foto: PrahaIN.cz/Čekání při cestě do Běloruska na polské straně.
Na sérii fotografií, kterou naše redakce obdržela od nejmenovaného Bělorusa, by nebylo nic zvláštního. Snad jen do chvíle, než by si člověk všiml časových odstupů mezi jednotlivými snímky.
Až osm hodin, tolik totiž v posledních týdnech trvá kontrola cestujících na hranici mezi Polskem a Běloruskem. Čeká se v autobusech, kde je zima, venku, kde mrzne anebo v prostorách, kde se opět kontroluje vše, co už bylo zkontrolováno předtím.
Prim drží běloruští vojáci a oponovat si nedovolí absolutně nikdo. Ticho a napětí, které by se dalo krájet, je prý nefalšovaným koloritem nejen na hranicích, ale rovněž v běžném životě tamních obyvatel.
Redakce získala snímky od jednoho z Bělorusů, který nás ale požádal o zachování anonymity.
„Vůbec si neumíte představit zlobu, s jakou se můžete jako obyčejný člověk setkat v podání Lukašenka a Golovčenka,“ řekl nám s odkazem na běloruského prezidenta a předsedu vlády.
Hraniční přechod. Foto: PrahaIN.cz
Nelidská cesta
Dotyčný muž se živí rukama a do rodné země se vrátil na několik dnů z pragmatických důvodů, jež medializovat nechtěl, aby se na něj prý nepřišlo.
Snímky jsme mohli publikovat až poté, co Bělorusko opustil.
Už cesta tam ale prý byla otřesná a nelidská. „Jezdíme několikrát do roka ze západu, v autobusech je zima, i když jsou relativně nové. Ale Bělorusko je silně zaostalá země, takže musíte na to koukat našima očima. Sedačky jsou nepohodlné, ale všichni raději mlčíme,“ poznamenal.
Téměř vždy se jezdí stejná trasa přes Polsko. Na tamních přechodech se nejprve čeká na polské, později na běloruské straně. „Když jedeme do Běloruska, polské kontroly zaberou maximálně hodinu, jsou standardní. Pravý opak nastává o pár set metrů dál, kde narazíte na běloruské vojáky. To už si nikdo nedovolí ani ceknout, protože by mohl blbě dopadnout,“ uvádí s tím, že poslední kontrola v prosinci trvala v mrazivých podmínkách asi 7,5 hodiny.
Čekání je extrémně dlouhé. Foto: PrahaIN.cz
Čekání a zase čekání
„Pak jsem to přestal počítat, modlil jsem se, abychom se už pohnuli, aby se někdo nenaštval a něco nevykřikl. Vy si to úplně neumíte představit, toto ale není Česko, Německo nebo Polsko, kde jsem pracoval. V Bělorusku se ozvete a může mít potíže absolutně celá vaše blízká i vzdálená rodina. Během té doby stojíte jako ovečky, čekáte na povely, necháváte se prohledávat, necháváte si prohledávat věci. Tísní se vás tam třeba čtyřicet na pár metrech, ale každý mlčí, protože se bojí. Tak vypadá situace v zemi na přelomu roku 2023 a 2024,“ doplnil náš zdroj.
Protože v zemi, jak jsme uvedli, strávil několik dnů, požádali jsme ho rovněž o zmapování tamního života. Toto téma otevřeme v následujícím materiálu.