foto: Rudolf Komár, PrahaIN.cz/Tomáš Portlík
POLITICI VLASTNÍMI SLOVY: Starosta MČ Praha 9, člen zastupitelstva hl. m. Prahy za ODS na svém Facebooku 21. ledna ke spádovosti nové ZŠ U Elektry.
O víkendu se rozproudila debata na téma spádovosti nové ZŠ U Elektry. Padla v ní řada argumentů, ke kterým bych se rád vyjádřil, a to ohledně změny spádové vyhlášky:
1) První nepravda je, že došlo ke změně ve spádové vyhlášce pro spádové ulice ZŠ Elektra. Spádová oblast ZŠ U Elektry nebyla měněna, ZŠ Elektra jako samostatný subjekt za působnosti předchozí vyhlášky neexistovala, tudíž Elektra žádné spádové ulice mít nemohla. Pro školní rok 2023/2024 platil pro Elektru úplně jiný režim, kdy fungovala a funguje jako detašované pracoviště ZŠ Novoborská, a to z toho důvodu, že nebylo možné školu, která byla kolaudována v červnu 2023, otevřít jako samostatnou školu v září 2023. Z důvodu zájmu obyvatel jsme školu otevírali o rok dříve proti původním předpokladům a jinak, než formou detašovaného pracoviště jiné ZŠ to nešlo. I zápisy na Elektru probíhaly ve zvláštním režimu, kdy byli prostřednictvím okolních MŠ a ZŠ oslovováni rodiče předškolních dětí a dětí prvních, druhých a třetích tříd v době, kdy nebylo jisté, že škola vůbec bude otevřena. Lokální okruh („předpokládaná spádová oblast“) byl širší, než je nyní navrhovaná spádová oblast, a to právě z toho důvodu, že Elektra nebyla ve spádové vyhlášce zahrnuta (protože v době jejího schvalování škola neexistovala), a že nebylo jisté, jestli vůbec pro školní rok 2023/2024 bude otevřena.
2) Naopak, celá oblast Suomi Hloubětín (například ulice Laponská, Saarinenova, Granitová), stejně tak ulice Smržových, spadají podle stále ještě platné spádové vyhlášky (OBECNĚ ZÁVAZNÁ VYHLÁŠKA hlavního města Prahy o školských obvodech, kterou Zastupitelstvo hlavního města Prahy schvalovalo 23. 3. 2023, a která platí do přijetí nové obecně závazné vyhlášky) pod ZŠ Špitálskou.
3) Spádová oblast pro ZŠ Elektra je tedy pro nadcházející školní rok určena poprvé. Při zpracování návrhu spádové vyhlášky se vychází z mnoha faktorů: počtů předškolních dětí podle registru obyvatel, kapacity škol, dopravní dostupnosti, předpokládaným kolaudacím nových projektů atd. Snahou je, aby děti s trvalým pobytem na území MČ Praha 9 měly místo ve své spádové škole.
4) Při určování počtu přijímaných prvních tříd je nutné počítat s tím, že všechny děti budou chtít dokončit povinnou školní docházku ve škole, do které nastoupily do první třídy. Nemůžeme počítat s tím, že např. na druhém stupni budou děti odcházet na víceletá gymnázia v takovém počtu, že ze tří tříd vytvoříme dvě. V posledních letech se tak vůbec neděje a nelze s tím počítat ani do budoucna.
5) Celková kapacita ZŠ Elektra je cca 800 žáků. Pro tento školní rok byly přijaty tři první třídy, pro nadcházející školní rok počítáme rovněž se třemi třídami. Pokud bychom tento rok přijali např. 5 prvních tříd, za pár let by se nám děti nevešly a museli bychom přijmout třeba jen jednu první třídu, což si nemůžeme dovolit. Nejsou to složité počty.
6) S tím souvisí další nepravdivé tvrzení, že nemůžeme přijmout více dětí kvůli přítomnosti Anglického gymnázia. The English Collegue má pronajatou část budovy na dobu určitou, a to 2 roky. Tato smlouva končí na konci příštího školního roku. I kdybychom pro příští školní rok vzali těch 5 prvních tříd, vejdou se nám do školy i s Anglickým gymnáziem. Dostali bychom se ale do výše popsaných problémů – jak se bude škola postupně naplňovat, za pár let bychom museli brát 2, resp. 1 první třídu. The English Collegue platí nájem ve výši 4,7 mil Kč ročně plus 150 tis Kč ročně za vybavení tříd (za 2 roky jejich přítomnosti tedy 300 tis ročně za vybavení tříd, což byla pořizovací cena vybavení jimi obývaných tříd pro info…), podílí se na vysokých nákladech za provoz školy poměrnou částkou. Jako řádný hospodář jsme nenechali velkou část budovy prázdnou, jen na provozních nákladech by nás těch pár tříd v tomto roce stálo mnoho. A je snad dostatečně vysvětleno, že zaplnit školu prvními třídami nelze.
7) Chystá se intenzivně Elektra II, další základní škola vedle nové stávající. Nicméně vzhledem ke zkušenostem s Elektrou I., kdy povolovací proces zabral 10 let, z velké části především kvůli odvolání do stavebního řízení, což je věc, kterou neovlivníme, nemůžeme nabírat více než tři první třídy do Elektry I. dříve, než budeme mít povolovací procesy na Elektru II. za sebou a budeme mít tak jistotu, že děti můžou dochodit školní docházku a zároveň můžeme nabírat více prvních tříd. Jakmile budeme mít stavební povolení, budeme schopni zvyšovat počet přijatých žáků (Elektra I. byla postavena a pro žáky otevřena 2 roky a 3 měsíce od zahájení stavby), pak lze uvažovat o změně ve spádové vyhlášce a zařadit pod Elektru další oblast.
8) Spádová oblast pro Elektru zahrnuje okolní ulice, přičemž např. jen v ulici Pod Harfou bylo v době tvorby návrhu spádové vyhlášky hlášeno 34 předškolních dětí (myslím, že vůbec největší počet předškoláků ze všech ulic na Praze 9). Pokud bychom zařadili oblast Suomi Hloubětín, museli bychom vyřadit některou jinou ulici z novější výstavby. Zajímal by mě návrh kritiků, která by to měla být – Jana Přibíka? Modrého? … ulice s vyšším počtem předškolních dětí, které jsou spádové ulice na Elektru, jsou Elektře blíž než oblast Suomi Hloubětín, a především mají horší dopravní dostupnost k jiné ZŠ. Není to tak, že by pro děti z oblasti Suomi nebyla místa ve spádové škole – jejich spádová škola bude nadále ZŠ Špitálská (na přímé lince tramvaje) a se všemi dětmi, které jsou hlášeny k trvalému pobytu v této spádové oblasti, je zde počítáno. Pokud obyvatelům developer sliboval, že budou děti chodit do nové školy, je mi to líto, ale od MČ tuhle informaci neměl. A místa ve školách na Praze 9 mají zajištěné.
9) Chápu zájem o novou ZŠ Elektra, těší mě, ale není možné z výše uvedených důvodů zařadit více ulic do její spádové oblasti. Nemohou všichni žáci z Vysočan chodit do nové školy, to zaručit nejde. ZŠ Špitálská má nového, mladého, velmi pracovitého a šikovného ředitele, který do školy přinesl nové zapálení a moderní metody výuky. Samozřejmě nikomu nebráníme, aby své dítě přihlásil na jinou školu, než je jeho spádová, ale spádové děti mají podle zákona při přijímacím řízení přednost.
10) Sourozence dětí, které již Elektru navštěvují (v tomto školním roce jako detašované pracoviště ZŠ Novoborská), budeme řešit individuálně.
11) A konečně poslední bod. Zákonní zástupci z oblasti YIT mohou jít s dětmi na oba zápisy, jak na spádovou školu, tak na ZŠ a MŠ Elektra. V případě, že budou na Elektře volná místa, není důvod žáky nepřijmout.
Publikováno v rámci přehledu prohlášení i jiných mediálních výstupů jednotlivých volených zastupitelů v Praze