foto: Rudolf Komár, PrahaIN.cz/Tomáš Portlík
POLITICI VLASTNÍMI SLOVY: Starosta MČ Praha 9, člen zastupitelstva hl. m. Prahy za ODS na svém Facebooku 9. března k rozpočtu na rok 2023.
Školství je jednoznačně priorita následujících čtyř let, a to jak celoměstská, tak devítková. Dokážeme stavět metro, tunely, chceme filharmonii za 10 miliard, taneční domy, ale víme, že nám v Praze chybí zhruba 15 základních škol, ještě víc školek, o středních školách nemluvě. Je to ostuda. Vyspělost společnosti se podle mého názoru pozná právě podle toho, jak moc si uvědomuje, že investice do školství musí mít prioritu. A do budoucna se vyplatí. V Praze je ale školství silně podfinancované.
Psali jsme
Během dvacátého století na hranicích Libně a Proseku zmizely ze zdejší lokality poslední vinice. Všechno nasvědčovalo tomu, že se slavná tradice…
Jsem rád, že v rozpočtu Prahy 9 pro letošní rok, který schválilo zastupitelstvo, je tato priorita jasně patrná. Do školství půjde zdaleka nejvíc investičních prostředků. Jsem hrdý na to, že se právě u nás dostavuje základní škola, první za dvacet let v číslovaných městských částech. V rozpočtu máme pro letošek na dostavbu Elektry 180 milionů. Na přelomu prázdnin budeme školu a školku pro 750 dětí kolaudovat. Celkově půjde letos na investice do školství 233 milionů korun. I letos počítá městská část s opravami školek nebo navyšováním kapacit v základních školách, modernizacemi a rekonstrukcemi. Zásadní položkou v rozpočtu jsou i běžné výdaje na školství. Na žáka dnes městské části dostávají zhruba 4,1 tisíce korun od hlavního města, což zdaleka nepokryje náklady. Proto jsme se na sněmu starostů, který se na Devítce konal minulý měsíc, usnesli na tom, že je nutné vyzvat HMP, aby se tato částka zvýšila na deset tisíc korun, což by mělo pozitivní dopad do rozpočtu městské části.
Kolegové mi někdy vyčítají, že jsem skrblík. Při sestavování letošního rozpočtu se ukázalo, že jsem prozíravý skrblík. Z rezerv, které jsme ušetřili v minulých letech, si můžeme dovolit vykrýt rozdíl mezi příjmy a výdaji tak, abychom nemuseli osekávat investice do školství, ale i do sociální oblasti, do parků a péče o životní prostředí nebo třeba don sportu a kulturních akcí. Ano, máme tu energetickou a inflační krizi, ale omezit investice by bylo velkou chybou. V rozpočtu činí celkové příjmy 415 milionu korun a výdaje 728,7 milionu korun. Rozdíl ve výši 313,6 milionu vykryjeme právě z „nasyslených“ peněz z lepších časů. Běžné výdaje jsou plánovány ve výši 407,5 milionu korun, kapitálové ve výši 321,1 milionu korun.
Sestavit úsporný rozpočet, ale přitom takový, abyste nepocítili šetření na vlastní kůži, byla tak trochu alchymie. A já chci poděkovat všem kolegům, kteří se na tom se mnou podíleli.
Publikováno v rámci přehledu prohlášení i jiných mediálních výstupů jednotlivých volených zastupitelů v Praze