Vít Šolle (KDU-ČSL): Stala se dobrá věc, přes argumentační fauly
foto: Facebook Víta Šolleho/Vít Šolle
POLITICI VLASTNÍMI SLOVY Zastupitel Prahy 5 za KDU-ČSL se na svém Facebooku 9. března k projektu bilingvní výuky na Praze 5
Jsem rád, že paní starostka Zajíčková od projektu bilingvního vzdělávání ustoupila a děkuji jí za to. Mrzí mě ale, že jako vrcholová politička s aparátem PR nedokázala vést dialog a uchýlila se k argumentačním faulům, v tomto případě k nástroji nazývanému „argumentum ad personam“. Je to postup, ve kterém chce někdo odmítnutí názoru oponenta prosadit u účastníků diskuse jeho zesměšňováním a urážením. Stává se tak v situaci, kdy argumenty „k věci“ chybí.
Téma je to závažné. Rovnost v demokratické společnosti neznamená rovnostářství, ale rovnost šancí. Kde jinde, než ve vzdělávání to musí platit dvojnásob. Všechny děti mají dostat stejnou šanci, aby pozdější rozdíly ve společenském uplatnění a ocenění byly v maximální možné míře zásluhou jejich píle, nadání, pracovitosti, ochoty převzít odpovědnost, užitečnosti. Je to zásadní pro společenskou soudržnost a udržitelnost společenského smíru. Že tato rovnost šancí je ideálem, neboť rodinné zázemí samo o sobě bývá velmi odlišné, je jistě pravda. Tím spíše ji však nemá prohlubovat ve státem a obci zřízené škole demokratický politik. Obcházet zákon zákonodárcům nesluší.
Akční roční plán schválený pro školní rok 2018/19 Zastupitelstvem Prahy 5 připravil pro podporu tandemové výuky a zapojení rodilých mluvčí do výuky cizích jazyků a do kolektivů škol částku 486 000 Kč. Tyto aktivity však nové vedení radnice nechalo ležet ladem.
Byl bych rád reagoval i v diskusi na profilu Renáty Zajíčkové, ale můj příspěvek tam nikdy nevydržel déle než pár minut.
Psali jsme
POLITICI VLASTNÍMI SLOVY Poslankyně, starostka Městské části Praha 5 za ODS na svém Facebooku 2. března k zamýšlené bilingvní výuce na Praze…
Publikováno v rámci přehledu prohlášení i jiných mediálních výstupů jednotlivých volených zastupitelů v Praze
Tagy
Speciály