Trestat za šíření dezinformací by se nemělo, řekla europoslankyně Gregorová

27. 05. 202415:19
Trestat za šíření dezinformací by se nemělo, řekla europoslankyně Gregorová
foto: Rudolf Komár pro PrahaIN.cz/Markéta Gregorová

ROZHOVOR: Česká pirátská strana se vydala do boje proti dezinformacím. Na tiskové konferenci minulý týden představila takzvané Dvanáctero boje proti dezinformacím. „Domnívám se ale, že rozhodně by měl existovat zákon nebo nějaká forma opatření, které začnou cílit na výrobce dezinformací. Toto je třeba upřesnit a zdůraznit. Někteří lidé by se totiž mohli bát, že bude docházet k cenzuře,“ řekla redakci PrahaIN.cz europoslankyně Markéta Gregorová.

Dezinformace za vážnou hrozbu pro Českou republiku považuje i ministr zahraničních věcí Jan Lipavský (Piráti). Jak dále uvedl, hrozbu, kterou dezinformace představují, vnímá velmi vážně, navíc jde i národní i evropskou bezpečnost. „Nesmíme podceňovat rizika, která přicházejí, když masově šířené dezinformace ohrožují zahraniční, bezpečnostní nebo třeba i ekonomické zájmy naší země. Tuto problematiku beru jako člen vlády velmi vážně. Po mém nástupu do funkce jsme na ministerstvu zahraničí zřídili oddělení strategické komunikace, které se dezinformacím věnuje,“ řekl už dříve Jan Lipavský. Jak dále uvedl, plán proti dezinformacím už představili i svým koaličním partnerům ve vládním kabinetu.

Součástí plánu Dvanáctero boje proti dezinformacím je i bod, který zahrnuje vymáhání platného práva v online prostředí. Autoři konstatují, že podle trestní zákoníku lze postihovat například šíření poplašné zprávy a podobně. Současně ale konstatují, že v některým případech je trestní zákoník poněkud bezzubý. Podle jejich názoru je nutné provést hlubokou analýzu současného právního stavu. Europoslankyně připomněla, že Světové ekonomické fórum zařadilo dezinformace mezi pět hlavních hrozeb.

Budete připravovat vznik zákona, který by postihoval výrobu dezinformací, které poškozují zájmy České republiky?

Nemyslím si, že by měl být postihován někdo za šíření dezinformací. Vždy s nadsázkou říkám, že každý má mít právo být blbej. Domnívám se ale, že rozhodně by měl existovat zákon nebo nějaká forma opatření, které začnou cílit na výrobce dezinformací. Toto je třeba upřesnit a zdůraznit. Někteří lidé by se totiž mohli bát, že bude docházet k cenzuře. Chci, aby bylo jasno, že pokud si někdo založí byznys na tom, že vyrábí dezinformace, tak by to nemělo být umožněno, anebo by to mělo být nějakým způsobem sankcionováno.

Odpůrci podobného opatření ale začnou okamžitě varovat, že jde o cenzuru. A začnou se odvolávat na Listinu základních práv a svobod. Počítáte s tím?

Ano. To je velká politická otázka a velké politické téma. Mám samozřejmě nějaké osobní preference, jak by měl takový zákon vypadat, ale musí to být nadraftováno velice citlivě.

Pokud ale tento eventuální zákon nebude dostatečně tvrdý, tak se mine účinkem...

Podle mě je důležitou součástí té definice právě to finanční obohacení na základě produkce dezinformací. Pokud máte například web jako Aeronet a máte na něm umístěnou nějakou reklamu. Díky tomu, že tam produkujete manipulativní, extrémní titulky, přebíráte z ruských dezinformačních webů zprávy a z toho máte peníze. Nebo když vás dokonce platí z Ruska. V ten moment vy jste placeni za to, abyste tady nějakým způsobem podrývali důvěru v demokracii a její instituce. A tam si myslím, že je na místě postih.

Tagy

Speciály

Kudy kráčel zločin
Tajnosti slavných