foto: Redakce PrahaIN.cz/Vít Rakušan
Ve dnech 24. a 25. října 2022 se v hlavním městě koná v rámci českého předsednictví v Radě EU dvoudenní ministerská konference zabývající se problémy souvisejícími s migrací. V Praze se sešli zástupci téměř padesáti států a institucí a navázali na tzv. Pražský proces, jehož počátky se datují do doby prvního českého předsednictví před 13 lety v roce 2009.
V tiskové zprávě Ministerstva vnitra se uvádí, že v zahajovací den konference proběhla debata na aktuální téma zahrnující současné migrační výzvy v našem regionu. Otevřel ji ministr vnitra Vít Rakušan a hovořilo se o dopadech války na Ukrajině, problémech spojených s dramatickým nárůstem nelegální migrace a situaci na migrační trase vedoucí přes státy západního Balkánu, která je aktuálně hlavní trasou pro nelegální migraci do EU.
Zdroj: Twitter ministra vnitra Víta Rakušana
Konference se účastní ministři odpovědní za migraci ze zemí EU, schengenského prostoru, Východního partnerství, západního Balkánu, střední Asie, Turecka, unijních institucí a představitelé agentur EU.
„Pokud chceme něco udělat s aktuálním nárůstem migrace, musíme řešit situaci především na vnější hranici Unie a úzce spolupracovat nejen se zeměmi původu a tranzitu,“ doplnil Vít Rakušan.
Psali jsme
Na hranicích se Slovenskem prošlo kontrolou přes 90 tisíc osob. Vláda rozhodla, že kontroly budou probíhat ještě dalších 20 dní. Do ochrany…
Na závěr prvního dne konference přijali její účastníci společnou deklaraci a potvrdili posílení vzájemné spolupráce a partnerství. Podpořili například zřízení migračních center v zemích původu, která by měla informovat o rizicích spojených s nelegální migrací, pomáhat s odborným i jazykovým vzděláváním a spolupracovat s místními orgány na sdílení osvědčených postupů.
Pro období let 2023 až 2027 se pozornost a spolupráce v rámci Pražského procesu bude týkat hlavně prevence a boje proti nelegální migraci, dále podpoře readmisí a dobrovolných návratů a také legální pracovní migraci nebo posílení kapacit v oblasti azylu a mezinárodní ochrany. Spolupráce v uvedených šesti oblastech bude rozpracována do 53 konkrétních akcí, na které se zúčastněné státy v následujících pěti letech zaměří.
Vzájemná účastnická jednání budou na konfrenci Pražský proces pokračovat v úterý svým druhým dnem.

Kontroly migrace na hranicích se Slovenskem
V průběhu celého října probíhají za účasti příslušníků Policie ČR a Celní správy kontroly osob na hraničních přechodech se Slovenskem. Zapojili se do nich také vojáci Armády ČR a v období od 29. září do 24. října zkontrolovali přes 670 tisíc osob.

Zadrželi celkem 4985 nelegálních migrantů, z nichž celkem 1111osob nesplnilo podmínky pro vstup do ČR.
Na dotaz redakce PrahaIN.cz sdělil policejní tiskový mluvčí, že se jedná o osoby, které se vůbec nedostali na území České republiky. „Pokud nejsou splněny zákonné podmínky pro vstup na naše území podle zákona o pobytu cizinců na území České republiky, je takové osobě odepřen vstup na území České republiky, přičemž není nijak omezen na osobní svobodě,“ uvedl mluvčí cizinecké policie.
V rámci readmisního řízení dojde k předání migrantů na Slovensku v počtu 1589 migrantů. Dále bylo zadrženo celkem 72 převaděčů. V tomto případě se jedná o osoby, u kterých je podezření na protiprávní jednání a jejich zadržení je jedním z prostředků omezení osobní svobody pro účely trestního řízení.
V rámci readmisního řízení bude posláno na Slovensku 1589 migrantů.