foto: Pixabay.com license/dítě, ilustrační foto
Ročně v Česku zemře následkem násilí či utýrání osm dětí. Zvrátit to chce nový Úřad pro rodinu a ochranu dětí, který bude spadat pod ministerstvo práce a sociálních věcí. Podle resortu, který nyní detailněji představil jeho roli, by mohl začít fungovat za dva roky. Měl by zaměstnávat dvě stě lidí a mít pobočku v každém kraji.
Úřad by měl podle ministra Aleše Juchelky (ANO) sladit mnohdy roztříštěnou praxi sociálních pracovníků, nastavit jasnější pravidla pro rozhodování a přinést rychlejší a předvídatelnou pomoc, a to především u složitějších případů.
„Když si s nejtěžšími případy sociální pracovník neví rady, měl by mít jasné a jednotné zázemí... Teď řešení u stejného případu může být skutečně jiné. Vidíme to na posledních velmi tragických případech úmrtí dětí. Každý OSPOD (odbor sociálně-právní ochrany dětí) může mít jiný pohled,” popsal Juchelka.
Pracovníkům „sociálky” má úřad poskytnout metodickou podporu od psychologů, právníků a dalších expertů. S nimi budou moci konzultovat kauzy i vhodný postup. Jen za rok 2024 řešili sociální pracovníci zneužívání, zanedbávání či týrání u více než 11 tisíc dětí. A z rodin jich odebrali přes tři tisíce.
Sladění postupů i dat
Vznikne také manuál, jak vypadá týrané dítě, i nový informační systém s evidencí. V té by měl být každý případ dohledatelný, data budou centralizovaná.
Praxe je nyní taková, že se s údaji analyticky nepracuje a každá obec s rozšířenou působností (pod které OSPOD spadají) vede systém a tabulky jinak. V tom má Česko podle zástupců ministerstva velký dluh.
„Pokud jednotlivé instituce postupují odděleně, existuje reálné riziko, že pomoc nebude skutečně rychlá, koordinovaná ani efektivní,“ upozornila náměstkyně ministra práce Edita Stejskalová. To může podle ní vést i k excesům, které skončí tragicky.
Psali jsme
Stát chystá reformu péče o ohrožené děti. Do čtyř let má začít fungovat úřad pro rodinu a ochranu dětí, který by měl spadat pod ministerstvo…
Novým úřadem dává stát podle Stejskalové jasně najevo, že se hlásí k plné zodpovědnosti za ochranu dětí. „Vznik úřadu nepředstavuje pouze organizační nebo administrativní změnu. Symbolicky znamená začátek nové etapy politiky ochrany dětí v České republice,” doplnila.
Podpora v každém kraji
Roční výdaje mají činit zhruba 470 milionů korun. I u financí je podle Juchelky v této oblasti dluh. Sociální pracovníci jsou podfinancovaní, na úřadech panuje velká fluktuace a mladé lidi se nedaří do praxe přilákat. Podle Juchelky je může odrazovat i velký psychický tlak, kterému sociální pracovníci čelí.
Centrála nového úřadu bude sídlit v Praze, v každém kraji pak budou mít svou pobočku. Se zástupci krajů o tom Juchelka bude jednat tento týden.
Podle šéfa Asociace krajů Radima Holiše (ANO) hejtmani iniciativu přivítají. „Myslím, že se kraje nebudou bránit, že se přenesená působnost (v ochraně dětí) vyčlení a přejde na samostatný úřad. Bude to pro ně zjednodušení,” uvedl.