foto: Patrik Pašek, PrahaIN.cz/Vodoměr; ilustrační foto
VÍME PRVNÍ: Server PrahaIN.cz získal podklady k návrhu na vytvoření pracovní skupiny na dohled kvality pitné vody a budoucí vznik vodárenského holdingu v metropoli. Předkladatelem je magistrátní zastupitel Milan Urban (SPD), lídr společné kandidátky do obecních voleb v roce 2022. Urban je také bývalý předseda dozorčí rady společnosti Pražská plynárenská.
Pokud zastupitelstvo podobu usnesení schválí, vznikne šestičlenná skupina, která bude dohlížet zejména na kvalitu pitné vody v Praze.
„V poslední době jsme byli svědky alarmujících zpráv od tisíců našich občanů, kteří hlásí zhoršení kvality pitné vody distribuované společností Pražské Vodovody a Kanalizace (PVK),“ stojí v materiálu.
V tomto ohledu by pracovní skupina měla mít čtyři cíle: zlepšení kvality pitné vody, zajištění transparentního dohledu, nabytí většinového podílu v PVK a.s. a transformaci do vodárenského holdingu.
„Pracovní skupina bude aktivně dohlížet na uplatnění nákupní opce, která umožní městu převzít v roce 2028 většinový podíl akcií v PVK. To nám umožní mít větší kontrolu nad provozem společnosti a zajistit, že naše potřeby ohledně pitné vody budou plně respektovány,“ stojí v usnesení.
Důvody pro vznik popsané pracovní skupiny jsou podle předkladatele také čtyři. Zásadním je zdražování, údajně dramatické a alarmující.
Psali jsme
Společnost Pražské vodovody a kanalizace (PVK) bude i poslední prázdninový týden pokračovat v provádění plánovaných oprav a revizích…
Vývoj cen
„Zaznamenáváme, že původní dohody se zahraničním vlastníkem Veolia, který PVK koupil od města v roce 2002, stanovily, že cena pitné vody bude růst pouze o míru inflace. Nicméně v letošním roce jsme konfrontováni s cenami vody, které jsou čtyřikrát vyšší, než by byly, pokud by se cena řídila pouze inflací. Toto dramatické zvýšení cen pitné vody v našem městě je značně alarmující a vyžaduje důkladné zkoumání a nápravu,“ uvádí podklady, které má redakce k dispozici.
„Cena stanovená na rok 2023 je v souladu se střednědobým investičním plánem obnovy pražské vodohospodářské infrastruktury, který v loňském roce schválila rada i zastupitelstvo hlavního města. Ten počítá s nárůstem ceny o dva procentní body nad celoroční míru inflace. Zároveň vzrostlo nájemné, které platí PVK za provozování vodohospodářské infrastruktury, a s tím i investice, které letos dosáhnou 4,4 miliardy korun, což je o 860 milionů korun více než v roce 2022,“ řekl v reakci na znění usnesení Tomáš Mrázek, tiskový mluvčí PVK.
Akciová společnost Pražské vodovody a kanalizace, a. s. (PVK) vznikla 1. dubna 1998. Nadpolovičních 51 procent v ní drží VEOLIA CENTRAL & EASTERN EUROPE S. A. a zbytek Pražská vodohospodářská společnost a.s. Jejím jediným akcionářem je hlavní město Praha.
Předsedou představenstva PVK a VEOLIA ČESKÁ REPUBLIKA, a.s. je Philippe Guitard.