbu Domova seniorů Bojčenkova či na výstavbu polyfunkčního domu na Černém Mostě,“ uvedl. Dosluhující rada podle něj o penězích rozhodnout nechce s odůvodněním, že by to měla udělat až ta nová. „Dokážeme zajišťovat běžný chod městské části, ale co se týká investic, jsme bohužel paralyzovaní,“ shrnul.
Starosta Prahy 7 Jan Čižinský (Praha Sobě) naopak zásadní problémy pro vedení městské části nezaznamenal. „Všechny rozumné návrhy, které jsme potřebovali, aby prošly zastupitelstvem, tak procházejí, rada funguje. Já nevím o ničem, co by v tuto chvíli stálo,“ řekl ČTK.
Vyjednávání o novém vedení hlavního města trvá skoro čtyři měsíce, a je tak nejdelší od vzniku České republiky. Jedním z hlavních sporů byl požadavek koalice Spolu, aby měla většinu v radě, od kterého v pondělí ustoupila, což jednání odblokovalo. Další schůzka vyjednávacích týmů bude v pondělí, zástupci Spolu uvedli, že by chtěli zvolit nové vedení na dalším pokračování ustavující schůze zastupitelstva 16. února. Problematická může být existence Aliance stability Pirátů a Prahy Sobě o společném jednání o koalici, protože Spolu účast Prahy Sobě ve vedení města odmítá. Piráti a Praha Sobě se na středeční schůzce dohodli, že alianci nyní rozpouštět nebudou.
Komunální volby na magistrát loni na podzim vyhrála koalice Spolu, v 65členném zastupitelstvu získala 19 mandátů. Druhé skončilo ANO se 14 mandáty. Třetí Piráti mají 13 zastupitelů a Praha Sobě 11 mandátů. Pět zastupitelů má STAN, šestá SPD získala tři mandáty. Do zvolení nového vedení města pokračuje rada složená ze zástupců dosavadní koalice Pirátů, Prahy Sobě a Spojených sil pro Prahu (TOP 09 a STAN) v čele s primátorem Zdeňkem Hřibem (Piráti).