Tomáš Sokol: To nejzásadnější v bitcoinové kauze nezaznělo!

03. 06. 202513:08
Tomáš Sokol: To nejzásadnější v bitcoinové kauze nezaznělo!
foto: Hans Štembera / PrahaIN.cz/Advokát JUDr. Tomáš Sokol

ROZHOVOR: Okolo kauzy bitcoinů, která připravila ministra spravedlnosti o jeho křeslo, se prý rozpoutala emoční hysterie. „Postupovat jako pragmatik může být pro politika velká chyba. Blažek tím vyvolal smršť a zkomplikoval situaci svojí straně,“ řekl serveru PrahaIN.cz Tomáš Sokol, bývalý ministr vnitra a advokát.

Právník tak komentoval kauzu exministra spravedlnosti Pavla Blažka (ODS), který minulý týden rezignoval na svou funkci. Učinil tak poté, co oznámil, že pro Ministerstvo spravedlnosti získal necelou miliardu korun v bitcoinech, které rezort následně prodal v aukcích. Podle oficiální verze měly tyto prostředky tvořit 30 procent obsahu bitcoinové peněženky.

Ministerstvu je daroval Tomáš Jiřikovský, který provozoval darknetové tržiště Sheep Marketplace, kde se nelegálně prodávaly drogy, ale i zbraně. Z tržiště měl Jiříkovský po jeho uzavření vybrat bitcoiny, kterých se poškození už nikdy nedočkali. V roce 2017 byl odsouzen k 9,5 letům odnětí svobody za prodej drog, zpronevěru a ozbrojování, na svobodu se dostal v roce 2021. V kauze postupně přibývají nové informace, které vyvolávají další pochybnosti. Server iRozhlas.cz například zjistil, že v peněžence nebyly tři miliardy, ale dvanáct.

„Mám pocit, že to, co můžeme okolo této kauzy sledovat, je lehká emoční hysterie nebo jakýsi emoční výkyv. O tom, jaké může mít právní konsekvence, měli její aktéři uvažovat mnohem dříve, ještě než se toto všechno rozpoutalo. Je dobře, že Pavel Blažek jako politik reagoval odchodem z funkce. Celé je to ale velmi podivné,“ řekl redakci PrahaIN.cz Tomáš Sokol.

Jaká je role Petra Fialy v kauze Bitcoin?

11%
86%
1%
1%
1%
celkem hlasovalo 18349 hlasujících
Potvrďte, že nejste robot

V této souvislosti upozornil, že kauzu provázejí spekulace a velké množství dohadů. Zatím totiž nikdo neprokázal, že jde o finanční prostředky z trestné činnosti. „Legalizace výnosu z trestné činnosti je něco, co se podle mého názoru nevztahuje na stát. To znamená, že když převedu, i kdyby to byly finanční prostředky, které explicitně pocházejí z trestného činu, tak se nelze dopustit legalizace výnosu z trestné činnosti. Hlavní je ale to, že všechny spekulace vycházejí z toho, že jsou zmíněné peníze nějaké divné. Nikdo, nebo alespoň já jsem ale ještě nečetl ucelený rozbor toho, co to vlastně znamená. Zhruba víme, že tyto finanční prostředky byly kdesi uložené v elektronické bitcoinové peněžence. Ta byla zakutaná v jakémsi počítači. Tento počítač se podařilo po letech oživit, a to v době, kdy už byl ten člověk dávno odsouzen a podmíněně propuštěn z výkonu trestu. Načež tedy rozjel počítač, ve kterém byla uložena bitcoinová peněženka. Tu se podařilo také rozchodit, on k tomu dodal heslo, nebo pin, nebo nevím, jak se to jmenuje, a peněženka se otevřela. A teď v ní jsou nějaké peníze. Zda to jsou peníze z trestné činnosti, nebo nejsou, to zatím nikdo jasně neřekl. A to je klíčové. Protože pokud nebude prokázáno, že se někdo obohatil, nebo jestliže někdo legalizuje výnos z trestné činnosti, tak nejdříve musí být trestná činnost prokázaná. Ta nemůže být jenom tušena,“ prohlásil Tomáš Sokol.

Právník dodal, že všichni vědí co je to překupnictví. Podle jeho slov to byla původní forma zastírání původu věcí. „Například když někdo ukradl rádio z auta, šel to prodat do zastavárny a pak to zastavárník prodával dál, už jako legální. Takže to byl ten prvopočátek. Zastírání původu. Ale tady, v tomto případě, nikdo nic nezastírá. Ale hlavně, když nechytili toho, kdo to ukradl nebo kdo to jako ukradené prodává a nebylo mu prokázáno, že minimálně z nedbalosti věděl, že ta věc pochází, nebo může pocházet z trestné činnosti. A pokud jde o legalizaci, to znamená takzvané praní peněz, je ve své podstatě to samé. Celý zákon je namířen na to, aby nebylo možné mít užitek z trestné činnosti.

Pokud se z nezjistitelného zdroje objeví majetek, třeba si někdo koupí dům, přitom je zřejmé, že jeho majetkové poměry to na první pohled neodůvodní, tak se policie bude zajímat o to, kde na to vzal peníze. A buď mu prokážou trestnou činnost, nebo na sebe upoutá pozornost. A bude ho sledovat, až něco spáchá. Nebo se s tím musí všichni smířit. Ale nejdřív musí být jasná informace o tom, že byl spáchán trestný čin, že tam byl nabyt nějaký majetek. A to jsem si zatím nikde nepřečetl. Netvrdím, že to tak není. Ale zatím o tom nikdo nemluví. Také se mluví o podezřelých fondech, o penězích, které nesmrdí a tak dále. To jsou ale pouze prázdná slova,“ konstatoval advokát.

Bývalý ministr Pavel Blažek, který má pověst právního profesionála a pragmatika, se podle jeho názoru dopustil přešlapu. Tím se ODS dostala do nepříjemné pozice. „Postupovat jako pragmatik může být někdy dost velká chyba. Podívejte se, jakou to přineslo smršť. Nepochybně takto nahlíženo to významně zkomplikovalo situaci jeho celé politické straně. Zda jeho jednání bylo porušením zákona, to je jiná věc. Osobně bych počkal, až orgány činné v trestním řízení jasně sdělí, zda něco zjistily, o čemž mám hodně velkou pochybnost, pak teprve bych někoho soudil. Teoreticky je možné cokoliv. Uvidíme,“ ukončil Tomáš Sokol.

Tagy

Speciály

Kudy kráčel zločin
Tajnosti slavných