Zdeněk Hřib (Piráti): Památkáři na oddělení obrubníky trvají

20. 11. 202215:22
Zdeněk Hřib (Piráti): Památkáři na oddělení obrubníky trvají
foto: Rudolf Komár, PrahaIN.cz/Zdeněk Hřib

POLITICI VLASTNÍMI SLOVY Člen zastupitelstva hl. m. Prahy za Piráty na svém Facebooku 14. listopadu k obrubníkům na Mariánském náměstí

To mě štve: Památkáři trvali na „tradičním“ oddělení vozovky a obrubníků na Mariánském náměstí. I když náměstí bude pro pěší, a obrubníky tak funkčně nedávají smysl. Co si o tom myslíte?

V rámci projektu úpravy náměstí jsme chtěli srovnat prostor do jedné roviny, aby sloužil bez jakýchkoliv překážek opravdu všem včetně rodičů s kočárky nebo lidem na vozíku. Bude tady totiž pěší zóna, tak nemá smysl zachovávat výškově oddělenou vozovku pro auta. To náměstí akorát nepřirozeně rozčleňuje a vytváří pro chodce skutečnou i psychologickou překážku v pohybu po celém prostoru.

Jenže památkáři na oddělení obrubníky trvají. Důvodem jsou pro ně standardy památkové péče, které se v tomto případě vztahují k začátku 20. století. To je přesně období rozvoje automobilismu a vzniku obrubníků na dříve výškově srovnaných prostranstvích. Že to hlouběji do minulosti bylo jinak a že by to mohlo být jinak i v současnosti v souladu s moderní proměnou města, to už památkáři neřeší. Vše poměřují s ohledem na jeden kratičký moment historie Prahy.

Přesto si myslím, že třeba tvorba bezbariérového prostoru je politické rozhodnutí a památkářům nepřísluší ho blokovat. Jsem ale rád, že se alespoň daří směřovat ke kompromisu, kdy se obrubník sníží ze stávající výšky 15 cm na schůdnější 3 cm.

Klíčová otázka ale zůstává:

Má být Praha zakonzervovaným muzeem konce 20. století, nebo městem s lidským rozměrem?

Publikováno v rámci přehledu prohlášení i jiných mediálních výstupů jednotlivých volených zastupitelů v Praze

Tagy

Speciály

Kudy kráčel zločin
Tajnosti slavných