foto: Zdeněk Strnad pro PrahaIN.cz/Osamocení Trumpovi příznivci v New Yorku
REPORTÁŽ: V New Yorku zatím panuje poklidná atmosféra, v obchodech se sice prodávají volební trička a na ulicích je možné potkat stoupence obou táborů, nicméně redaktor PrahaIN.cz, který je na místě, zatím nezaznamenal žádnou potyčku nebo nepříjemnost. Situace se prý ale může po volbách velice rychle změnit.
Na křižovatce 6th Avenue a West 43rd street zastaví kolona čtyř aut s americkými a izraelskými vlajkami, růžovou vlajkou „Women For Trump” a nápisy „Trump - Take America Back”. Jako první jede stříbrná Tesla Cybertruck, z okna se vyklání evidentně dobře naladěný padesátník a pokřikuje na kolemjdoucí. Ti ho v drtivé většině případů ignorují, jen seniorka se stříbrnými vlasy si se zaklením odplivne. Kromě této pitoreskní atrakce však redaktor serveru PrahaIN.cz neviděl v neděli v newyorských ulicích nic, co by se dalo dva dny před volbami očekávat.
Trochu jiný maraton
Město žilo každoročním maratonem, hotely nabízely účastníkům pohoštění zdarma, a na rozdíl od pražského maratonu jsme nepotkali žádné naštvané motoristy, i když bylo díky tomu téměř nemožné dostat se do Central Parku.
Podél trasy, kterou běželo tisíce dobrovolníků, se shromažďovaly davy nadšených diváků a podporovaly své favority a účastníky maratonu vůbec.
„New York je tradičně pevně modrý (demokratický, pozn. aut.) stát, takže republikánům nestojí zato investovat peníze a energii, kterou potřebují v nerozhodnutých státech (swing states),” říká pro PrahaIN.cz Jeff Koyen, bývalý šéfredaktor New York Post a autor článků ve Forbesu, New York Times, Wired a dalších.
A statistiky mu dávají za pravdu. Tradičně volí demokraty v New Yorku okolo 60 procent obyvatel. „Tady žádná zásadní změna nebude. Občas na předměstí nebo v okrajových čtvrtích uvidíte Trumpovy vlajky, ale je to jako kapka v moři.” Musíme mu dát za pravdu. Za první dva dny vidíme na ulicích pouze jednoho člověka s plackou „Samozřejmě Kamala”, a kromě extempore zmíněného v úvodu článku pak již jen dva naprosto klasické trumpovce, kteří se v demokratickém New Yorku vyjímali jako (řečeno s klasikem) tarantule na piškotovém dortu: „Jasně, my to víme, ale zrovna jsme tady hráli, tak chceme demokratům ukázat, že jsme pořád tady, že po volbách uděláme Ameriku zase jednou lepší,“ připomíná bodrý čtyřicátník, který se nám představí jako DJ Luca, heslo kampaně, kterým je letos „America Great Once Again”.
Ale jinak je opravdu klid. Žádné politické plakáty, žádní aktivisté (ať už patřící k jakémukoliv táboru) v ulicích.
Times Squares je stabilní přístav
Na Times Square vypadá vše jako obvykle, reklama na vodku, novou desku The Cure, novou Vaianu a naživo klasický Mickey Mouse a SuperMario, se kterými se můžete za 10 dolarů vyfotit, a neodmyslitelný pouliční kazatel, který nám připomíná, že hříchy odpouští pouze Ježíš.
Z voleb tak profitují hlavně prodejci reklamních předmětů, až striktně dodržují pravidlo „jedno tričko Trump, jedno Harris”. Počítáme ale s tím, že je to klid před bouří.
První volební výsledky se očekávají už ve středu, to bude PrahaIN.cz na místě přímo v centru dění, ať už to dopadne v New Yorku jakkoliv, v rámci celých Spojených států jsou předpovědi velmi vyrovnané. Všichni si užívají poslední klidné dny, protože je jim jasné, že se atmosféra může velice rychle změnit.
Výsledek voleb může totiž zásadně ovlivnit nejen život ve USA, ale doslova na celém světě: „Pokud vyhraje Harrisová, bude to business as usual. Pokud vyhraje Trump, můžeme se těšit na vzestup nacionalismu. Zvláště vy v Evropě pak také na zásadní dopady na ekonomickou politiku,” dodává pro PrahaIN.cz Jeff Koyen.
Více než milion newyorských voličů odvolilo předčasně, úterý je ale hlavní volební den, a tak jsme se vydali k manhattanské volební místnosti ve střední škole Jacqueline Onassisové na rohu 120 západní a 46 ulice. Lidé přicházeli zvolna a v poklidu, žádné hádky ani strkanice jsme nepostřehli. Lidé byli naopak usměvaví. Jak jsme ale několikrát slyšeli, vše se může během pár hodin změnit.