foto: Vít Hassan, PrahaIN.cz/Kyjev
„Dochází nám jídlo a pomoc nepřichází. Udělejte si nějaké jídlo, které můžete udělat. Vyrobte cokoliv, co můžete vyrábět,“ říkají ukrajinští starostové svým lidem. Jak to vypadá na jižní Ukrajině i v okupovaných městech, popsala britská BBC.
„Ruské síly zabírající město převzaly kontrolu nad městskou komunikační sítí, takže je třeba být obezřetní vůči tomu, co se objevuje v televizi nebo rádiu,“ vyslal vzkaz na Facebook Ivan Federov, starosta ukrajinského města Melitopol svým obyvatelům. Sám netuší, kolik lidí stihlo jeho varování, protože vzhledem k ukrajinské válce je internetové spojení velice problematické. Nelze použít ani obyčejné telefonní linky, Federov řekl, že pro Rusy je příliš snadné takové hovory odposlouchávat. Starosta se přitom se svým týmem musel přesunout do jiného místa, protože jakmile invazní vojska z Ruska převzaly kontrolu na Melitopolem, vyrabovali starostovskou kancelář. Z jiné lokality se tak pokoušejí pokračovat vést město. Pro BBC Fedorov dále odmítl jakoukoliv ruskou pomoc. „V žádném směru s Rusy nespolupracujeme. Nesnažili se nám pomoci, nemohou nám pomoci a my jejich pomoc ani nechceme,“ uvedl.
Přestože ruský prezident Vladimir Putin tvrdí, že osvobozuje území, které historicky patřilo Rusku a rusky hovořící obyvatele z nacistického režimu, v Melitopolu a dalších jižních a východních městech, v nichž mnoho lidí mluví rusky, vnímají vojenské síly jako okupanty: „Protesty v Melitopolu jsou každý den,“ řekla třiatřicetiletá Yuliya Kovaliova, která před invazí pomáhala rodinně provozovat obchody s elektronikou. „V určitém okamžiku na nás začala ruská armáda střílet a jednoho muže střelila, ale my jsme protest nezastavili. Nebojíme se protestovat, protože jsme spolu. Bojíme se chodit sami v noci, ale nebojíme se protestovat,“ řekla BBC Kovaliova.
Rusové jsou blízko, ale vypadají, že mají strach
Jen v úterý se v centru města Melitopol shromáždilo na pět tisíc lidí. Videa z protestů ukazují i obyvatele v městech po celém regionu, včetně těch obsazených, například v Chersonu, Starobilsku, Novopskovu i Chersonu. Devětadvacetiletý IT specialista Yunona z Chersonu uvedl, že počet protestujících nedokáže spočítat, ale bylo jich minimálně na dva tisíce. „Jednoho z našich přátel bili a odváděli ruští vojáci. Lidé se tak rozzlobili, že okupanty pronásledovali po ulici a dostali muže zpátky,“ popsal britské televizi.
Podle dalšího osloveného domorodce, 63letého učitele Angličtiny jménem Olha, vypadají vojáci ruské armády v Chersonu mladí a nejistí. „Protestujeme každý den. Jsou blízko nás, ale vypadají, že mají strach. Jen čekáme na ukrajinskou armádu, aby je odsud vykopla,“ řekl Olha. Informace o násilí proti ukrajinským demonstrantům jsou omezené a zdá se, že ruští vojáci vše sledují. Spolu s protesty však přichází dilema městských starostů: nakolik povzbuzovat své občany, aby šli do ulic. „Naši lidé potřebují protestovat, ale také potřebují zachránit své životy,“ řekl starosta Melitopole Federov a požádal, aby lidé nechodili k ruským vojákům blízko, nýbrž je obešli.
Starostové se snaží řídit obsazená města na dálku
Starosta Novopskova (město blízko Donbasu), Vadym Gaev, řekl, že protesty se konaly denně do doby, než před několika dny ruští vojáci střelili tři protestující, i když ne smrtelně. Podle Gaeva jim zprostředkovatel sdělil, že ruští vojáci měli povolení střílet demonstranty, aby se žádné další protesty nekonaly. BBC tvrdí, že se Novopskov zdá být příkladem podivného a složitého scénáře, který se odehrává v některých částech Ukrajiny. Ukrajinští úředníci pokračují v práci v rámci možností přesto, že jejich města jsou pod kontrolou ruských sil. Také starostka nedalekého okupovaného města Starobilsk Yana Litvinova pracuje na dálku. „Nová administrativa ve městě byla jmenována. Jediné, co víme, je, že chodí kolem vládních budov a žádají obyvatele, aby spolupracovali. A ti odmítají," vysvětlila.
Gaev a jeho tým zase opustili město, když Rusko obsadilo Novopskov, aby administrativu města udržovali v chodu. Dle jeho slov tento tah rozdělil obyvatele. Část ho obviňuje ze zrady, jiní vzkazují svoji vděčnost, že je stále schopen pracovat. To prožívají i jiní čelní představitelé měst.
Starosta Chersonu Igor Kolykhayev prohlásil: „Kdybych město zradil, budu ještě tady? Jsem v kanceláři každý den, pracuji se svým týmem, abych udržel věci v chodu,“ vysvětlil anglické televizi. Dle jeho slov je prioritou restartovat výrobu potravin a návrat lidí do práce. „Dochází nám jídlo a pomoc nepřichází. Takže říkáme každému ve městě: Udělejte si nějaké jídlo, které můžete udělat. Vyrobte cokoliv, co můžete vyrábět,“ řekl Kolykhayev.
Psali jsme
Nad Evropou stále visí Damoklův meč v podobě hrozící války. Ne všichni ví, jak v takové situaci jednat. Abyste nezačali panikařit a chovat…
Psali jsme
Andrej Chadanovič je běloruský básník a překladatel, od loňska člen polského PEN klubu, který žije v Krakově. V rozhovoru Sandry Zakrzewské…
Psali jsme
Z důvodu vyčerpání ubytovacích kapacit pro ukrajinské uprchlíky začne Praha připravovat nouzové ubytování v tělocvičnách. Nyní se magistrát…