Tomáš Portlík (ODS): Devítku proměním v pokusnou laboratoř

12. 05. 202206:30
Tomáš Portlík (ODS): Devítku proměním v pokusnou laboratoř
foto: Vít Hassan, PrahaIN.cz/Tomáš Portlík, starosta Prahy 9

POLITICI VLASTNÍMI SLOVY Starosta Prahy 9, člen zastupitelstva hl. m. Prahy za ODS na svém Facebooku11. května k inovacím ve správě věcí veřejných

Vždycky jsem byl přesvědčený, že veřejná správa a věda, výzkum a inovace by měly být úzce propojeny. Vždyť nakonec jste to právě vy, kterým inovace usnadňují a zkvalitňují život. Jsem moc rád, že jako starosta mohu podporovat a dělat maximum proto, aby se inovace ve správě věcí veřejných mohly rozvíjet. Proto občas naši Devítku proměním v pokusnou laboratoř.

Naposledy třeba, když jsme v době pandemie jako úplně první vyzkoušeli projekt měření hladiny viru v odpadních vodách, abychom věděli, v kterých školách nebo školkách zavést plošné PCR testování a detekovat tak ohnisko viru ještě dřív, než se nám děti stihly navzájem nakazit. Takový lidský exkrement je vlastně zlatá studna poznání. Řekne vám o člověku i to, co on sám o sobě ještě neví a práskne toho na nás víc, než celý kamerový systém dohromady. Vím, že si někteří z vás z pochopitelných důvodů tehdy mysleli, že jsem blázen, ale vidíte – fungovalo to.

Včera jsem měl tu čest vystoupit na semináři Státního zdravotního ústavu na téma Odpadní vody a Sars-CoV-2, kde jsem se mohl podělit právě o naše zkušenosti s monitoringem a musím uznat, že to, co jsem se na semináři dozvěděl, bylo fascinující a inspirativní. Je možné, že v nejbližší době zahájíme ve jménu vědy nějaký nový experiment.

Možná se ptáte, kdy jsem sám sebe přesvědčil, že bych se měl aktivně angažovat ve vědecké sféře- no asi to bylo loni, když jsem obdržel od Ústavu teoretické a aplikované mechaniky Akademie věd České republiky tuto krásnou plaketu za podporu jejich výzkumné činnosti.

Ale je mi jasné, co si teď řeknete – Portlíkovi už radši nikdy žádnou plaketu.

Publikováno se souhlasem autora

Publikováno v rámci přehledu prohlášení i jiných mediálních výstupů jednotlivých volených zastupitelů v Praze

Tagy

Speciály

Kudy kráčel zločin
Tajnosti slavných