Strany se vyprázdnily, říká bývalý europoslanec Telička

09. 06. 202422:18
Strany se vyprázdnily, říká bývalý europoslanec Telička
foto: PrahaIN.cz/Pavel Telička

ROZHOVOR: Pavel Telička má s Evropským parlamentem bohaté zkušenosti, ještě za jeho dob v hnutí ANO tady působil mimo jiné jako poslanec či eurokomisař. Z hnutí ale později odešel a dnes je jeho hlasitým kritikem. „Někteří jedinci na kandidátce ANO mě překvapují, k čemu jsou schopní se snížit a možná u některých, jednoho, dvou, bych očekával, že se později mohou stát nezávislými,“ řekl v rozhovoru pro server PrahaIN.cz, který se uskutečnil v den sčítání voleb do Evropského parlamentu, což bylo také ústředním tématem interview.

Ve volebním štábu dnes nejste, ale už jste to zažil. Jaká tam tehdy byla nálada, jak na to vzpomínáte?

To ani není nic, na co bych rád vzpomínal, bylo to jednou a bylo to velmi specifické. V té době se jednalo o politický subjekt, který měl jasný liberální program, který jsme s kolegou Ježkem sepsali, sepsali jsme liberální kandidátku. Měli jsme, jak bych řekl, aktivní představu, co chceme dělat, ale pak se hnutí otočilo o 180 stupňů. A když si člověk promítne náladu v tom volebním štábu, tak mě zpětně nepřekvapuje, že jsem tu náladu zvláštně vstřebával, bylo to všechno tak trochu falešné.

Z hnutí jste odešel, může se stát podobná věc i v případě budoucích europoslanců ANO?

To nevím. Podívejte se, spolupráci jsem ukončil před více než sedmi lety a za tuto dobu jsem až na výjimky, kdy jsem třeba někoho potkal, nebyl s nikým v kontaktu. Ale ano, někteří jedinci na kandidátce mě překvapují, k čemu jsou schopní se snížit a možná u některých, jednoho, dvou, bych očekával, že se později mohou stát nezávislými. Ale to by mi připadalo už takové umělé, protože celou dobu byli u toho, jak se to hnutí vyvíjelo. Hnutí ANO ale nesleduji, je to pro mě subjekt, který je v zásadě úplně jiném vztahu k Evropské unii, celou volební kampaň pojali jinak, než jako způsob přilákat lidi k volbám či je oslovit evropskými tématy a přiblížit jim, o co jde.

Pavel Telička ještě v hnutí ANO. Zdroj: Archiv PrahaIN.cz

Zmiňujete volební kampaň. Je to letos něčím specifické?

Nemám ten dojem. Jen mi přišlo, že spíš se strany ještě víc vyprázdnily a že tam bylo v programu ještě méně prvků, které představovalo věci ve stylu: když budeme zvoleni, tak to aktivně uděláme, toto vylepšíme, toto zavedeme a budeme o to usilovat a bude to mít takový pozitivní dopad. Spíš to bylo všechno v takové rovině negace a destrukce a něco, co už dávno bylo odsouhlaseno a na čem se podíleli, tak najednou chtějí před voliči, aby nabrali hlasy, zrušit a defacto zpochybňují a říkají, že budou chtít změnit, revidovat, a přitom u toho celou dobu byli. Smutné, že je to určitá faleš vůči voličům. Jinak bych ale neřekl, že se volební kampaně něčím vymykaly, bylo to s méně jasným pozitivním obsahem než v minulosti, ale jinak bych řekl, že kampaň probíhala v klidu.

V Bruselu jste byl poměrně výraznou osobností. Hodně stresu, že?

Není. Jsem jediný Čech v historii, který působil ve všech třech hlavních orgánech Evropské unie. A z toho všeho, co sem dělal, tak tohle bylo asi intelektuálně nejméně zajímavé, ale zároveň to nejméně stresující, byť jsem patřil mezi čtyři nejaktivnější z těch více jak sedmi set europoslanců a také mezi deseti nejvlivnějších, ale přesto mi to stres nepřinášelo. Chci tím říct, že když chcete pracovat, můžete, ale ve skutečnosti v porovnání s jinými aktivitami a jinými profesemi to není tak vyčerpávající.

Budova Evropského parlamentu v Bruselu. Zdroj: PrahaIN.cz

Podle odhadů volební účast vzrostla, ale stejně jsme na chvostu v porovnání se zbytkem Evropy. Myslíte, že mají Češi dostatečné znalosti ohledně Evropské unie?

Nemyslím si, bohužel. A v tom si myslím, že politická reprezentace tohoto státu i vzdělávací systém selhávají. Úroveň informovanosti je nízká a je vidět, že evropské volby jsou spíše volby druhé kategorie, alespoň k tomu tak politici přistupují. Nemůžete v zásadě neustále něco negovat, okopávat tomu kotníky, myslím Evropskou unii, schovávat se za ni, kritizovat ji i tam, kde není důvod, a naopak její úspěchy si přisvojovat a zároveň říkat že Evropský parlament je bezvýznamný a Evropská unie jen něco diktuje, pak očekávat, že lidé přijdou k volbám. To není pozitivní motivace a myslím, že i ta kampaň, jak probíhala, že něco zrušíme, EURO7 a zákaz spalovacích motorů, to nepřispělo k tomu, že český národ je informovaný a volební účast bude zase patřit v rámci EU do jedné z nejnižších, dosvědčuje, že politici i vzdělávací systém selhávají v tom oslovit lidi a přibližovat Evropskou unii tak, aby tomu rozuměli.

Tagy

Speciály

Kudy kráčel zločin
Tajnosti slavných