foto: archiv MČ Praha 8/Budova úřadu MČ Praha 8
Zasedání zastupitelstva Prahy 8 se neslo v duchu protestů obyvatel sídliště Invalidovna. Zatímco klíčovým bodem jednání bylo schvalování rozpočtu, největší diskuse se týkaly právě situace na sídlišti Invalidovna. Zasedáním ale rezonovalo i téma výstavby Kauflandu v Tróji, proti níž stojí aktuální koalice na radnici. Došlo i na hledání rolby.
Jednání o rozpočtu Městské části Praha 8 se protáhlo dlouho do večera. Velká diskuse začala záhy. Hned po slibu nového zastupitele za Pirátskou stranu Jana Kolatora. Ten v lavici nahradil odstoupivší pirátku Filínovou.
Následoval krátký zádrhel, ohledně dálkového hlasování zastupitelů, kteří se účastnili distančně z karantény, což se nakonec podařilo.
Rozpočet voní asfaltem
Pak už došlo k diskusi o rozpočtu, který letos podle starosty Ondřeje Grose (ODS) počítá s příjmy asi 846 milionů a výdaji zhruba 897 milionů korun. „Rozpočet je shodkový, ale musím říci, že shodek je jen papírový. Nikde si nepůjčujeme, shodek bude financován z přebytků z minulých let, zároveň máme schválenou dotaci z hlavního města,“ poznamenal starosta při předkládání rozpočtu. „Navýšení rozpočtu je v běžných výdajích de facto jen o inflaci. Navýšili jsme investice, kde jde především o školy,“ dodal.
Podle zastupitele Tomáše Pavlů (KDU-ČSL) je ale rozpočet „mírně asociální a voní asfaltem“. „V téměř miliardovém rozpočtu nenajdeme milion na kroužkovné nebo něco podobného. Myslím, že to je maličkost, která by ale hodně pomohla lidem,“ poznamenal v diskusi.
Kritizoval také výdaje na parkování nebo úklid psích exkrementů. „Vidím tady šestnáct milionů korun na různá parkoviště, ale s jedinou výjimkou žádnou opravu chodníku,“ kritizoval Pavlů. Nelíbílo se mu ani navýšení rozpočtu na úklid po psech, který byl v návrhu zvýšen na 4,5 milionu korun. „Nevím, jestli si nežijeme trochu nad poměry, když utratíme za úklid po psech tuto částku, zatímco na poplatcích ze psů vybereme jen dva a půl milionu,“ dodal Pavlů.
Diskuse k rozpočtu byla pak přerušena a na řadě byly interpelace občanů. Ty se soustředily kolem jediného tématu. Zástavba volých ploch u sídliště Invalidovna, kterou plánuje společnost Trigema, byla terčem kritiky všech přihlášených. Kritizovali zejména nedostatek další infrastruktury, zástavbu zdejšího sportoviště i dohody s developerem, které uzavřela už v minulosti městská část.
Interpelace mířily především na radního Tomáše Hřebíka (TOP09 a STAN), který reagoval tím, že se stávající vedení Prahy 8 snaží napravit nevýhodné dohody minulého zastupitelstva. „Podařilo se nám kontribuce nasměrovat tak, aby mohly být použity na výstavbu nové školy, v rámci územní studie se budeme snažit prosadit právě sportoviště a další potřebné plochy,“ uvedl Hřebík.
Starosta Ondřej Gros poznamenal, že sporné sportoviště, které má být zastavěno, nepatří městské části. Podle Hřebíka si radnice uvědomuje i historickou hodnotu sídliště Invalidovna, a proto připravují pravidla, která by jej měla chránit.
Kam se poděla třetí rolba?
V diskuzi se opoziční 8 žije ptala i na výstavbu Kauflandu v Tróji. Proti ní se radnice už v minulosti vymezila. Nyní vydalo vedení Prahy 8 nesouhlasné stanovisko i vůči hlavnímu městu, které se touto stavbou zabývá.
Probíralo se také školství, zejména pak kapacita mateřských a základních škol v oblasti Karlína. Mírný úsměv na tváři zastupitelů vyloudila debata o tom, kde je rolba. Městská část totiž má tři veřejná kluziště, k nimž mají náležet provozovatelem dodané rolby. Minimálně jedna z nich se však nemohla najít, což bylo důvodem kritiky radního Jiřího Vítka. Ten reagoval tím, že skutečně neví, kde se rolba v tuto chvíli nachází, upozornil ale na to, že za jeho smluv ušetřila městská část oproti minulosti řádově až miliony korun.
Psali jsme
Místní sdružení Pirátů na Praze 8 si v minulých dnech zvolilo lídra do podzimních komunálních voleb. Stal se jím současný předseda místního…