foto: Archív Jana Jakoba, se svolením/Jan Jakob, šéf poslaneckého klubu TOP 09
ROZHOVOR: Strany vládní koalice ustojí tlak odborů i opozičních stran. Šéf hnutí ANO Andrej Babiš je přímou hrozbou pro demokracii v ČR. Kupoval si část voličských skupin, zneužívá strach v kampaních. „Ohrožení pro naši zemi představuje i jeho střet zájmů, kdy ovládá velkou část mediálního trhu,“ řekl v rozhovoru pro PrahaIN.cz předseda poslaneckého klubu TOP 09 Jan Jakob.
Balík opatření, které jste jako vládní koalice připravili, se nebude líbit mnoha lidem, začnou vyřvávat i extrémisté a kolaboranti. Ustojíte to? Co by se muselo stát, aby vláda podala rezignaci?
Jsem si jistý, že to ustojíme. Ačkoliv byla jednání obtížná, nakonec jsme dokázali najít shodu, kterou představili symbolicky předsedové všech koaličních stran. Rozpočtové škrty a daňové úpravy nikdy nejsou populární a dalo se očekávat, že vzbudí vášně. Jednání o ozdravném balíčku ale byla velmi důkladná a došli jsme k výsledku, který může skutečně pomoci zlepšit stav veřejných financí.
Opozice tvrdí, že vláda premiéra Fialy je nejhorší od roku 1990. Nepřijde vám toto tvrzení poněkud komické?
Samozřejmě je tato kritika absurdní od někoho, kdo nastartoval obří zadlužování státu, záměrně odkládal důležitá nepopulární rozhodnutí a mimo jiné usiloval o ovládnutí médií veřejné služby. Nehodlám si dělat alibi, ale nezapomeňme na to, že současná opozice vládla v konjuktuře, kdežto vláda Petra Fialy nastoupila v období, které je pro Evropu nejsložitější za posledních třicet let.
Psali jsme
Situace v oblasti veřejných financí není jednoduchá. Vládní kabinet ale podniká veškeré kroky k zlepšení situace. „České republice v žádném…
Zanedlouho bude jednat Ústavní soud o valorizaci penzí. Jak hodnotíte snahu hnutí ANO vyloučit z rozhodování šéfa soudu Rychetského?
Je to jednoznačně za hranou toho, co je v demokratickém státě přípustné. Žádné hnutí, strana nebo politik si nemůžou dovolit říkat Ústavnímu soudu, jak by měl rozhodovat, nebo koho z rozhodování vyloučit. Jsme právní stát, řídíme se Ústavou a právním řádem, který je závazný pro všechny – pro mě, pro hnutí ANO, ale i pro soudce Ústavního soudu.
Bývalý předseda Karel Schwarzenberg opakovaně označil Andreje Babiše za přímé ohrožení České republiky. Máte stejný názor?
Populisty obecně vnímám jako ohrožení demokracie. A Andrej Babiš je populista. Jeho chování v minulých letech, ať už jako ministra financí, premiéra nebo řadového poslance, bylo a je populistické. Vzpomeňme na chaotické rozhodování za covidu podle toho, co mu lidé psali do SMS, rozdávání peněz voličským skupinám, u kterých má ANO silné zastoupení, nebo zneužití strachu v kampaních, naposledy v té prezidentské.
Ohrožení pro Českou republiku představuje i jeho střet zájmů, kdy ovládá velkou část mediálního trhu jako koncový příjemce. A nezapomínejme, že Andrej Babiš přímo ohrožuje reputaci České republiky v zahraničí. Během jeho prezidentské kampaně jsme se dozvěděli, že by nepodpořil vyslání naší armády do Polska a do Pobaltí v případě, že by tato území byla napadena Ruskem.
Je těžké se na půdě Sněmovny bránit útokům opozice, když v jejím čele je takto označený člověk?
Je těžké diskutovat s někým, kdo ve skutečnosti diskutovat nechce, nepřináší věcné připomínky, a místo argumentů upřednostňuje emotivní výkřiky. Nehledě na to, že například s předsedou nejsilnější opoziční strany ani hovořit nelze. Do Sněmovny nechodí, vyhýbá se konfrontaci v médiích a vybírá si jen takové platformy, které mu vyhovují.
Kdysi nás bývalý, vysoce postavený zpravodajec učil, že agent nikdy neodchází do výslužby. Jak je to podle vás s šéfem hnutí ANO? Patří pořád mezi aktivní položky, nebo už ho vyřadili? Komunistická Státní bezpečnost přece byla pod dikcí KGB.
Nebudu se pouštět do spekulací. Rozkrývat zpravodajské aktivity na území ČR je úkolem BIS a jsem si jistý, že odvádí dobrou práci. V souvislosti s Andrejem Babišem ale vidím jiný problém, a to absolutní nedostatek sebereflexe. Za svou komunistickou minulost a spolupráci s StB se nikdy neomluvil, naopak ji přes tíhu důkazů zatvrzele popírá.
Psali jsme
V části české společnosti už delší dobu panuje z různých důvodů značný neklid. Vláda při penzijní reformě musí zvolit takový způsob řešení, který…
V Parlamentu sedí osoby spolupracující s tzv. pátou kolonou. To asi není dobrý pocit například ve výborech, kde se občas projednávají i velmi důvěrné dokumenty a informace?
Jednání s lidmi, kteří podporují ruský narativ v médiích a na sociálních sítích, není jednoduché. Ale odmítám spekulovat o nakládání s důvěrnými informacemi. To se řídí příslušným zákonem, který platí pro všechny bez rozdílu.
Jste místopředsedou podvýboru pro média a svobodu slova. Po zablokování některých konspiračních webů se ozýval pokřik, že vláda premiéra Fialy obnovuje cenzuru. Souhlasíte s tím, že v demokratickém státě neexistuje žádné omezení ve svobodě slova, nebo zastáváte názor, že demokracie má v této oblasti určité hranice?
Svoboda slova není bezbřehá a v některých mimořádných případech bývá omezena i v demokracii. Například proti pomluvě je možné se bránit a odvolávání se na svobodu slova před soudem neobstojí. Jedním z úkolů státu je zajišťovat bezpečí svých občanů, proto musíme přistupovat k nějaké formě omezení bezprostředních hrozeb. Šíří-li nějaký web nepřátelskou propagandu, pak je zapotřebí jednat. Žijeme v období, kdy je Rusko nepřátelský stát, který proti celé svobodné civilizaci vede na internetu hybridní válku. Zdůrazňuji ale, že jakákoliv omezení musejí mít jasná a transparentní pravidla a jedná se až o úplně krajní prostředek.
Psali jsme
Politici musí být schopni prokazovat, že ve svých funkcích neslouží jenom sami sobě. Diskusi ve svobodné společnosti omezovat nelze, ale stát je…
Žijeme v rychlé době a někteří lidé nemají možnost a čas na to, aby si ověřili, zda ta která vymyšlená informace je fake. Jak se má společnost bránit dezinformacím?
Nemyslím si, že je to otázka času. Pokud mám čas na to, abych procházel novinky na internetu, mám čas i na to, abych si ověřil, jestli jsou informace pravdivé. Najít si další zdroje a posoudit jejich relevanci je otázka pár minut. Problém vidím v tom, že lidé necítí potřebu si informace ověřovat, nebo ani neví, jak na to. Považuji za důležité klást důraz na mediální gramotnost a rozvoj kritického myšlení. Člověk, který má základní povědomí o tom, jak vypadá novinářská práce, jak fungují média nebo co skrývají algoritmy na sociálních sítích, a je zvyklý klást si kritické otázky, je vůči fake news mnohem odolnější.
Odborníci poukazují na skutečnost, že v politice, nejen české, chybí silné osobnosti typu Ronalda Reagana nebo Margareth Thatcher. Vhodných lidí je prý dost, ale odmítají se zapojit do politického života. Kde je podle vás zakopán pes?
Je důležité politiku otevřít co nejširšímu spektru lidí. To v první řadě platí pro politické strany, které by se neměly uzavírat do sebe. Musejí oslovovat zájemce o politické dění a dát jim příležitost se aktivně zapojit na všech úrovních – od komunální po celostátní či celoevropskou politiku. Nicméně nemohu souhlasit s tím, že v politice silné a čestné osobnosti nejsou. Vidím jich celou řadu. A kdo ví, koho bude historie za 20, 30 let vnímat stejně významně jako dnes Ronalda Reagana nebo Margareth Thatcher.
Psali jsme
Akce americké organizace Conservative Political Action Conference v Budapešti, které se účastní expremiér Andrej Babiš a bývalý prezident Václav…
Jako parlamentní zpravodaj jsem byl mnohokrát svědkem toho, že i velmi akční zákonodárce během funkčního období poněkud umrtvil stereotyp a náročnost při výkonu poslanecké funkce. Máte nějakou metodu, kterou se bráníte sklouznutí do podobného stavu?
Považuji za důležité vytyčit si cíl, kterého chci jako poslanec dosáhnout. Ačkoliv jsou jednání často opravdu náročná, jasný cíl mi pomáhá udržet pozornost na tom podstatném. Klíčová je i důkladná příprava na každé jednání. V neposlední řadě považuji za důležitou spolupráci celého poslaneckého klubu. Jsem rád, že v TOP 09 jsme dobře sehraný tým plný odborníků na nejrůznější témata, kteří spolu dokáží věcně diskutovat, navzájem se doplňujeme a jsme jeden druhému oporou. Obrovskou oporou je mi také rodina.