foto: Vít Hassan, PrahaIN.cz/Ukrajinská vlajka, ilustrační obrázek
Před rokem vznikla výzva s názvem Mír a spravedlnost, která si klade za cíl vrátit do české veřejné debaty o válce na Ukrajině požadavek příměří a míru. Svým podpisem ji podpořilo bezmála 20 tisíc lidí. Podle autorů výzvy však nedošlo ke splnění ani jednoho bodu, proto přišla iniciativa s novými požadavky.
Zhodnocení uplynulého roku zveřejnil organizační výbor výzvy Mír a spravedlnost na webu iniciativy. K požadavkům se za uplynulý rok připojilo téměř 20 tisíc lidí. Ani to ale nezajistilo, aby došlo ke splnění byť jediného.
Z války na Ukrajině se dle výzvy stal zamrzlý konflikt, ve kterém se dvě bojující strany přetahují o jednotlivá území. Následkem jsou další lidské oběti, ničení země či narůstající korupce. Ukrajinská ofenziva prý přitom nepřinesla žádný průlom.
Ukrajina zaspala dobu pro vyjednávání
Ukrajina navíc podle iniciativy zaspala dobu, kdy mohla lépe vyjednávat. Strategie vyzbrojení selhala. Pomohla pouze v počátku, kdy ochránila Ukrajinu před kapitulací. Pak ale mělo přijít jednání.
„Ti, kdo ji dál povzbuzují do boje, vedou nezodpovědnou politiku, po které zůstane zničená země, jíž nakonec Rusko svůj mír vnutí. Ostatně i pozornost světového veřejného mínění, silná ukrajinská zbraň, je nově soustředěna jinam,“ stojí v prohlášení.
Psali jsme
Vznikla nová mírová iniciativa Mír a spravedlnost, která sepsala výzvu české vládě, aby „ukončila slovní podporu válce a šíření nenávisti vůči…
Obhajování války vedlo k dalším konfliktům
Namísto bezpodmínečného odmítnutí násilného řešení konfliktu vedlo obhajování vojenské pomoci Ukrajině k legitimizaci války jako oprávněného způsobu řešení mezinárodních spojů. To povzbudilo k silovým řešením i další organizace. Příkladem může být konflikt v Izraeli.
„Náš soucit, účast a bolest patří všem obětem krvavé řeže na Blízkém východě bez rozdílu, stejně tak jako patří všem obětem války na Ukrajině. Na obou stranách obou konfliktů umírají lidé. Pro nás má každý lidský život stejnou hodnotu. Odsuzujeme jednoznačně útok Hamásu, který nynější tragédii vyvolal, jsme si vědomi frustrace Palestinců z marných snah ukončit již více než půlstoletí dlouhou okupaci odsouzenou mnoha rezolucemi OSN. Neztotožňujeme však Palestince s teroristy právě tak, jako neztotožňujeme Izraelce s fašizujícími elementy v izraelské vládě. Odmítáme jako rasistické antisemitismus stejně jako antiislamismus či antiarabismus,“ uzavírá iniciativa.
Mír a spravedlnost předkládá čtyři nové požadavky
Výbor výzvy Mír a spravedlnost proto sestavil čtyři nové požadavky, se kterými se obrací na českou vládu. První požaduje, aby vedení České republiky v souladu s Chartou OSN přestalo podporovat válku jako legitimní způsob řešení mezinárodních sporů a aby se zasazovala o předcházení eskalace napětí a usilovala o příměří a mírová jednání.
Zadruhé prosí, aby se vláda namísto jednostranné vojenské podpory válčícím stranám snažila konflikty na Ukrajině i Blízkém východě řešit diplomaticky. Třetí bod poukazuje na nutnost poskytovat ve vojenských konfliktech třetích zemí výhradně humanitární pomoc a čtvrtý požaduje podporu humanitárního příměří v Gaze tak, aby se vymanila ze své současné mezinárodní izolace.
Za iniciativou stojí bývalý ministr zahraničí Jan Kavan, molekulární imunolog Václav Hořejší a novinář a politik Matěj Stropnický, který je zároveň předsedou. Podpis je možné připojit na webu miraspravedlnost.cz.