Válek není kompetentní k výkonu funkce ministra zdravotnictví, říká jeho stínový protějšek Farhan

12. 07. 202408:03
Válek není kompetentní k výkonu funkce ministra zdravotnictví, říká jeho stínový protějšek Farhan
foto: Rudolf Komár, PrahaIN.cz/Ministr zdravotniství Vlastimil Válek.

Ministerstvo zdravotnictví navrhuje, aby se zaměstnavatelé povinně zajímali o ochranu zdraví svých zaměstnanců mimo pracovní proces. Návrh odmítají poslanci opozičních stran. „Ministr zdravotnictví měl už dávno odstoupit nebo být odvolán,“ řekl serveru PrahaIN.cz stínový ministr zdravotnictví z ANO, poslanec Kamal Farhan.

V této souvislosti prohlásil, že ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) nemá dostatečné schopnosti k vedení resortu zdravotnictví. „Myslím si, pan ministr Válek není dostatečně kompetentní osoba k výkonu funkce ministra zdravotnictví. Měl už dávno odstoupit nebo být odvolán. Vzhledem k tomu, že je místopředsedou vlády a místopředsedou TOP 09, tak ale nepředpokládám, že k tomu dojde,“ řekl Kamal Farhan redakci PrahaIN.cz. O návrhu informoval server Novinky.cz.

Zároveň zdůraznil, že české zdravotnictví není v jednoduché situaci a potýká se s řadou velmi vážných problémů. Ministr zdravotnictví by měl přednostně klást důraz na jejich řešení.

„Místo toho, aby řešil to, že se mu bortí pohotovosti, že je nedostatek praktických lékařů a nedostatek léků, tak zveřejňuje cosi o tom, že zaměstnancům budou muset zaměstnavatelé rozdávat jakési poučné letáčky. Jde o další blábol pana ministra zdravotnictví,“ řekl poslanec.

„Další věcí je, že by to podle všeho museli zajišťovat lékaři, kteří by byli nasmlouváni zaměstnavateli. Při tom už dnes máme sedm set tisíc dospělých, kteří nemají svého praktického lékaře. Neumím si proto představit, jakým způsobem by chtěl ministr ten jakýsi program zajistit. To, co se objevilo teď, jsem zběžně četl a nic konkrétního jsem se nedozvěděl.

Mohli jsme si už všichni všimnout toho, že pan ministr občas vypouští do veřejného prostoru věci, které se nikdy nerealizují. Nikdo nemá ani základní představu o tom, jak by navrhované opatření mělo v praxi vypadat. Domnívám se proto, že jde o další z marketingových balónků, které ministr zdravotnictví vypouští, aniž by byl schopen říct, jak chce tuto věc realizovat,“ uvažuje Farhan.

Návrh rezortu zdravotnictví odmítá i opoziční SPD, je prý nerealizovatelný. „Pokud bude návrh ministerstva zdravotní uveden do praxe, neúměrně to zatíží malé firmy a podniky, protože budou muset v rámci prevence investovat nemalé prostředky. Dnes víme, že kvůli zdražování jsou na tom firmy špatně. Předpokládám, že jim vynaložené náklady ministerstvo zdravotnictví nebude chtít refundovat,“ řekla redakci PrahaIN.cz místopředsedkyně Výboru pro zdravotnictví a poslankyně SPD Karla Maříková.

Uvedla rovněž, že ministerstvo se návrhem zbavuje odpovědnosti za preventivní programy, která má samo ve své náplni.

Tímto návrhem ministerstvo přehazuje odpovědnost za prevenci na zaměstnavatele. To není správné. Myslím si, že tato myšlenka je nerealizovatelná. Navíc je tady riziko, že by zaměstnavatel mohl vytvářet nátlak na zaměstnance a nutit je, aby chodili na očkování nebo na různá vyšetření. To jsme už zažili v období covidu. Vůbec se nedivím, že lidé mají z návrhu obavy,“ uzavřela poslankyně.

Podle návrhu ministerstva zdravotnictví se zaměstnavatelé budou muset více zajímat o zdraví zaměstnanců. Budou jim předkládat opatření k ochraně zdraví. Například formou různých očkování, programů nebo vyšetření. Podle ministerstva by se tak mezi občany mohl snížit výskyt civilizačních nemocí, což by prý mělo vést ke snížení počtu lidí v pracovní neschopnosti.

Tagy

Speciály

Kudy kráčel zločin
Tajnosti slavných