Tomáš Kalivoda (ODS): Ať hlavně pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí

04. 01. 202311:02
Tomáš Kalivoda (ODS): Ať hlavně pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí
foto: Facebook Tomáše Kalivody/Tomáš Kalivoda

POLITICI VLASTNÍMI SLOVY Bývalý zastupitel Prahy 3, člen oblastní rady ODS Praha 3 na svém Facebooku 29. prosince k prezidentské volbě

Dnes je tomu přesně 33 let, co byl 29. prosince 1989 na Pražském hradě jednomyslně zvolen prezidentem Václav Havel. No a za dva týdny nás čeká první kolo prezidentských voleb, tak nezapomínejme na to, jakou osobností byl náš první porevoluční prezident.

Byl to člověk, kterého neskutečně obdivuji za jeho statečnost a za hodnoty které představoval. Celkem 5 let musel vytrpět v komunistickém vězení, ale nijak ho to nezlomilo, vlastně naopak. Spoluzaložil Chartu 77 a při revoluci se podílel na založení Občanského fóra, takže panu Havlovi hodně vděčíme za polistopadovou svobodu, ve které můžeme žít.

Ke svému prezidentskému mandátu přistupoval velmi zodpovědně. Moc se mi líbí jeho citát „Jsa u moci, jsem si permanentně podezřelý.“ Kéž by byl i dneska na Hradě úřadoval člověk vystupující s „havlovskou“ slušností, charismatem a sebereflexí. Ale brzy snad již přijde změna, jsem v tom optimista.

Otázkou je, jestli přímá volba prezidenta byla správným krokem. Do našeho parlamentního modelu to příliš nesedí a velmi to rozděluje náš národ. Jen tak už ale tento způsob volby zrušit nepůjde, takže pevně doufám v to, že si alespoň na Hrad po Milošovi nezvolíme krále manipulace a populismu a STBáckého Bureše. Jaká ironie by to byla, když první český prezident byl disidentem.

A mezi kandidáty jsou rozhodně zajímaví lidé a věřím, že Češi chtějí změnu!

Danuše Nerudová by se stala první ženou, která by takto vysokou funkci u nás zastávala. Je to velmi schopná ekonomka a pedagožka a 80 tisíc podpisů od občanů jasně ukazuje, že podporu lidí má. Stín na vše ale trochu hází kauzy z Mendelovy univerzity ohledně kšeftů s tituly, Danuše zde působila jako rektorka, a také lobby advokátní firmy Havel & Partners, kde má podíl její manžel.

Pak tu máme generála Petra Pavla. Zkušenosti a schopnosti se mu nedají upřít, o tom žádná. Málokomu se podaří stát se předsedou vojenského výboru NATO. Velkým břemenem je ale Pavlova minulost. Je pro mě dost těžké si představit, že by bývalý lampasák a rozvědčík dokázal stmelit už takhle velmi rozdělený národ. A to je podle mě role, kterou by podle mě měl prezident plnit, přestože Miloš dělal přesný opak.

Zajímavý kandidát je rozhodně Pavel Fischer. Ten skončil před pěti lety třetí za Zemanem a Drahošem. Zkušený diplomat a senátor už ví, do čeho jde a byl by podle mě velmi reprezentativní hlavou státu. Bohužel ale nemá tak bohaté sponzory na kampaň a průzkumy mu nedávají moc velikou šanci.

Prezidentské debaty už jsou v plném proudu, tak už se mi nějak pomalu profiluje, komu to hodím, ještě se ale během následujících týdnu může ledacos změnit. No každopádně mě zajímá, jestli už máte jasno vy. Tak dejte reakci podle toho, koho budete volit!

A ať hlavně pravda a láska vítězí nad lží a nenávistí!

Publikováno v rámci přehledu prohlášení i jiných mediálních výstupů jednotlivých volených zastupitelů v Praze

Tagy

Speciály

Kudy kráčel zločin
Tajnosti slavných