foto: Jakub Mračno, PrahaIN.cz/Někdejší ubytovna Sandra na Opatově.
Dlouhé hodiny diskusí provázely na včerejším zasedání zastupitelů Prahy 11 schvalování dotace na dostavbu někdejší ubytovny Sandra na Jižním Městě. Důvodem vleklých sporů mezi zastupiteli byly podmínky, jež si klade hlavní město, pokud Praze 11 stomilionovou „injekci“ poskytne. Zněla slova jako ghetto a spor se vedl i o tom, zda by o dotaci mělo řešit dosluhující vedení městské části, nebo nová koalice, kterou zastupitelé nakonec zvolili až po projednání „Sandry“.
Na to, že bude v pořadí druhé zasedání zastupitelstva Prahy 11 od podzimních voleb zdlouhavé, hovořily už informace PrahaIN.cz z předvečera jednání. A potvrdily se do posledního písmene. Přestože nejočekávanějším bodem byla volba nového vedení městské části, ještě před tím se rozhořela mnohahodinová diskuse o dokončení rekonstrukce někdejší ubytovny Sandra.
Ta se má proměnit na převážně bytový dům, aktuálně je ale hotová jen rekonstrukce interiérů. Aby mohla radnice zajistit dokončení rekonstrukce, tedy výměnu oken, opravu pláště budovy a také její střechy, potřebuje dotaci od hlavního města. „Dotace je schválena ve výši sto milionů korun a peníze už máme na účtu, politický problém je ale s podmínkou hlavního města, že bude za poskytnutí dotace moci obsadit celkem čtyřicet bytů v objektu a to bez časového limitu. Dalších třicet bytů už má město v domě obsadit na příštích deset let za dřívější pomoc s rekonstrukcí,“ přiblížil jádro sporu nyní již bývalý starosta Prahy 11 Jiří Dohnal (Piráti).
Interiéry někdejší ubytovny Sandra jsou hotové, dokončit je ale třeba plášť a střechu budovy. Foto: Jakub Mračno, PrahaIN.cz
Mezi hlavní kritiky přijetí dotace za stávajících podmínek patřili na zasedání zastupitelé z řad ODS a hnutí ANO. Jeho lídr Ondřej Prokop zopakoval své předchozí obavy, že město obsadí byty v Sandře problémovými nájemníky z řad sociálně slabých, a tím zde vznikne ghetto.
Stop dalším žádostem
„Vadí mi i další podmínka, kterou si město pro poskytnutí dotace klade, tedy že Praha 11 do budoucna nebude moci žádat Prahu o další finance. Tím bychom se museli vzdát například plánu na výstavbu parkovacího domu v Šalounově, který je klíčový pro řešení tristní situace dopravy v klidu na Jižním Městě,“ řekl Prokop redakci PrahaIN.cz.
V napjaté atmosféře diskuse o dotaci byl často slyšet i lídr ODS v Praze 11 a městský zastupitel Martin Sedeke. I on připustil, že hrozí vznik ghetta, upozornil ale opakovaně i na skutečnost, že rekonstrukci budovy je třeba dodělat. „Dokončit se to musí. Na druhé straně ty podmínky mohly být už dávno změněny. Dotace byla schválena v září a od té doby je to předmětem sporu právě kvůli nevýhodným podmínkám dotace. Končící starosta přitom měl čas s městem o podmínkách jednat,“ poznamenal na dotaz PrahaIN.cz. Jako neférový pak označil i postup, kdy se o přijetí dotace hlasovalo ještě před volbou nového vedení městské části. Odpovědnost za vyjednání lepších podmínek tak podle jeho slov padá na politiky, kteří nejsou členy nového vedení Prahy 11.
Jako na Černém Mostě a v Řepích
Obavy kritiků magistrátních podmínek se v dlouhé a místy bouřlivé debatě opíraly o zkušenosti z jiných lokalit, kde město přiděluje byty. „Opakovaně jsme na toto téma hovořili s kolegou Jiřím Zajacem, který je starosta Prahy 14. Ten musí na Černém Mostě řešit řadu problémů právě kvůli velké koncentraci městem obsazených bytů. Podobně tomu je také v Řepích,“ poznamenal Sedeke.
I přes kritiku nakonec zastupitelé schválili přijetí dotace i na základě argumentů někdejšího starosty Dohnala, že dokud se budova nedokončí, bude městskou část stát nemalé částky, aniž by generovala jakýkoliv příjem.
Dvacetipatrová budova se přitom opravuje už od roku 2019. Kromě 174 nových bytů, které by přednostně měly sloužit takzvaným preferovaným profesím (hasiči, policisté, učitelé, lékaři a podobně), seniorům nebo mladým rodinám, mají být v objektu také komerční prostory, restaurace, sál pro kulturní akce i jednání zastupitelstva či sídlo jednoho z radničních odborů, které si nyní městská část musí pronajímat.