Vítězslav Jandák k volbě prezidentky: Abychom se nedivili jako Slováci

21. 12. 202216:39
Vítězslav Jandák k volbě prezidentky: Abychom se nedivili jako Slováci
foto: Hans Štembera pro PrahaIN.cz/Vítězslav Jandák

Ve středu 14. prosince proběhla Rada Českého rozhlasu, kde místopředseda Tomáš Kňourek v souvislosti s blížící se prezidentskou volbou upozornil na otázku, zda není možné, že Český rozhlas favorizuje ve volbě Danuši Nerudovou. To vedení veřejnoprávní instituce odmítlo. Slova se ujal také někdejší ministr kultury za ČSSD Vítězslav Jandák. PrahaIN.cz debatu sledovala.

Do jaké míry rozhlas hlídá při prezentaci jednotlivých kandidátů, zda nedochází k favorizaci? Včera jsem se díval na to, jak je prezentována kandidátka Danuše Nerudová a našel jsem několik příkladů na webu irozhlas.cz,“ upozornil v úvodu Kňourek.

Konkrétně zmínil tři nejvýraznější adepty o post prezidenta.

U medailonku Petra Pavla je prý prezentována jeho minulost, u Andreje Babiše se také hovoří o jeho minulosti a o problémech s Čapím hnízdem.

„Jen u paní Nerudové chybí její kauza s rychlotituly na Mendelově univerzitě a mně přijde, že tohle není rovina. Buď je to záměr, čemuž nechci věřit, nebo je to opomenutí. Pak jsem se také podíval na Český rozhlas Plus, kde se v poslední době objevují adorační komentáře ve prospěch paní Nerudové,“ upozornil Kňourek a ptal se, zda si to Český rozhlas hlídá.

Rada Českého rozhlasu prý plánuje udělat analýzu předvolebního vysílání, ze které by toto mohlo vyplynout. „A to by možná byla škoda, aby Český rozhlas ztratil na své reputaci,“ uzavřel Kňourek.  

Na jeho dotaz zareagoval ředitel zpravodajství Ondřej Suchan. „Četnost výstupů si hlídáme,“ ubezpečil s tím, že každému kandidátovi je věnován stejný čas. Rozdíly podle jeho slov mohou být v tom, že ne všichni kandidáti využijí své možnosti prezentace. Žádný podnět, že by něco bylo v nepořádku, nedostal.

Došlo k nápravě

„Vy jste mi možná odpověděl na něco jiného. Mně jde o konkrétní příklady redakční práce. Podívejte se na medailonky na irozhlasu.cz. Pro mě by to byla editorsky špatná práce,“ oponoval Tomáš Kňourek, kterého by také zajímalo, jak ve vysílání probíhá kauza rychlotitulů, zda se jí médium věnuje.

„Všem měříme stejným metrem,“ ujistil Suchan.

Slova se poté ujal radní Vítězslav Jandák.

„Na mě to dělá dojem, že tady došlo k takovému vývoji, že proti Babišovi nasadíme mediálně Pavla, s tím nám to nějak nevyšlo, tak půjdeme slovenskou cestou a půjde Čaputová. A teď nemyslím Český rozhlas, ale celkově se najednou tím mediálním prostorem valí, jak je to báječný, že máme takovou ženskou, která má dokonce, jak jedna televize řekla, čistou minulost. Připadá mi to tak, že ten tlak pro ni je z celého mediálního prostoru největší.

Když se dneska podíváte, jakou má míru popularity paní Čaputová, které fandili a někteří vaši kolegové říkali: Takovou kdybychom měli prezidentku… tak teď je ta popularita okolo dvaceti procent,“ uvedl Jandák s obavou, abychom se i my nedostali k podobným číslům.

„Já nemám žádného kandidáta, mně je to putna,“ uzavřel téma Jandák.

Generální ředitel veřejnoprávní instituce René Zavoral poté zcela vyloučil, že je záměr favorizovat jakéhokoliv z kandidátů

Zajímavostí je fakt, že medailonek Danuše Nerudové byl den po zasedání aktualizován a přibyl zde odstavec ohledně pochybností kolem doktorských studijních programů na fakultě.

Tagy

Speciály

Kudy kráčel zločin
Tajnosti slavných