Vláda chce rozhodnout, kdo bude makat i s covidem

12. 01. 202215:58
Vláda chce rozhodnout, kdo bude makat i s covidem
foto: Jan Svoboda, PrahaIN.cz/Očkování redaktora PrahaIN.cz

Pracovní karanténa by se měla týkat oblasti zdravotnictví, dopravy, energetiky, pohřebnictví a vodního hospodářství. Vláda tím chce zajistit hladký chod státu a společnosti i v období případné krize.

Dotyční by podle návrhu při pozitivním antigenním testu pracovali v izolovaném prostředí, dokud se covid nepotvrdí PCR testem. Pracovní karanténa by pro ně také znamenalo nenavštěvování společných pracovních prostor.

Zaměstnanci, kterých by se tato karanténa měla týkat, si ale nejsou jistí, zda by to fungovalo.

„Upřímně jsem trochu překvapená, že by se to mělo týkat i sester ve službách. Neumím si představit, jak by to vůbec mohlo být realizováno,“ komentovala návrh Martina Šochmanová z Asociace zdravotních sester pro iRozhlas.cz.

Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) řekl, že současná situace pracovní karanténu nevyžaduje. Očekává ale pravidelné informace například od hasičů a policistů, jakmile by nemocnost v jejich řadách dosáhla 10 procent. Dle jeho slov je nutné předejít situaci, kdy by nákaza vyšplhala na 25 procent.

Vláda by o nutnosti pracovní karantény mohla rozhodnout ještě dnes. Musí však projít v Poslanecké sněmovně jednáním o vyslovení důvěry.

Tagy

Speciály

Kudy kráčel zločin
Tajnosti slavných