foto: Facebook předsedkyně Sněmovny/Markéta Pekarová Adamová ve Sněmovně
PrahaIN je ta poslední, která by chtěla vyvolávat v lidech poukazováním na vysoké poslanecké platy nízké pudy závisti. Někdy to ale jinak nejde. Jako v tomto případě, kdy předsedkyně Sněmovny a TOP 09 Markéta Pekarová Adamová si v rozhovoru pro Právo pustila pusu na špacír a mírně řečeno, rozběsnila levici. „Výživná“ diskuze na Twitteru pak přinesla i slova jako „vytáhněte si hlavu ze zadku“ a „respekt k tomuhle blbovi“. Zúčastnění politici, aktéři „diskuze“ jsou většinově z Prahy – předsedkyně TOP 09 z Prahy 8, europoslanec za KDU ČSL, zastupitel za Zelené na Praze 3 a zastupitel na Magistrátu hl. m. Prahy a radní za Prahu 18 za ANO.
Co Pekarová Adamová, která již několikrát osvědčila sociální inteligenci měňavky, sdělila tentokrát? 13. dubna vyšel rozhovor s ní na Novinkách.cz i v Právu, titulek měl případný: „Pekarová: Nemůžeme už žít nad poměry a nezdravě zvyšovat platy“. Z interview vybíráme ty nejšťavnatější pasáže: „Budeme si muset zvyknout na to, že jsme v nelehké, tíživé situaci a nemůžeme si dovolit žít nad poměry, tak jako se žilo dosud, kdy se zvedaly důchody a platy ve veřejné sféře rychleji, než se zvedaly v soukromé,“ sdělila mimo jiné.
Echt pravicová Pekarová
Na otázku „Řekla jste, že stát se nemá starat o lidi, ale o to, aby byla rovná pravidla. Hodně lidem se ten výrok nelíbí, protože o co jiného se má stát starat než o lidi“ pak odpověděla: „Tu větu hlavně hnutí ANO vytrhlo z kontextu. Řekla jsem, že stát se má postarat o rovná pravidla, aby se lidé o sebe a své blízké mohli co nejlépe postarat sami. Není důvod, abychom od státu očekávali, že se úplně o každého postará v tom smyslu, jak chce hnutí ANO, které se stále více ukazuje jako velmi levicové. A chápu, že takový pravicový přístup je musí štvát. Podle mého platíme daně proto, aby fungovaly služby státu, záchranná sociální síť pro potřebné, aby stát zajistil naše bezpečí, ale všechno ostatní, co se týče vlastního živobytí, má být na lidech. Každý, kdo může pracovat, se má postarat o sebe i o svoji rodinu. Je to přirozené a je to model, který tady funguje po desetiletí.“ Povšimněte si, že hovoří o „vytržení z kontextu“, to není poprvé, ani naposledy…
A dodala: „Hnutí ANO stále navrhuje nesmyslné zásahy do života lidí. Např. dvanáctero opatření Andreje Babiše proti drahotě. To nemůže ani myslet vážně, to by zruinovalo ČR během roku dvou. Je to socialismus nejhrubšího zrna, kdy každý má všechno dostat, ale zcela zapomíná na to, že stát disponuje jen penězi, které vybere od svých občanů, a s těmi musí zacházet odpovědně a rozumně.“
Paní Pekarová Adamová ve Sněmovně, foto Facebook předsedkyně TOP 09
Když se řeč stočila k parlamentu a padla otázka „Není ale nešťastné říkat, že se nechcete vysilovat politickou diskusí? Parlament je přece určen pro politickou diskusi“, opět se musela „opravit“: „Jsou to asi ne úplně vhodně zvolená slova. Na druhou stranu vím, jak ministři dřou od rána do noci, aby zvládli tuto turbulentní a složitou dobu, kdy nám za rohem zuří válka, přišly nám sem statisíce uprchlíků a vláda se o ně musí postarat.“ Napotřetí se to stalo, když přišla na přetřes pandemie. „Když jste byli v opozici, byl tady covid. Taky se vám nelíbilo, když vláda říkala, dejte nám pokoj a nechte nás vládnout“ – zněla otázka. A odpověď? „Nevolila jsem slova úplně šťastně.“
Představme si aktéry „twitterového“ dramatu
Jako první se na Twitteru ozvala novinářka Apolena Rychlíková. Kdo je tato žena? Apolena Rychlíková (33) je režisérka dokumentárních filmů, aktivistka a novinářka, v současnosti redaktorka publicistického serveru A2larm. Ve své tvorbě se věnuje otázkám genderové rovnosti, dostupnosti bydlení, exekucím a dalším tématům sociální spravedlnosti. Je držitelkou prestižní ceny Novinářská křepelka. Otázku, kolik bere měsíčně, jsme si jí netroufli položit, vzhledem k tomu, že A2larm není zrovna mainstreamové médium, odhadneme to na cca 40 tisíc.
Pak je tu zpovídaná, předsedkyně Sněmovny a TOP 09 Markéta Pekarová Adamová, která věří, že pomoci si má každý sám a že si žijeme tak trochu nad poměry. Paní Pekarová Adamová (37) je politička již 12 let, od listopadu 2021 předsedkyně Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky. Od roku 2019 je předsedkyní TOP 09, v letech 2015–2019 byla místopředsedkyní této strany. Poslankyní pak je od roku 2013. V období 2010 až 2018 působila jako zastupitelka městské části Praha 8 (mezi roky 2010 až 2014 také radní). Tak tedy, vyhledali jsme, že předseda Poslanecké sněmovny má plat 243 800 Kč, stejnou informaci jsme nalezli ZDE i ZDE. Také má nárok na víceúčelovou paušální náhradu 48 800 korun (viz ZDE). Její výplatní páska tedy zní na necelých 300 tisíc měsíčně. Máme za to, že se paní Pekarová Adamová nemusí budoucnosti, alespoň tedy finančně, obávat.
Europoslanec Tomáš Zdechovský, foto Facebook
A pak do diskuze velmi ostře vstoupil pan Tomáš Zdechovský (42), politik, od roku 2014 poslanec Evropského parlamentu, od roku 2020 místopředseda KDU-ČSL. Hrubý měsíční plat poslanců EP podle statutu činí €9.166,30 (223 932,709 Kč). Tento plat je hrazen z rozpočtu Parlamentu a všichni poslanci z něj odvádějí unijní daň a příspěvky na sociální zabezpečení. Po odvodech činí výše čistého platu €7.145,04 (174 553,3272 Kč). Tento plat rovněž ve většině členských států podléhá dani z příjmu. Konečná výše platu poslance tedy závisí na daňových předpisech v jeho zemi (viz ZDE). Europoslanec má také ale nárok na řadu příspěvků a náhrad (viz ZDE).
A teď již ke sporu, kdo si tu žije „nad poměry“
Dáme „tvíty“, jak šly za sebou, z toho vysvitne příběh o těch místních „poměrech“. A přidáme ještě další příspěvky ve vláknu, kde to stále „žije“. A vy si můžete sami udělat obrázek, kdo ze tří hlavních diskutérů toho o poměrech v Česku ví nejvíce a kdy by si měl vytáhnout hlavu z pozadí…




Psali jsme
Od neděle, kdy si Markéta Pekarová Adamová užila asi svoji zatím největší minutu slávy (rozumějme tím, že řekla to, co vzbudilo největší ohlas),…