foto: Hans Štembera / PrahaIN.cz/Ivan Bartoš
Ivan Bartoš, Marcel Kolaja, Hana Hajnová, Blanka Charvátová a Martin Jiránek. To je nové vedení Pirátské strany, které bylo zvoleno během sobotního on-line fóra. Vicepremiér Bartoš porazil Lukáše Wagenknechta. V prvním kole v prvním kole získal 728 hlasů, Wagenknecht 484. Hlasovalo 929 straníků. PrahaIN.cz mapovala reakce na sociálních sítí, soustředili jsme se výhradně na členy současné vládní strany.
Po volbě staronový předseda poděkoval za projevenou důvěru.
Vrátil se také k loňským sněmovním volbám.
„Schytali jsme za poslední měsíce řadu šrámů a některé se budou ještě chvíli hojit. Já přesto věřím, že i když je aktuální situace těžká, vzejdeme z ní zkušenější, poučení z vlastních chyb, a nakonec jako strana silnější,“ slíbil.
Senátoru Lukáši Wagenknechtovi po volbě nezbylo nic jiného než pogratulovat vítězi a poděkovat svým podporovatelům.
Praha je ráda
Pražští Piráti mají z výsledků fóra radost. Tedy alespoň ti, kteří se vyjádřili.
Primátor Zdeněk Hřib na svém facebookovém profilu vítězi gratuloval.
Bartoše vnímá jako liberální kotvu celé strany.
„Jsem rád, že vyhrál lídr, který se jasně hlásí k liberálnímu ukotvení naší strany. Je to ostatně právě důraz na svobody člověka a touha po rozšiřování příležitostí v životě každého z nás, čím jsou Piráti jedineční.“
Poslankyně a bývalá zastupitelka Prahy 10 Olga Richterová zhodnotila volbu jasně: „Zvolili jsme si dříče, který pro Piráty dýchá už třináctým rokem, a přitom si umí uchovat nadhled. Zvolili jsme "hurikán", který současně umí upozornit na velikou potřebu sebekázně. Zvolili jsme svobodomyslného člověka, který svobodu přitom bere jako velkou odpovědnost limitovanou ohledem na druhé.“
Radost měl i Mikuláš Ferjenčík: „Gratuluju Ivanovi a držím palce celému týmu, který jsme si zvolili, supr lidi. Rád přiložím ruku k dílu, když bude zájem. Má to smysl.“
Slavil také poslanec Jakub Michálek. Podle něj by bez Bartoše nebyli ani Piráti. Předsedu vnímá jako lídra, srdcaře a dříče.
Pražský radní Vít Šimral svého favorita oznámil ještě před samotnou volbou.
A opět jím byl Ivan Bartoš: „Koho bych rád já viděl v Republikovém předsednictvu? Mým kapitánem zůstává i nadále Ivan Bartoš, přestože si ohromně cením práce Lukáš Wagenknecht, kterou pro Piráty už 4 roky dělá.“
Členka pražského předsednictva Pirátské strany Zuzana Freitas se na Facebooku objevila po delším on-line detoxu.
Podle jejich slov právě kvůli víkendové volbě. Komu fandila?
„Podporuji tedy volbu Ivana a přeju mu, aby do týmu, který doufám povede, byli zvoleni lidé konsenzuální, moudří, pirátští, takoví, kteří se nebudou bát nutných změn, ale kteří si budou vědomi odpovědnosti, kterou jako dnes už vládní strana máme.“
Mlčící část?
Někteří členové pražských Pirátů, jež stranu prezentují na magistrátu, se ale nevyjádřili.
Alespoň ne veřejně.
Kdo mlčel?
Radní Adam Zábranský, zastupitel Jan Hora, Martin Arden, Aneta Heidlová, Eva Horáková, Ondřej Kallasch, Michaela Krausová, Viktor Mahrik, Tomáš Murňák.
Ohlednutí za volbou předsedy jsme nedohledali ani na profilech senátorů, které Piráti podpořili; Václava Lásky, Renaty Chmelové a Ladislava Kose.
Další své příspěvky napsali ještě před samotnou volbou, ale své preference neprojevili.
Česká pirátská strana vznikla v roce 2009. Pirátské strany tehdy vznikaly v rámci celé Evropy. Jednalo se o reakci na švédskou kauzu The Pirate Bay (během této akce byli zatčeni zakladatelé The Pirate Bay, největší světové databáze torrentů).
Ve sněmovních volbách v roce 2010 Piráti získali přesně 0,8 procenta hlasů. O tři roky později, v rámci předčasných voleb v roce 2013, obdrželi 2,66 procenta podpory. Piráti tehdy předběhli Svobodné, Soukromníky, DSSS a některé další malé strany. Na vstup do velké politiky to však nestačilo. Poprvé se „rebelům“ podařilo obsadit Sněmovnu v roce 2017. Tehdy jim lidé vhodili 10,79 procenta hlasů. Před volbami 2021 byli Piráti horkým favoritem. Nakonec ale kandidovali spolu se Starosty (STAN), což se jim stalo osudným. Voliči STAN dokázali nemožné. Do Sněmovní ulice poslali kroužkováním zejména Staňáky a Piráti nakonec obdrželi pouze čtyři křesla.
Podobný scénář proběhl i v případě pražského magistrátu, ovšem bez Staňáckému debaklu. Volby 2010 – 0,95 procenta. O čtyři roky později získali Piráti 5,31 procenta a čtyři zastupitele. V roce 2018 obdrželi 17,07 procenta, 13 členů zastupitelstva, 2 radní a k tomu nejvyšší metu; primátora. Další volby proběhnou v letošním roce a o post primátora se bude opět ucházet Zdeněk Hřib.
|
Psali jsme
Piráti na jednání celostátního fóra vybrali nové vedení. Staronovým předsedou se stal vicepremiér a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš.…