foto: Rudolf Komár, PrahaIN.cz/Poslanci interpeovali premiéra Fialu
Na půdě Poslanecké sněmovny se v rámci interpelací řešilo minulý týden převážně jedno téma. Ceny energií a ČEZ. Vliv státu na jeho cenovou politiku i obchodování na burze. Některým občanům už totiž přišel předpis nových záloh a často to není příjemné čtení.
„Proč Česká republika, konkrétně vláda, neodejde z burzy v Lipsku? Proč o tom alespoň nejednáte? V České republice vyrábíme elektřinu za 25 haléřů za megawatthodinu a pak se k českým občanům dostává za 10 korun za megawatthodinu?“ ptala se premiéra Fialy poslankyně SPD Marie Pošarová (členka podvýbor pro vodní hospodářství) v souvislosti s vysokými cenami energií v Česku.

Foto: Poslankyně Marie Pošarová na webu Sněmovny.
Čerpala z relevantních zdrojů. Ceny na lipské burze, za které je kupujeme, jsou v současnosti cca 4000 procent nad těmi, za které je ČEZ vyrábí.
Každého pravděpodobně napadne otázka, proč stát něco neudělá a proč stále ještě musíme nakupovat elektřinu na burze, když ji vyrábíme a máme jí nadbytek?
Situace je komplikovaná
ČR je sice 70 procentním vlastníkem ČEZu, ale 30 procent vlastní někdo jiný.
A Česká republika má tak závazky vůči zbylým, minoritním vlastníkům. Třeba na Slovensku, kde má stát jen asi 30 procent, se to vláda snažila řešit tak, že pohrozila zdaněním poloviny energetického zisku. Česká republika podle dostupných informací žádná jednání s minoritními vlastníky ČEZu o zastropování cen nevede.
Psali jsme
Rostoucí ceny (všeho) zasáhly každého smrtelníka v Praze i celé České republice. Narostly taky náklady na elektřinu. Ne v desítkách, ale rovnou…
Pokud by ČR sama o sobě přestala prodávat energii na burze, ustoupila by od prodeje za co nejvýhodnější ceny, minoritní akcionáři by ji žalovali a logicky by hrozily arbitráže.
Na druhou stranu se ale najdou lidé, kteří vládě připomínají, že pokud už nejde okamžitě něco dělat s nákupem předražené energie na burze, měl by stát začít čerpat alespoň ty peníze, které mu ČEZ tímto předražováním vydělává.
Poslanecká sněmovna už na začátku června schválila novelu energetického zákona, která má přispět k posílení energetické bezpečnosti a lepší ochraně spotřebitelů.
Psali jsme
Enormní růst cen energií zvyšuje poptávku po energetické soběstačnosti. Podle statistiky ČEZ chce fotovoltaickou energii využívat až 3x více firem…