Zeman se dnes chystá do Sněmovny. Trikolora napsala prezidentovi otevřený dopis

18. 02. 202207:45
Zeman se dnes chystá do Sněmovny. Trikolora napsala prezidentovi otevřený dopis
foto: Hana Brožková/Prezident Miloš Zeman

Prezident republiky Miloš Zeman se zúčastní jedání 11. poslanecké schůze. Sněmovnu navštíví dnes od deseti hodin. Podle jeho slov z Partie Terezie Tománkové se chystá podepsat pandemický zákon. Hnutí Trikolora s tím nesouhlasí. Prezidentovi zaslalo otevřený dopis.

Trikolora připomněla slova Zemana z Partie, kde říká, že pandemický zákon podepíše, protože z něj vypadlo nařízení karantény přes SMS zprávy. Hnutí zmínilo, že prezident byl uveden v omyl.

„V zákoně to je v novém § 8a. Karanténu lze nařídit ústně a i dálkovým způsobem, což je telefonní hovor, SMS, mail. Takto postupuje hygiena i dnes, ale ví, že jde o nezákonně nařízené karantény. To, že návrh novely pandemického zákona fakticky úpravu této formy omezení osobní svobody neřeší a nechává ji na prováděcí vyhlášce Ministerstva zdravotnictví, je výsměchem dlouhodobé realitě, kdy vedení ministerstva pohrdalo právy lidí, právem i soudy. Je to stejné, jak kdyby se úprava vypořádání s německou okupací v roce 1945 ponechala protektorátní vládě.“ 

„Původní pandemický zákon z února 2021 upravuje možnost zákazu návštěv v nemocnicích nebo zařízení sociálních služeb. Ale je to nadbytečné. I v minulosti byly běžně omezovány návštěvy v případě výskytu chřipky a zákon k tomu nebyl potřeba. Stanoví to ředitel zařízení. Ani dítě ve škole nemůže přijímat návštěvy, ale musí se řídit školním řádem. Chce-li ministerstvo, aby tak nemocnice činily jednotně, může to jako zřizovatel uložit ředitelům státních nemocnic, a po domluvě s kraji to mohou učinit rady krajů vůči krajským nemocnicím,“ píše se v dopisu Miloši Zemanovi.

Hrubě omezujete lidi, říká Trikolora

Trikolora dále kritizuje novelu, kterou nazývá jako hrubé omezování lidí. Zmiňuje, že v době kdy covid oslabuje, tak posiluje omezování lidí. Nelíbí se jim také fakt, že soud nemohl prokázat zdraví člověka, který měl rizikový kontakt, ale nebyl očkovaný.

„Vláda, která rozvolňuje a fakticky ruší covidová opatření a diskriminaci neočkovaných, může pandemický zákon vůči nemocnicím a obdobným zařízení nahradit akty řízení jako zřizovatel a ve spolupráci s kraji dosáhne žádoucího účinku, protože v oblasti nemocnic a sociálních zařízení jsou veřejná zařízení dominantní. Novelu pandemického zákona nepotřebuje,“ doplňuje hnutí.

Trikolora vyzvala prezidenta republiky, aby zákon vrátil Poslanecké sněmovně.

Miloš Zeman navštíví Poslaneckou sněmovnu dnes od deseti hodin. Vystoupí zde se svým projevem.

Tagy

Speciály

Kudy kráčel zločin
Tajnosti slavných