TV Prima: Sociální turisté. Romové ze Zakarpatí si jezdí do Česka pro dávky

06. 05. 202222:05
TV Prima: Sociální turisté. Romové ze Zakarpatí si jezdí do Česka pro dávky
foto: Repro foto CNN Prima NEWS/Romský uprchlík

Reportér televize CNN Prima NEWS Matyáš Zrno, který aktuálně přináší divákům živé svědectví z válkou zasažené Ukrajiny, se vydal do jedné z romských osad na západě země. Tamní romský „baron“ se svěřil, že místní obyvatelé jezdí do České republiky pro dávky, které jsou určeny běžencům.

Reportér zpravodajské stanice CNN Prima NEWS poukázal na problém, který před nedávnem otevřel pardubický hejtman Martin Netolický (ČSSD). Tím je cestování ukrajinských Romů do zemí Evropské unie, ve kterých vystupují jako běženci, prchající před válkou v jejich zemi.

Romové se ovšem po vyřízení sociální pomoci ve vybrané zemi opět odeberou na Ukrajinu a poté scénář zopakují v jiné zemi Evropské unie. Pardubický hejtman je označil jako „sociální turisty“.

Je válka a bída

Podle předsedy ukrajinské oblastní rady Volodymyra Čubirka, který tento druh „turismu“ potvrdil, jezdí tamní obyvatelé nejen do České republiky, ale také do Polska i do Dánska.

„Oni vědí, jaké jsou dávky v České republice, a proto se přihlásí jako uprchlíci. Pak jen vezmou peníze a vrátí se, protože Češi to nebudou řešit a my také ne. Můžeme se na to koukat jak chceme, ale je to podle zákona a člověk rozumí, že je válka a bída,“ prozradil Čubirka.

Nejvíce Romů do České republiky míří ze Zakarpatské oblasti, která byla před druhou světovou válkou součástí Československa.

Tagy

Speciály

Kudy kráčel zločin
Tajnosti slavných