foto: Oficiální web Ondřeje Prokopa (ANO)/Ilustrační fotografie bývalé kotelny ve Vojtíškově ulici v Praze 11.
Čtvrteční zasedání zastupitelů Prahy 11 bylo opět výživné. Ačkoliv vše probíhalo na zdejší poměry velmi klidně, okolo tradičních témat se opět bouřilo. Klasikou je v tomto ohledu kauza okolo Areálu ledových sportů, nově se přidalo i téma ubytovny Vojtíškova, které se probíralo až do večera. Opozice nakonec neuspěla, projednávání bude pokračovat v náhradním termínu.
V principu jde o klasickou občanskou kauzu. Bývalý objekt kotelny nedaleko kulturního centra Zahrada na Chodově se má na základě požadavku investorky dostavět tak, aby zde mohla vzniknout ubytovna a byty. Nastal ovšem problém se stavebními předpisy a ukázalo se, že na pozadí jsou i „čachry“ s počtem parkovacích míst, která mají na základě výstavby vzniknout.
Místní jsou proti
Gró problému je ale v nelibosti místních. „Lidi z okolních domů už nyní trápí provoz autoservisu, s ním spojené problémy s parkováním i hlukem. Lidé se také bojí, že by s ubytovnou vznikly další problémy. Například i z oblasti bezpečnosti,” příbližila na jednání zastupitelka Ivana Hovorková z Hnutí pro Prahu 11 (HPP11).
„Investorka (Jitka Zvěřinová) v původním projektu použila výpočet počtu povinných parkovacích míst podle koeficientu, který je pro ni nejvýhodnější, tedy toho, který platí například pro vysokoškolské koleje. Když se na to přišlo, musela počet upravit o jedenáct parkovacích míst, ke kterým jí pomohla výhodným pronájmem sousedního pozemku sama městská část,“ poukázala na pozadí celé kauzy.
Mapový zákres ukazuje objekt, který chtěla investorka přestavět. Zdroj: MČ Praha 11
Projekt přitom dříve z pozice místostarosty podporoval například i šéf pražského ANO a zastupitel hnutí v Praze 11, Ondřej Prokop.
Nejdřív pro, nyní proti
Ten v minulosti hájil nejen projekt, ale také samotnou investorku, které také prostřednictvím pronájmu umožnil rozšíření počtu parkovacích míst. „Přiznám se, že k projektu jsem také od začátku pohlížel velmi skepticky, nicméně po mnoha jednáních s paní investorkou byly mé obavy, jak se ukázalo, zbytečné. Paní investorka je rozumná a má zájem spolupracovat s radnicí MČ Praha 11, čehož si cením, neboť to rozhodně není její povinností. Obavy, které velmi často zaznívají ve smyslu, že dojde ke znehodnocení vašeho bydlení, se tak nezakládají na pravdě,“ uvádí ve svém blogu z ledna 2019. Už tehdy hovořil o „nešťastném prodeji“ sídlištních kotelen dřívější politickou reprezentací Prahy 11 a nutnosti celý záměr projednat s občany z okolí. To se nakonec stalo, ale srdce sousedů si projekt nezískal.
Nyní Prokop ve svém videu z jednání zastupitelstva hovoří o spolupráci s HPP 11, které usiluje o zrušení smluv a zastavení celého projektu. O své někdejší podpoře záměru na dostavbu kotelny už nehovoří a staví se na stranu občanů, kteří brojí proti celému záměru.
Právě jeho dřívější podporu projektu nyní HPP 11 kritizuje. Současně se pokusilo odhlasovat usnesení, které by celý projekt odmítlo a znemožnilo by i další podobné projekty v tomto místě.
Radnice by podle tohoto usnesení neměla poskytovat součinnost investorce v jejím záměru a také by měla vypovědět smlouvu o pronájmu sousedního pozemku.
Co znamená slovo revokace?
Potom se začaly dít věci. Diskuse se zvrhla na základě výtky, že bylo v navrženém usnesení použito termínu „revokace“, které (nutno poznamenat, že ne zcela přesně) označil úředník Radek Pištora za „opravu“. Následně se začali zastupitelé Prahy 11 hádat, chytat za slova a začala padat ostrá slova o ztraceném času nad nesmyslně formulovaném usnesení. Padl i návrh nechat usnesení tak, jak je, případně jej opravit v pauze na jednání jednoho z politických klubů.
Když slunce vyjde na severu
„Když si odhlasujeme, že zítra vyjde slunce na severu, což můžeme, tak to slunce na severu stejně nevyjde,“ poznamenal k tomu místostarosta za ODS Martin Sedeke s tím, že nemá smysl hlasovat o materiálu, který je předem nesmyslný. „To bych považoval za ztrátu času,“ dodal.
Opoziční zastupitelka Šárka Zdeňková se ale předkladatelky zastala a kritikům z koaličních lavic vyčinila, že na rozdíl od nich se Ivana Hovorková snaží udělat něco pro občany Prahy 11.
Každopádně se v této fázi debata zacyklila v technických poznámkách, procedurálních hlasováních a vzájemných výtkách. Další návrh, se kterým přišel Pirát Jan Mejsnar, měl prodloužit jednání do 22. hodiny, což neprošlo ani přes skandování zastupitele Roberta Vašíčka, který provolával hesla jako „Mejsnar má pravdu“ nebo „máme hnutí dost“. Zasáhnout nakonec musel starosta Jiří Dohnal (Piráti), který situaci uklidňoval slovy, že „je tu zase zvěřinec“. Následně se ukázalo, že nebude projednán ani právě diskutovaný bod a zasedání zastupitelstva bylo ve 21 hodin ukončeno s tím, že bude pokračovat v zákonném termínu.
Jedno usnesení za dvanáct hodin
Suma sumárum, slovy jedné z pravidelných účastnic zasedání zastupitelů v Praze 11, se za dvanáct hodin čistého času odhlasovalo jedno jediné rozhodnutí. Za redakci můžeme jen dodat, že to nebyl žádný z „třaskavých“ bodů, které místní lidé považují za významné.
Psali jsme
Překvapivé hlasování o složení zastupitelstva Prahy 11 v následujícím volebním období zřejmě sníží počet zastupitelů městské části. Nesouhlasné…
Psali jsme
EXKLUZIVNĚ Komunální volby se blíží, předvolební kampaně jsou v plném proudu. Po Praze se nachází mnoho billboardů, které lákají na myšlenky,…
Psali jsme
Ondřej Prokop podle svých vlastních slov před lety bojoval za to, aby se rekonstrukce Hotelu Opatov neodkládala a začala tak, jak se plánováno.…