Václav Láska (SEN 21): Ke změně Ústavy, která má být prý přípravou na válku

24. 01. 202321:30
Václav Láska (SEN 21): Ke změně Ústavy, která má být prý přípravou na válku
foto: Rudolf Komár, PrahaIN.cz/Senátor Václav Láska

POLITICI VLASTNÍMI SLOVY Senátor, člen zastupitelstva Prahy 5 za hnutí SEN 21 na svém Facebooku 22. ledna ke změně Ústavy

Kolegyně Hamplová, ale i další lidé jako na twitteru Ondřej Dostál varují před změnou Ústavy, která je prý přípravou na vstup České republiky do války na Ukrajině. Dovolte mi tedy vysvětlit, o co se jedná.

Ústavou jsou pravomoci ohledně vysílání vojáků do zahraničí rozděleny mezi Parlament a vládu tak, že souhlas s vysláním vojáků vždy vyslovuje Parlament. Výjimkou jsou tři případy, kdy vláda tak může učinit bez souhlasu Parlamentu, a to na 60 dní.

Za prvé při plnění závazků z mezinárodních obraných smluv, za druhé při účasti na mírových operacích podle rozhodnutí mezinárodní organizace a za třetí při účasti na záchranných pracích při živelných pohromách.

To je platný stav. Ta změna, která kolegyni Hamplovou tak děsí, je o tom, že se do Ústavy přidává čtvrtá výjimka, a to „pro ochranu života a zdraví, ohrožení majetkových hodnot nebo bezpečnosti České republiky“.

Stále ale platí, že maximálně se můžou vojáci vyslat na 60 dní a hlavně (to Hamplová a spol. ráda zamlčuje), tohle rozhodnutí vlády může kterákoliv z komor Parlamentu (stačí jen jedna) kdykoliv (tedy i okamžitě) zrušit.

Důvodem této změny je například možnost operativní záchrany občanů zadržovaných protiprávně v jiných státech. Dovedete si například představit akci na záchranu zadržovaných českých občanů teroristy, kterou nejdřív projednají a schválí obě komory Parlamentu?

Jak vidíte sami, jedná se jen o malou změnu Ústavy, která opravdu ani teoreticky nemůže vést k zapojení ČR do války na Ukrajině.

Kdyby tak vláda ČR chtěla učinit, tak jí k tomu v pohodě stačí současné znění Ústavy a opravdu Ústavu nemusí nijak měnit.

Nejedná se tedy ze strany kolegyně Hamplové, Dostála a dalších o nic jiného než o babišovské strašení lidí válkou. O to horší, odpornější a odsouzeníhodnější, že oba jmenovaní jsou právníci a chápou tak skutečný význam a dopad navrhované změny Ústavy.

Záměrně o ní ale lžou a děsí lidi. Je to naprosto stejné, jako kdyby lékař pacientům s chřipkou tvrdil, že mají rakovinu.

Opravdu se kolegyně a kolegové styďte.

Prosím dejte toto vysvětlení k dispozici těm, co se těmito právníky nechali vystrašit.

Děkuju

Publikováno v rámci přehledu prohlášení i jiných mediálních výstupů jednotlivých volených zastupitelů v Praze

Tagy

Speciály

Kudy kráčel zločin
Tajnosti slavných