Za 850 Eur hrubého prý dělat nebude. V Trenčíně řeší stejné problémy jako v Praze

16. 03. 202208:36
Za 850 Eur hrubého prý dělat nebude. V Trenčíně řeší stejné problémy jako v Praze
foto: SME/Richard Rybníček

Předseda „Únie miest Slovenska“ Richard Rybníček dal v pondělí 14. 3. jednomu z největších slovenských deníků SME rozhovor, kde konstatuje, že stát je zavalený a neví, jak rychle řešit nápor uprchlíků z Ukrajiny. A dodal, že „VÚC“ (na Slovensku mají, stejně jako u nás, osm samosprávných krajů, které se nazývají „vyššie územné celky“, čili VÚC) nemají žádné rozhodovací pravomoci a tudíž vzniká chaos.

„Nejde všechno dělat věčně zadarmo, dobrovolníci nám tu začnou padat na hubu. Stát je v této uprchlické krizi pomalejší, trvá mu to slouho – ale to proto, že je zavalený a neví, jak to rychle vyřešit,“ sdělil pro SME Richard Rybníček s tím, že teď je na stole řešení, o víkendu se to zlepšilo, dohodly se pravidla fungování, jak dodal primátor Trenčína Richard Rybníček o chaosu s uprchlíky na hranicích.

VIDEO můžete shlédnout ZDE.

Pak se věnoval i práci pro Ukrajince: „U nás se například stalo, že mi volala pán, který má ve své ubytovně Ukrajince. Přišla tam i zdravotní sestra, tak jí nabídli práci. Když dorazila do nemocnice, kde jí nabídli 850 nebo 900 Eur hrubého, řekla, že za takové peníze dělat nebude a odešla,“ vyprávěl Rybníček a položil hned otázku: „I to je otázka, jací jsou to lidé a jak budou chtít být zaplaceni.“

Z Ukrajiny uprchlo již 1,758 milionu lidí

Taková jsou čísla z pondělka, jak uvedl ČRo. Nejvíce jich míří do Polska, jen v neděli bylo uprchlíků 82 100, jak uvedl úřad předsedy polské vlády s odvoláním na pohraniční stráž. Česko dosud udělilo více než 150 tisíc speciálních víz, která jsou určena pro lidi zasažené ruskou invazí na Ukrajinu. Na Slovensko vstoupilo z Ukrajiny od zahájení ruské invaze do této východoevropské země už přes 200 tisíc lidí.

Tagy

Speciály

Kudy kráčel zločin
Tajnosti slavných