foto: Vít Hasssan, PrahaIN.cz/Orloj na Staroměstském náměstí
Vše je otevřené, komunikace nijak nevázne a také veřejnost může koaliční vyjednávání v Praze 1 sledovat prostřednictvím sociálních sítí takřka v přímém přenosu. Přestože je neprovázejí žádné tajnosti, jasno ještě zdaleka není. Roli v tom hraje nepříznivá povolební matematika, ale také aktuální prověřování voleb ze strany soudu. A objevují se i „konspirační teorie“ Co se mezitím stane je podle většiny hráčů zatím „ve hvězdách“.
Zřejmě nejslibněji nyní vypadá vyjednávání na půdorysu pětikoalice, v níž by usedli do vedení Prahy 1 zástupci ODS, TOP 09, Pirátů, Rezidenti 1 a Naše Praha 1. Z dvaceti sedmi by měli většinu 16 hlasů. Vyjednávání na této platformě potvrdily zúčastněné subjekty na sociálních sítích už zkraje minulého týdne. Jak potvrdil v rozhovoru pro PrahaIN.cz i vyjednavač ODS, exstarosta Filip Dvořák, má tato koalice nyní prioritu, na vážkách jsou ale Piráti.
Piráti mají dvě varianty
„Ačkoliv z prvotní, ještě předvolební, diskuse preferuje část našeho místního sdružení spolupráci s Prahou 1 sobě, TOP 09 a Rezidenty 1, zatím se jako pravděpodobnější jeví spolupráce v pětikoalici s ODS,“ potvrdil na dotaz PrahaIN.cz lídr Pirátů v Praze 1 David Bodeček. Tato varianta podle jeho slov má i potřebnou většinu 14 hlasů v místním sdružení Pirátské strany, které by případnou účast Pirátů v koalici finálně schvalovalo.
David Bodeček je jedním z vyjednavačů Pirátské strany. Foto: Piráti Praha 1
„Je možné, že dostaneme mandát jednat o obou koaličních modelech současně, pak by případně místní sdružení rozhodovalo o tom, kterou z koalic uzavřeme,“ popsal pozadí rozhodovacích procesů v Pirátské straně. Přestože si velice pochvaloval úroveň i atmosféru koaličních jednání, věc je podle jeho slov stále otevřená. „Praha 1 sobě by se nyní měla snažit získat většinu ve svůj prospěch, naše hlasy má, pokud si většinu zajistí,“ poznamenal Bodeček.
Vyjednávání ukáže schopnost politiků
Schopnost vyjednat koaliční spolupráci podle jeho slov napoví, jak bude daný subjekt schopný vést radnici v následujících čtyřech letech. „Je to hodně o konkrétních lidech, z našeho pohledu rozhoduje především to, jak budou navržení kandidáti kompetentní pro práci v radě mestské části. Důležité také je, aby koalice vydržela konzistentní po celé volební období a možná vůbec nejdůležitější je pak vztah těchto lidí k úředníkům. To je naprosto klíčové, protože politikovi mohou úředníci výrazně pomoci, ale také mu mohou velmi ztížit práci,“ dodal s tím, že většinu „hráčů“ ale zná a může posoudit jejich práci v uplynulých čtyřech letech.
Dva podněty u soudu
Ve hře o finální politické uspořádání v Praze 1 je ale také soud. V současnosti jsou na jeho stole dvě podání stran volebních výsledků, přičemž minimálně jeden z nich může zamíchat počty mandátů ve prospěch Pirátů a naopak v neprospěch Prahy 1 sobě a Naší Prahy 1, kde kandidují vedle nezávislých kandidátů i zástupci hnutí ANO.
„Časová osa je zřejmá, dvacet dnů má soud na rozhodnutí o podáních, pak následuje lhůta pro doručení rozhodnutí a pak mám jako dosluhující starosta do patnácti dnů svolat ustavující schůzi nového zastupitelstva,“ přiblížil starosta Prahy 1 Petr Hejma (STAN). Ten v letošních volbách kandidoval pod hlavičkou My, co tady žijeme, které získalo v zastupitelstvu 4 křesla.
Petr Hejma (uprostřed) byl iniciátorem záchrany legendární staroměstské hospody U Rotundy.
Starosta by rád pokračoval, proti je TOP 09
„Pokud bychom zachovali stávající koalici, kterou jsem jako starosta vedl, měli bychom nadpoloviční většinu. Proti dosavadnímu formátu se ale postavila TOP 09, která nyní jedná s Piráty a Prahou 1 sobě o možné spolupráci včetně varianty pětikoalice s účastí ODS. Je to taková volná soutěž, v níž zatím každý jedná s každým, což platí i pro nás. Naší prioritou je pokračovat v práci pro městskou část na stejném půdorysu jako dosud,“ přiblížil povolební situaci Hejma. Poznamenal také, že hnutí STAN paradoxně získalo navzdory problémům okolo kauzy Dozimetr letos lepší výsledek, než v posledních komunálních volbách v roce 2018.
Rada bez trestně stíhaných
Pozastavil se však například nad kooperací Pirátů a ODS, kterou lídr David Bodeček v minulosti často tvrdě kritizoval. Na současnou jedničku a dvojku kandidátky ODS, Evu Špačkovou a Richarda Bureše stejně jako na dvojku TOP 09 Tomáše Macháčka v minulosti podal i trestní oznámení v souvislosti s prodejem obecních bytů. „Vzhledem k tomu, že jako Piráti Praha 1 nemáme žádnou vlastní povolební strategii, přijímáme tu, která platí pro vyjednávací tým na úrovni hlavního města. I pro nás je tak platný závazek, že v radě s námi nebudou trestně stíhaní,“ potvrdil Bodeček s tím, že s ostatními kandidáty ODS a TOPky problém není.
Psali jsme
Nikoli tajně, ale v co možná nejširší sestavě – tak v současné době podle slov Filipa Dvořáka, exstarosty Prahy 1 a člena vyjednávacího týmu…
Kospirační teorie
V souvislosti s vyjednáváním mezi politickými subjekty v Praze 1 se objevila i jedna „konspirační teorie“. Ta hovoří o snaze někdejšího starosty, dlouholetého politika ODS v Praze 1 a aktuálně prvního náhradníka na kandidátce strany Filipa Dvořáka do rady městské části. Podle informací PrahaIN.cz se tato zpráva šíří napříč vyjednávacími týmy. Podle ní má dojít k odstoupení jedničky ODS Evy Špačkové na základě požadavku Pirátů o neúčasti trestně stíhaných v radě městské části. To by otevřelo Filipu Dvořákovi cestu do zastupiutelstva a teoreticky pak také do vedení městské části.
Dvořák chce jen do komise. Zdarma
Sám Dvořák nicméně na dotaz PrahaIN.cz tuto spekulaci rázně odmítl. „Spekulace o mém krkolomném usilování o členství v Radě je hodně naivním a hloupým způsobem manipulace oficiálního stanoviska Pirátské strany vyplývajícího z povolební strategie Pirátů, a to, že je vyloučeno, aby při vyjednávání o vzniku nových koalic bylo Piráty připuštěno, aby se členem vznikající Rady stala osoba trestně stíhaná. Tedy požadavek Pirátské strany vyplývá z vůle jejich orgánů bez ohledu na konkrétní osoby,“ reagoval Dvořák s tím, že „v rámci koaličních jednání se toto stanovisko otevřeně diskutovalo“.

Podle jeho slov je ze strany ODS cílem dosažení dohody o co nejperspektivnější správě Prahy 1. „Žádný z nás nelpí na nějaké konkrétní funkci. Samozřejmě, že budeme usilovat o takové vlivové zastoupení v orgánech městské části, které bude odpovídat našemu volebnímu výsledku. Tématem není vzdání se kteréhokoli ze zvolených kandidátů ODS svého mandátu. Taková rošáda již byla naopak oznámena stranou TOP 09,“ řekl Dvořák PrahaIN.cz po středečním koaličním jednání.
„Pokud se týká mé osoby, budu vzhledem k mému volebnímu výsledku a mnou komunikovaným tématům usilovat o řízení komise v oblasti životního prostředí a veřejného prostoru, a o možné účastenství v nějaké jiné komisi. Zdarma. Jakoukoli jinou ambici nemám. Můj cíl je dosažitelný bez ohledu na to zda mám či nemám mandát zastupitele,“ dodal dlouholetý politik ODS.