foto: Redakce, PrahaIN.cz/Volební urna
Dřív volit než si dát pivo? Podle návrhu TOP 09 proč ne. Strana připravila novelu zákona, která říká, že by ve volbách do zastupitelstev mohli volit už šestnáctiletí. Podle výsledků posledních studentských voleb by mladí v Praze volili převážně strany současné opozice.
Podle návrhu, který strana připravila a už rozeslala poslancům, by mohl volit do zastupitelstev obcí každý občan České republiky, kterému bylo 16 let nejpozději v druhý den voleb. Ostatní podmínky by zůstaly stejné, zejména požadavek na trvalý pobyt v obci.
Pasivní volební právo – tedy být zvolen – by zůstalo na 18 letech. Účinnost zákona by podle návrhu měla být od ledna 2027, tedy až po letošních komunálních volbách.
„Neexistuje důvod, proč by nemohli lidé v 16 letech rozhodovat o tom, jak bude fungovat jejich obec nebo město. Současní teenageři se orientují v politice, veřejném dění i ve světě lépe, než tomu bylo dříve. A pokud někdo posuzuje volební právo podle toho, komu by mladí lidé dali hlas, pak tím hlavně ukazuje, že mladou generaci pořád nebere vážně,“ uvedl pro PrahaIN.cz šéf TOP 09 Matěj Ondřej Havel.
Potřebují hlasy
Aby mohla novela zákona Sněmovnou projít, potřebuje devítičlenný klub TOP 09 podporu u dalších stran. Jenže šéfka nejsilnějšího poslaneckého klubu ANO Taťána Malá pro PrahaIN.cz uvedla, že její podporu tento návrh nemá.
„Určitě nejsem zastáncem této změny. Zastávám názor, že věková hranice volebního práva by měla zůstat stále stejná bez ohledu na typ voleb,“ uvedla Malá.
Ve stejném duchu se vyjádřil pro PrahaIN.cz i ministr pro sport a šéf sněmovního klubu Motoristů Boris Šťastný. „Nepodporuji návrhy na snížení věkové hranice pro volební právo ani jiné úpravy volebního zákona,“ napsal v SMS.
Rakušan: napřed komunál, pak uvidíme
Naopak podporu by norma mohla najít u dalších opozičních stran. „Máme snížení věkové hranice volebního práva v komunálních volbách na 16 let v programu několik let. A troufnu si říct, že jdeme ještě dál než stávající návrh TOP 09,“ uvedl pro PrahaIN.cz šéf STAN Vít Rakušan s tím, že je rád, že tato idea získává podporu u dalších stran.
Hnutí STAN navrhuje možnost, aby se šestnáctiletí mohli účastnit i místních referend a mohli vystupovat na zastupitelstvech nebo se výborů dotazovat na rozpočet.
Podle Rakušana dává smysl změnu zavést nejprve u komunálních voleb a případně postupně snižovat věkovou hranici i u dalších typů voleb.
Inspirace v Rakousku
Podobně mluví i předseda Pirátů Zdeněk Hřib. „Debatě o snížení volebního věku na 16 let jsme otevřeni. Přijde mi smysluplné začít u komunálních voleb, protože právě na místní úrovni je politika lidem nejblíž,“ uvedl pro PrahaIN.cz.
Podle něj mladí lidé často velmi konkrétně řeší témata, která se jich bezprostředně dotýkají, jako jsou dostupné bydlení, doprava či školství. Opoziční politici se také shodují, že zkušenosti ze zahraničí – třeba Rakouska – ukazují, že tento krok může zvýšit zájem mladší generace o veřejné dění.
A co ODS?
Otázkou je, jak se k celé věci postaví ve Sněmovně nejsilnější opoziční strana ODS. Její šéf Martin Kupka se totiž loni vyjádřil tak, že by byl pro změnu. „S ohledem na konkrétní a hmatatelnou podobu komunální politiky pokládám posun hranice pro volební právo na 16 let za přijatelný i opodstatněný. Jasné je, že to vyvolá diskusi,“ řekl pro Echo 24.
Jenže stranický stínový ministr vnitra Martin Červíček to vidí jinak. „Setkávám se středoškolskými studenty i dalšími mladými lidmi a byť u některých sleduji zájem o veřejné dění, tak mi prozatím stávající systém volebního práva připadá jako správně nastavený,“ uvedl pro PrahaIN.cz. Diskusi na toto téma se ale nebrání, stejně jako debatě o tom, jak mladé lidi dostatečně připravovat na odpovědnost nejen za jejich život, ale i za ten veřejný.
Oslovení zástupci lidovců a SPD se do vydání článku nevyjádřili.
U mladých vedli Piráti
Když se před čtyřmi lety konaly v Praze studentské volby, do kterých se zapojili žáci starší 15 let na středních školách, vyšli jako vítězové celkem jednoznačně Piráti s 26% podporou.
Druhé bylo uskupení TOP 09, STAN, lidovců a dalších, které získalo přes 19 % hlasů, třetí byla ODS s 10,79 %, těsně za ní o půl procenta Praha sobě.
A až páté bylo s odstupem hnutím ANO (5,07 %) a další vládní strana SPD měla přes 2,5 %. Motoristé tehdy ve studentských volbách nebyli.