Středula opět vyrazil do boje proti důchodové „deformě“

02. 12. 202412:09
Středula opět vyrazil do boje proti důchodové „deformě“
foto: Rudolf Komár pro PrahaIN.cz/Josef Středula

TISKOVÁ KONFERENCE: „Evokuje v nás, že důvodem pro tuto takzvanou důchodovou reformu je ve skutečnosti úspora veřejných financí, kdy politici způsobili fatální deficit ve výši přibližně 250 miliard korun a mají to zaplatit důchodci,“ uvedl předseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula na tiskové konferenci. Důrazně vyzval Senát, aby vrátil důchodovou reformu do Poslanecké sněmovny.

Schválení reformy předcházely několikatýdenní spory, příští rok vstoupí v platnost za předpokladu, že ji odsouhlasí Senát a prezident. Problematickým bodem je rozhodně růst věku odchodu do důchodu, právě proti tomu se vymezuje ČMKOS.

„Vládní koalice hovoří o tom, že se jedná o důchodovou reformu, pokud by se mělo jednat o reformu, mělo by to být něco, co vede k lepšímu. Zlepšuje a vylepšuje. Toto se bohužel nekoná,“ předeslal předseda ČMKOS na úvod tiskové konference.

Důchodovou reformu prý nepovažuje za reformu, nýbrž takzvanou deformu. Chce, aby návrh byl vrácen k projednání do Sněmovny a měl by tak učinit Senát. „Důvodů je více,“ říká Středula. Návrh prý zhoršuje situaci lidí s nižšími příjmy, kritizuje ale především pozdní odchod do penze.

„Český zaměstnanec dlouhodobě například proti německému během své ekonomické aktivity, to je 40 let aktivního ekonomického života, odpracuje až o 9 let víc než zaměstnanec ve zmíněném Německu. Fyzický font českého zaměstnance je daleko víc opotřebován, než je tomu v jiných případech. Proto by nikdo neměl řešit problémy českých veřejných financí na úkor důchodců,“ má jasno předseda ČMKOS.

Deficit zaplatí důchodci, říká Středula

„Hodně se hovoří o tom, jak je to s nákladovostí českého systému. Hovoří se o tom, že český systém bude náročný, protože máme velké výdaje na důchody. Ale všechny ostatní země je mají vyšší. To znamená, že je to jinak, než jak se tady rádo říká, že něco zkrachuje a že nebude na důchody,“ přidává Středula a také hovoří o tom, že při vytváření reformy se pracovalo s jinými čísly. „Evokuje v nás, že důvodem pro tuto takzvanou reformu, ale ve skutečnosti deformu je úspora veřejných financí, kdy politici způsobili fatální deficit ve výši přibližně 250 miliard korun a mají to zaplatit důchodci. Současní nebo i ti budoucí. To je pro nás neakceptovatelné,“ kritizuje.

Zmiňuje také otázku důchodových kategorií. „Vládou bylo slíbeno, že těžké profese budou zohledněny. Jak to dopadlo? Fatálním způsobem. Celou třetí kategorii rizika škrtli i přesto, že jsme se na tom domlouvali a hledali společné řešení. Vláda schválila, že ze třetí kategorie rizika půjdou čtyři rizikové skupiny a najednou stejní politici představili zcela nesmyslně zrušení třetí kategorie rizika jako té, která by mohla jít do důchodu dříve,“ kroutí hlavou Středula. Podle něj má třetí kategorie, mezi kterou se řadí profese jako svářeč, kovář či hutník kovů, jít do důchodu dříve.

„Hledá se východisko, aby to nevypadalo tak špatně, že těch 120 tisíc osob někdo hodil přes palubu a vymysleli způsob, že by se tam mohla dát jiná forma, třeba čtyři procenta, které by dával na tyto zaměstnance povinně zaměstnavatel. Na předdůchod. Ale na předdůchod dnes musíte mít naspořeno 768 tisíc korun, abyste své vlastní peníze mohli použít a jít do něj,“ komentuje Středula, podle kterého projednávání zákona doprovázely až nechutné okolnosti.

Věří, že: „Pokud se Senát dlouhodobě staví do role, že oni jsou těmi moudřejšími a těmi, co dohlíží na český právní řád, tak vezmou svoji odpovědnost a ukáží se jako strážci slabších“. Pokud se ze Senátu zákon nevrátí do sněmovny, ČMKOS se prý obrátí na prezidenta.

Tagy

Speciály

Kudy kráčel zločin
Tajnosti slavných