foto: Vít Hassan, PrahaIN.cz/Demonstrace Greenpeace
Radní Libereckého kraje Václav Židek za resort životního prostředí a zemědělství byl účastníkem mnoha jednání o kompenzacích za dopad těžby v hnědouhelném dole Turów. Pirátská strana, které je členem, zveřejnila ve své tiskové zprávě jeho komentář ke středečnímu uzavření česko-polské smlouvy o dole Turów.
Václav Židek uvádí, že při pohledu zvenčí se může zdát, že byla uzavřena narychlo. Díky své účasti na jednáních je však opačného názoru a za ukvapené to nepokládá. Konečnou podobu smlouvy nahlíží z více úhlů a říká, že ve výsledku jde o dobrý krok a lepší strategii, než nekonečné samostatné soudní spory.
„Chápu kritiku netransparentnosti jednání a utajování obsahu připravovaného dokumentu. Uzavřená jednání mně osobně příliš nevyhovovala, ale bylo to podmínkou obou ministerstev k možnosti účastnit se těch jednání a ovlivňovat tak výslednou podobu smlouvy,“ píše ve svém komentáři Židek.
K pozitivním bodům podle něho patří fakt, že se zástupcům Libereckého kraje podařilo do dohody prosadit fond malých projektů. „Mně konkrétně velmi záleželo na tom, aby jednání s polskou stranou neřešila pouze vodovody do domácností, což byla hlavní starost některých politiků, ale aby byla zohledňována problematika rizika vysoušení krajiny a její řešení, nebo dopad na zdraví lidí,“ uvádí liberecký radní. Vyjadřuje také svoji spokojenost, že se k řešení dopadů na životní prostředí přihlásil i majitel dolu PGE se svým finančním příspěvkem 10 milionů eur na řešení dopadů činnosti dolu. Přímo Libereckému kraji půjde celkem 35 milionů eur.
Nelíbí se mu nevypověditelnost smlouvy po dobu pěti let. „Stále zastávám názor, že to mělo být deset let. Budu věřit, že při zkrácení tohoto parametru bude polská strana držet dohodu v platnosti, jako dobrý soused, co chce řešit přeshraniční dopady,“ končí svůj komentář Václav Židek.
Organizace Greenpeace vyzvala vládu k okamžitému zveřejnění smlouvy
Ve své tiskové zprávě její zástupci uvádí, že v pátek vyzvala úřad vlády a ministerstvo životního prostředí, aby smlouvu o dolu Turów okamžitě zveřejnily. Tu podepsal ve středu premiér Petr Fiala se svým polským protějškem Mateuszem Morawieckým.
O zveřejnění smlouvy žádala organizace již v minulosti, ale úřady její žádosti odmítaly z důvodu, že smlouva ještě nebyla dojednaná. Tento důvod však již neplatí, a proto podle Greenpeace nic nebrání zveřejnění smlouvy.
O protestech Greenpeace před Úřadem vlády ČR na Klárově jsme psali na PrahaIN.cz ZDE.
Organizace nadále kritizuje okolnosti přijetí smlouvy a má je za skandální. Uvádí, že podle informací v médiích byla dohoda schválena českou vládou na její středeční schůzi. Jednání o dohodě ale nebylo na programu vlády a nikdo z ministrů a ministryň o schválení dohody neinformoval ani po skončení schůze. Druhý den ráno přijel smlouvu do Prahy podepsat polský premiér. Média a veřejnost se o jeho neplánované návštěvě dozvěděla až ve chvíli, kdy byl na cestě.
Polsko plánuje na dole Turów těžit až do roku 2044. Podle Greenpeace by však těžba a spalování uhlí v komplexu Turów mělo být co nejrychleji ukončeno a místní region by měl projít spravedlivou transformací.
Psali jsme
Nestává se často, aby Pirát, navíc krajský radní pro otázky životního prostředí, nesouhlasil s nějakou ekologickou aktivitou. V případě platformy…