Už šestá změna ve Sněmovně. Rezignoval motoristický poslanec Beran
foto: Motoristé Sobě/Karel Beran
Poslaneckou lavici vyměnil Karel Beran (za Motoristy) za švýcarskou Ženevu. Vzdal se poslaneckého mandátu, aby mohl být opět diplomatem. Novým poslancem by se měl stát jihlavský podnikatel Libor Forman (Motoristé).
O změně ve Sněmovně informoval její předseda Tomio Okamura (SPD). Beran coby zkušený diplomat se vzdal mandátu notářským zápisem. „Změna mi byla avizována s velkým předstihem,“ uvedl šéf dolní komory.
Beran poslaneckou kancelář opouští proto, že od června bude vedoucím Stálé mise v Ženevě při OSN. Ve Sněmovně působil zkušený diplomat mimo jiné i jako místopředseda výboru pro obranu.
Jeho nástupce Forman byl dvojkou Motoristů v loňských volbách na Vysočině, kde provozuje čerpací stanice. Byl také Beranovým asistentem ve Sněmovně. Poslanecký slib by měl Forman složit v úvodu úterní schůze dolní komory.
Šestá změna od října
Konec Berana znamená šestou výměnu v poslaneckých lavicích v tomto volebním období. Hned po volbách se vzdala trojice politiků ANO, kteří dali přednost krajské či komunální politice. Šlo o ústeckého hejtmana Richarda Brabce, karlovarského hejtmana Petra Kubise a plzeňského primátora Romana Zarzyckého (všichni ANO). Následující den složili slib jejich náhradníci Jana Demjanová, Jiří Penc a Vlastimil Hebr.
Z osobních důvodů se vzdala mandátu pirátka Šárka Kučerová, kterou nahradil ve Sněmovně Martin Šmída. Letos v březnu pak rezignovala na post poslankyně Markéta Šichtařová (Svobodní). Důvodem bylo to, že dolní komora podpořila v úvodním kole návrh zákona, jenž je podle ní výraznou hrozbou pro svobodu slova.
Za Šichtařovou nastoupil předseda pražské SPD Josef Nerušil.
Tagy
Speciály