foto: Hans Štembera / PrahaIN.cz/Premiér Petr Fiala
Poslanci stále jednají o vyslovení důvěry nové vládě. Koalice pěti stran (ODS, KDU-ČSL, TOP 09, Piráti a STAN) má ve sněmovně nadpoloviční většinu hlasů. Důvěru by tedy měla získat.
Hlasování probíhá jinak než při jednání o zákonech. Poslanci jsou vyvoláváni jmény a jeden po druhém vyjadřují své stanovisko. Pro vyslovení důvěry vlády je potřeba nadpoloviční většiny hlasů.
Fialova vláda je o něco početnější než ta předchozí, má celkem 18 členů. Skládá se z 6 členů ODS, čtyř členů STAN, dvou zástupců T0P09, tří Pirátů a tří z KDU-ČSL.
Předseda vlády Petr Fiala (ODS)
Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS)
Ministryně financí Jana Černochová (ODS)
Ministr práce a sociálních věcí Milan Jurečka (KDU-ČSL)
Ministr dopravy Martin Kupka (ODS)
Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09)
Ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS)
Ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL)
Ministryně životníhoho prostředí Anna Hubáčková (KDU-ČSL)
Ministr kultury Martin Braxa (ODS)
Ministryně pro vědu, výzkum a inovace Helena Langšádlová (TOP 09)
Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN)
Ministr průmyslu a obchodu Josef Síkela (STAN)
Ministr školství Petr Gazdík (STAN)
Ministr pro místní rozvoj a digitalizaci Ivan Bartoš (Piráti)
Ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti)
Ministr pro legislativu Michal Šalomoun (Piráti)
Ministr pro evropské záležitosti Mikuláš Bek (STAN)
|
Dnešní den je pro novou vládu klíčový. Pokud by se vyslovení důvěry vládě nepodařilo, čeká nás sestavování nového kabinetu. Odpoledne by měla vláda už zasednout ke svému jednání. V případě, že by se diskuze protáhla, jednání bude odloženo. V minulosti známe jednání o důvěře, která se protáhla do pozdních večerních hodin, někdy až do dalšího rána.
Hnutí SPD v čele s Tomiem Okamurou oznámilo, že vládu nepodpoří. Alena Schillerová (ANO) se také vyjádřila, že hnutí ANO je proti důvěře, zdůraznila ale, že se bude zaměřovat na věcnou kritiku programu během dnešní diskuze.

Babišova vláda byla dle jeho slov úspěšná
Bývalý premiér Andrej Babiš nepodpoří vznik vlády. Jeho vláda byla podle jeho názoru úspěšná. Snížila daně a zrušila superhrubou mzdu. Splnila také slib o zvýšení důchodů.
Ve svém projevu Babiš dále dlouze komentoval inflaci. Podle jeho slov bývala naše zem „bramborářská velmoc“, ale teď většinu zeleniny dovážíme a nejsme už soběstační. Občané jsou podle jeho názoru bohatí, a proto není se třeba bát zadlužení. Inflace podle něj neexistuje.
Česká národní banka je podle jeho slov jediná banka, která stále navyšuje úroky a penalizuje tím občany. „Papouškuje názory teoretiků“. Navyšování hypoték je podle Babiše nenormální. Nová vláda tento problém prý nekomentuje. Místo toho blokuje stavební zákon. Babiš poukázal i na to, že je ve vládě pouze jenom jeden ekonom.
Celý projev se nadále Andrej Babiš věnuje tomu, jak byla minulá vláda úspěšná a co všechno se jí povedlo. A to na poli zdravotnictví, dopravy, ekologie i školství. Vyjednala dle jeho slov svou urputností skvělou pozici pro Českou republiku.
Vypichuje zejména stavbu nových nemocnic a podporu onkologických center. Nová vláda prý rakovinu přehlíží, i když je to velká hrozba pro budoucnost. Minulá vláda dále zastavila odchod pracovníků ve zdravotnictví, zlepšila přístup k inovativním lékům a zavedla také e-recept.
V rámci green dealu nemá dle jeho slov Česká republika žádný konkrétní závazek. Evropské fondy jsou zařízeny a na nové vládě je jen nutnost tyto fondy „transparentně vyčerpat“.
Babiš dále nechápe, koho chce nová vláda hledat za spojence, když už spojence máme. „Vždycky jsme hledali dobré vztahy se všemi, což se ukázalo při darování vakcín,“ řekl. Za zavřenými dveřmi jsou podle něj vztahy úplně jiné, než co zmiňují média.
Vláda v demisi prý nepodcenila ani přípravy na české předsednictví. Všechno je připraveno. Doufá jen, že to nebude ostuda a nabízí nové vládě pomocnou ruku.
Babišova vláda dle jeho slov naplno vládla jen 2 roky. Kdyby nepřišla epidemie Covid-19, zvládli by více. Neví také, jaká vláda by to zvládla lépe.
Nová vláda prý dále nemůže ignorovat, že bývalá vláda udělala maximum. A díky její práci už není pandemie zásadní problém. Testy jsou nakoupeny do konce února.
Na závěr svého projevu vyjmenoval pozici české republiky. Zmínil rekonstrukce, stavby nebo třeba kvalitu vzduchu a uvedl, že republika díky práci jeho vlády prosperuje.
Koalice se schovává za prázdné fráze
Předsedkyně poslaneckého klubu hnutí ANO Alena Schillerová poukázala hlavně na absenci konkrétních plánů. Prohlášení je podle ní obecné a obsahuje jen nic neříkající fráze. Neobsahuje žádná konkrétní čísla.
Alena Schillerová dále uvedla: „Vláda si protiřečí. Něco jiného říká a něco jiného dělá. Koalice se neshodne na ničem a schovává se za prázdné fráze. Nemá důvěru v sebe sama a o ničem si nic moc nemyslí. Nezaslouží si důvěru poslanecké sněmovny.“
Vláda se podle ní vrací zpět. Země potřebuje podle Schillerové konkrétní vize a ty nová vláda nenabízí.
Je to ostuda, jak se tady chováte
Předseda SPD Tomio Okamura začal projev tím, že jeho důvěru vláda také nezíská. Kabinet podle něj nenabízí žádné řešení a nemá schválený ani rozpočet. Vláda podle Okamury zastává to nejhorší, co Brusel nařizuje. Podvoluje se evropskému diktátu a podporuje Evropskou unii, která nedává prostor jednotlivým státům.
„Je to hnus, je to hnus! Je to ostuda, jak se tady chováte,“ rozčiloval se Okamura. SPD nechápe podporu Green dealu a tedy i přímou podporu zvyšování cen energií. Využívat příležitost není podle Okamury cesta. Se zlem by se podle něj mělo bojovat a ne se s ním smířit.
V prohlášení vlády chybí podle předsedy SPD jakékoli referendum, neprosazuje se demokracie a spravedlivost. Česká republika je jedna ze dvou posledních zemí, kde zákon o referendu neexistuje.
Zastavte selekci ve zdravotnictví
Podle Okamury musí být zdravotnická péče dostupná všem, bez ohledu na jakékoliv peníze. Je to podle něj způsobeno tím, že nová vláda ubírá peníze potřebným profesím, zvyšuje počet ministrů a nabírá nové zaměstnance. Opoziční strana slovy jeho předsedy podporuje zvyšování platů pro všechny a je pro ní nepřijatelné, aby politici rozhodovali o svém platu sami.
Okamura: Vláda rozkládá V4
Přístup Fialovy vlády podle Okamury způsobuje rozvrat spolupráce v rámci V4 a posouvá se zcela do područí Berlína a Bruselu. Česká zahraniční politika se kvůli tomu stává bezvýznamnou. „Nebude potřeba ministra zahraničí, ale bude stačit jen velvyslanec v Německu. Jako za protektorátu,“ řekl Okamura.
Nová vláda podle předsedy SPD před volbami avizovala, že chce sloužit lidem. Poslanec Farský bude ale půl roku v Americe a tedy nemůže lidem sloužit. Nechce se vzdát funkce poslance. Okamura se proto poslanců zeptal: „Proč ho nevyzvete, ať složí mandát?“
Hledá se národní pták
Úsměvy ve sněmovně vyvovala pak Okamurova poznámka, že jednou z priorit vlády je najít národního ptáka, zatímco tak důležité věci, jako je situace v polském dole Turow zcela z vládního prohlášení vypadla.
SPD neschvaluje vynaložené peníze na modernizaci armády jen proto, že jsme se k tomu zavázaly svou účastí v NATO. "Je potřeba modernizovat pásová vozidla, která budou vhodná pro naši republiku. Ale ta, která se hlásí do zakázky nejsou na místní podmínky vhodná a budou se tedy moci používat jen na zahraničních misích," kritizoval kroky ministerstva obrany Tomio Okamura.
Zmatek pokračuje
„Vláda komunikačně selhává. Zmatek pokračuje,“ řekl Okamura po obědové pauze. Nová vláda podle něj slibovala, že vládní opatření nebudou chaotická a budou mít logiku, což zatím nedodržuje.
SPD dále nesouhlasí se zavedením korespondenčního hlasování. Není ani technicky proveditelné. Poukázal i na Rakouské volby, kde byli korespondenční volby zpochybňovány a volba se musela opakovat. V české republice by podle SPD neměl být odsouhlasen systém, který přispívá spekulacím. Volby jsou tak méně transparentní.
Na úplný závěr Tomio Okamura zhodnotil, že nová vláda prosazuje zlo a SPD pro vyjádření důvěry hlasovat nebude.
Důvěru od nás nová vláda nemůže dostat
Místopředsedkyně Sněmovny Jana Mračková Vildumetzová (ANO) nové vládě vytkla, že v dnešním jednání nevystoupili všichni ministři. Měli podle jejího názoru říct, co je jejich cílem a čeho chtějí v resortu dosáhnout. Ocenila by to podle ní nejen sněmovna, ale i občané.
Dále Vildumetzová zkritizovala zvyšování mezd, protože peníze dostanou pouze některá zaměstnání. Na mnoho ostatních se zapomnělo. Místopředsedkyně vyjmenovala například ošetřovatele, kuchařky nebo sanitáře.
„Úřad tady musí být pro občany a ne občané pro úřad,“ vytkla dále Mračková Vildumetzová. Rozšíření úředních hodin je podle ní nedostatečné a současná změna nedává smysl.
Na závěr položila nové vládě několik otázek, na které očekává odpověď. Patří k nim například: Jakým způsobem se změní služební zákon? Co se bude měnit v novele služebního zákona? Co se bude měnit v rámci kompetenčního zákona?
Nákaza může být zneužita proti svobodě a právu člověka
Podle předsedy poslaneckého klubu SPD Radima Fialy není naše země v dobré kondici a vyžaduje změnu. Společné evropské řešení podle něj neexistuje a doufá, že se ho nová vláda nesnaží hledat. Současná epidemie covidu podle něj může být snadno zneužita proti svobodě a právu člověka. „Budeme hlasovat proti návrhu o vyslovení důvěry vládě,“ zakončil svůj proslov Fiala.
Natahovat by se to dalo tak dlouho, dokud pan Farský nepoletí do Ameriky
První přihlášený poslanec do rozpravy Patrik Nacher (ANO) na začátku svého vystoupení zavtipkoval: „Natahovat by se to dalo tak dlouho, dokud pan Farský nepoletí do Ameriky. Pak byste měli o jednoho poslance hlasujícího pro důvěru méně.“
V nové vládě podle něj chybí odborníci. Zároveň někteří politici, kteří se dosud zaměřovali na nějaký obor, jsou na úplně jiných ministerstvech. „Od jedné ministryně jsem se například dozvěděl, že chce zhubnout a naučit se anglicky,“ uvedl vzápětí.
Jako už několik řečníků před ním potom poukázal na vágní formulace v programovém prohlášení nové vlády. V novém programu mu dále chybí například zmínka o posílení mimosoudních a nezávislých orgánů.
„Jsem zvědav, jak bude tato vláda spolupracovat s opozicí. Protože minulá vláda se to tady nesnažila převálcovat,“ vyjádřil své obavy.
Na závěr se vyjádřil i k hledání národního ptáka. „Tak jsem si říkal, že bych vám pomohl, abychom si odškrtli jeden bod. Není to ani holub, ani straka, ani čáp. Já bych vám navrhl Kalouse Ušatého.“
Chybí informace o způsobech
Poslanec Karel Havlíček (ANO) považuje za největší chybu nového prohlášení absenci informací o tom, jakým způsobem se chce vláda k plánovaným změnám dostat.
Také postrádá informace o dopadu vzrůstajících cen energií v blízkém časovém horizontu. Chybí mu také zmínka o nových technologiích nebo umělé inteligenci.
Snažíte se skloubit utopii s realitou
Poslankyně Jana Pastuchová (ANO) přirovnala prohlášení vlády k hvězdným zámkům. Podle ní se Fialova vláda snaží skloubit utopii s realitou. Důvěra vládě bude podle ní vyslovena jen z důvodu početní převahy, nikoli díky kvalitě prohlášení. Nová vláda podle ní nebude mít na uskutečnění svých plánů finance.
Následovala řada opozičních poslanců z ANO i SPD, rozebírajících jednotlivé resorty. Třeba stínový ministr zdravotnictví ANO profesor Julius Špičák třeba překvapil tím, že více než současnou vládou se zabýval vychvalováním zdravotnické politiky jejích předchůdců z hnutí ANO.
K otázkám spravedlnosti promluvila prof. Helena Válková, Karel Havlíček rozebíral elektromobilitu, Martin Kolovratník coby expert na dopravu zpochybňoval vládní predikce vybudovaných kilometrů dálnic a pak došla řada i na další přihlíšené experty.
Až do rána bílého...
Navečer si poslanci na návrh Marka Bendy z ODS schválili, že mohou jednat i po 21. hodině, klidně celou noc. Počet přihlášek do rozpravy naznačuje, že bude naplněn dřívější odhad zpravodaje ČT Petra Vaška, který odhadoval šance, že důvěra vláda bude mít středeční datum, zhruba 50:50.
Sněmovní usnesení, platné od devadesátých let, přitom uvádí, že po celou dobu projednávání žádosti o důvěru vládě musí být přítomni všichni ministři. Pokud se jednání protáhne déle přes půlnoc, bude to pro nové ministry skutečná zkouška.
Někteři se bavili na sociálních sítích. Vít Rakušan, který má většinu dne nevděčnou pozici v záběru televizních kamer (což je tradiční úděl vicepremiérů, sedících ve vládní lavici hned za řečnickým pultem), se s kolegy ministry za STAN v polední pauze vyfotil na sociální sítě a připsal k tomu pojednání, kterak se ve čtyřech lépe snáší dlouhé výstupy opozice, spojené s obhajobou jejího lídra Andreje Babiše. Rakušan připomněl, že právě on jako premiér nazýval sněmovnu žvanírnou.
Velký křest je to pro Josefa Síkelu. Ostřílený manažer z korporátu, jmenovaný za ministra průmyslu a obchodu, je ve sněmovně první den a hned si užívá všech chuťovek jednacího řádu.
Jiní zástupci koalice využívají sněmovního maratónu k vyřizování osobních záležitostí. Poslanec KDU- ČSL Hayato Okamura například sepsal na Twitter výzvu všem novinářům, aby jej důsledně oddělovali od jeho bratra Tomio Okamury, předsedy SPD. Žádá tedy být důsledně uváděn jménem, přijmením i stranickou příslušností (a to jak KDU- ČSL, tak koalice SPOLU), aby byla minimalizována hrozba záměny. Ve věci jeho akademického titulu Mgr. mají novináři volnou ruku.

Plánované jednání vlády, které mělo mimo jiné schválit pravidla a rozsah pracovní karantény, se mělo konat třicet minut po skončení jednání sněmovny. Ve chvíli, kdy bylo jasné, že už se to nestihne, bylo přesunuto na pátek.
Kdo to je demokratický komunista, ptal se Juchelka
I po 20. hodině pokračovalo slovní tepání členů hnutí opozičního ANO, které se snažilo rozcupovat snad každou větu programového prohlášení nové vlády. Poslanec Aleš Juchelka (ANO) se pídil po významu spojení slov demokratický komunista. To se v posledních dnech objevilo na české politické scéně hlavně v souvislosti s Piráty, kteří tvoří část vládní koalice. Naproti tomu jeho kolega Drahoslav Ryba (nestraník za ANO) u řečnického stolku uvedl, že cítí nejvyšší ohrožení v souvislosti s vnitřní bezpečností.
Psali jsme
POLITICI VLASTNÍMI SLOVY Projev člena zastupitelstva hl. m. Prahy a Městské části Praha 11 za ANO ke kandidatuře na předsedu pražské…
V pečlivě přečteném a téměř ukázkově odrecitovaném proslovu poslankyně Hana Ožanová (ANO) napadala připravované snížení finančních trestů za některé dopravní přestupky. Vláda tak podle ní tímto krokem připravuje podhoubí pro nárůst dopravních nehod, kterými jsou ohroženy hlavně starší věkové kategorie obyvatel.
Po ní si vzal slovo ministr vnitra Vít Rakušan (STAN), který opozici poděkoval za některé vstřícné podněty, které v dnešní dlouhé diskuzi zazněly. Rakušan znovu ujistil členy Poslanecké sněmovny, že jednou z priorit jeho ministerstva je skutečnost, aby v následujících volbách mohli čeští krajané v zahraničí volit novou hlavu státu korespondenční formou.
Kolem půl desáté večer se ke slovu dostala znovu Alena Schillerová (ANO), která varovala novou vládu před zdaňováním výsluh získaných na základě služebního zákona. Připomněla, že tyto výsluhy byly za ministra financí Miroslava Kalouska zdaněny; zrušení zdanění pak bylo zásluhou kabinetu Bohuslava Sobotky.
Praha měla být samá jednička a nula, zbyly jen ty nuly
Poslanec za ANO Robert Králíček chtěl po vládě vědět, kdo bude odpovědný za mnohokrát zmiňovaný problém digitalizace. Podle něj není jasné, zda to bude v gesci ministerstva vnitra (Rakušan) nebo ministerstva pro místní rozvoj (Bartoš). Králíček také připomněl mnohokrát zmiňovaný předvolební slib Pirátů, že se z Prahy stane moderní digitální metropole založená na jedničkách a nulách. Opoziční poslanec si dovolil dvojsmyslný vtip, že z tohoto slibu nakonec zbyly jen ty nuly. Potvrdil to skutečností, podle které v poslední době česká metropole Praha ve světovém žebříčku tzv. chytrých měst spadla z 28. na 72. místo.
Ke kritice nové vlády se následně přidala i poslankyně Taťána Malá (ANO). Ta si vzala na mušku covidová opatření, boj proti pandemii, ale i rozpočtová provizoria. "Bojujete za snížení státní byrokracie, ale máte tolik ministrů, že se vám nevejdou ani do Strakovy akademie," řekla Malá. Tato poslankyně proslula tím, že v roce 2018 obsadila na pouhých 13 dní křeslo ministryně spravedlnosti. Poté sama odstoupila, když se provalilo, že její diplomová práce byl plagiát.
Psali jsme
Poslanci stále jednají o vyslovení důvěry nové vládě. Koalice pěti stran (ODS, KDU-ČSL, TOP 09, Piráti a STAN) má ve Sněmovně nadpoloviční většinu…
Přetahovaná mezi opozicí, ve večerních hodinách hájenou výhradně poslanci z hnutí ANO, a koalicí složenou z ODS, KDU-ČSL, TOP 09, Pirátů a STAN pokračovala s neutuchající razancí i po 23. hodině.
Je zřejmé, že k hlasování o důvěře vládě v Poslanecké sněmovně ve středu 12. ledna 2022 nedojde. Poslanci si konec konců už odpoledne odhlasovali, že v jednání budou pokračovat klidně i v ranních hodinách.
Dámy se oslovovaly jako supermanky a pak se do sebe zakously
Velmi ostrý slovní ping-pong vyvolala ministryně obrany Jana Černochová (ODS), která se se zjevnou ironií v hlase zeptala předsedkyně poslaneckého klubu ANO Aleny Schillerové: "Kde jste byla vy, strážkyně státní kasy, když se rozhodovalo o neuvěřitelné směně pozemků mezi Vojenskými lesy a Lesy České republiky. Tato směna byla, dovolte mi to slovo, tunelem za bílého dne." Redakce PrahaIN.cz připomíná, že tuto směnu tři dny před jejím vstupem v platnost zastavila současná ministryně obrany Jana Černochová (ODS) a současný ministr zemědělství Marián Jurečka (KDU-ČSL).
Únava stoupá, soustředěnost klesá, zoufalost roste
Zjevně unavené postavy už dvacetjedna hodin pokračují v jednání, na jehož konci bude vyslovení důvěry nové vlády. A to vzhledem k nadpoloviční většině, kterou opozice v Poslanecké sněmovně má. Během zákonodárného nokturna, které nemá v historii České republiky obdoby, se sledujícím objevuje zoufalý obraz české politiky. Na jednu stranu se poslanci jen s námahou brání únavě tím, že procházejí mezi lavicemi a přemáhají skleslost rozvičováním. Na druhou stranu se stále dozvídáme o "lapsusech" a nedostatcích vládního programu. Volič dostává k uším "nezbytné informace" o tom, že orba brání růstu plevele a pole se musí hnojit. O malé probuzení z letargie se postaral Tomio Okamura (SPD), když obvinil jednoho z poslanců STAN, že si ho fotí na mobil a obvinil ho z toho, že si na něj zakládá informační složku.
Kruh se uzavírá, k řečnickému stolku se dostal znovu Andrej Babiš (ANO)
Krátce po půl sedmé ráno se dostal k řečnickému stolku v Poslanecké sněmovně znovu předseda hnutí ANO a bývalý premiér Andrej Babiš. Ve svém novém proslovu reaguje na řadu poznámek vznesených během nekonečné diskuze. Poslanecké komunitě čas utíká mílovými kroky. Jednání o důvěře vlády musí skončit zhruba v 8:45; o čtvrt hodiny později pak začíná totiž nový jednací den, na který je svolaná mimořádná schůze. Logicky tak musí být zahájeno hlasování jednotlivých poslanců zhruba v 8 hodin.
Tomio Okamura (SPD) zatnul tipec hlasování o důvěře
Předseda opoziční strany SPD Tomio Okamura krátce před sedmou hodinou ranní navrhl před poslaneckým plénem, aby bylo odsunuto jednání o vyslovení důvěry. Důvodem je podle něj nutnost objasnění financování hnutí STAN od firem stíhaného muže. Podle Okamury se tak dostává Vít Rakušan (STAN) jako ministr do obrovského střetu zájmů. Jednání Poslanecké sněmovny bylo přerušeno; předsedové stran a poslaneckých klubů jednají o dalším postupu.
V 9 hodin začíná mimořádné jednání Poslanecké sněmovny, kde má dojít k objasnění financování hnutí STAN z kyperských fondů. Firmy stíhaného muže poskytly hnutí STAN na volební kampaň celkem tři miliony korun. Jednání o důvěře vládě bude pokračovat až po skončení mimořádné schůze dnes v 18 hodin.