foto: Hans Štembera / PrahaIN.cz/Andrej Babiš
VIDEO Expremiér Andrej Babiš vysílal o víkendu na svém Facebooku sestřih otázek a odpovědí od občanů. Jelikož redakce PrahaIN.cz pravidelně mapuje stav veřejných financí, zaujal nás jeden konkrétní videopříspěvek. Tazatel se stručně zeptal, jestli bude mít víc peněz, nebo bude všechno jako dřív.
Andrej Babiš svou odpověď rozvrhnul do několika částí. V první zaútočil na současnou vládní garnituru slovy, že všechno zabili.
„Za nás, za naši vládu, tak my jsme chtěli navyšovat platy o 1400 korun, bylo to v úrovni inflace, zdravotníkům jsme navýšili, chtěli jsme 3,5 procenta přidat učitelům. No a teď přišla tahle nová vláda a všechno zabila," konstatoval bývalý premiér a ministr financí.
Následně doplnil, že během jeho úřadování platy rostly. Průměrný plat prý představoval 37 tisíc a ke zvýšení došlo i u minimální mzdy.
„Takže lidem stoupli úspory, my jsme skutečně dávali lidem strašně moc peněz. A teďka to vypadá, že nová vláda chce šetřit. Ale na sobě nešetřej, oni vlastně vzali do vlády nové ministry, nové náklady, a ještě tam přijdou další jejich trafikanti, takže nevím. My máme nejnižší nezaměstnanost v Evropě, práce je," doplnil předseda ANO tazateli.
Lidi mi rozumí! Ne, nerozumí
Současně ovšem upozornil, že neví, odkud dotyčný muž je, zdali pracuje pro stát, nebo pro soukromou firmu.
Jelikož ale podle slov Andreje Babiše práce je, o navýšení mzdy se prý bát nemusí.
Tento příspěvek je zajímavý hned několika aspekty.
Dotaz trval čtrnáct vteřin, odpověď sedmadevadesát.
Psali jsme
Hnutí Chcípl PES po týdnu opět protestovalo. Na stejném místě jako minule, na pražském Malostranském náměstí. Podle našich odhadů se zde sešlo…
Video si pustilo téměř deset tisíc lidí, přičemž 300 za sebou nechalo online stopu v podobě zvednutého palce.
A reakce?
„Babiši, kde tyhle divňáky bereš?" „Výplatu má státní zaměstnanec, všichni ostatní mají mzdu. Na výplaty musí vydělat všichni, co mají mzdu a rozdávat, co není, prostě nefunguje." „Nekonečná dávka zhrzenosti! Brečíš hezky, ale výsledek voleb nezměníš, klaune!" „Já se musím pochlubit. Nám zaměstnavatel přidal na hodinu 8 korun 33 haléřů, Skvělé, ne?" "Babiš, trepeš blbosti, ty zvýšíš o 1000 a potom následuje zdražení všeho o trojnásobek, s tím můžeš tak pochodit u de*ilů..."
Podobně laděných příspěvků byly desítky. Mezi fanoušky dominovaly. Ostatně se můžete přesvědčit tady. Anebo na níže uvedené rešerše...

FB Andreje Babiše, sobota 21:26
Psali jsme
Iniciativa Chcípl pes zase štěká kolem sebe. Toto hnutí dnes pořádá akci s názvem Babiše za mříže.
Psali jsme
Nežijeme bohužel v ideálním světě, který by byl plný pravdy, lásky a věrnosti. Jak se ale říká, všechno zlé je pro něco dobré, a to platí i v…
A metropole?
Pražané si v letošním roce připlatí nejen za vodu, plyn a svoz odpadu. U vody se cena zvedne o šest procent a cena plynu se některým odběratelům zvýší o 7,3 procenta. V případě odpadu se mění celý systém platby, který svoz některým lidem zvýší až na dvojnásobek. Zvyšovat by se neměla cena tepla, která vzrostla již loni. Zdražování nyní nechystá Pražská energetika (PRE).
Platby za vodu meziročně vzrostou o šest procent na 107,72 koruny za metr krychlový. Vyšší meziroční nárůst bude u stočného. Pro obyvatele metropole to znamená, že měsíčně jim voda zdraží asi o 21 korun na osobu, což představuje 252 korun za osobu za rok.
Skoro 60 korun za krychlový metr
Větší nárůst ceny se promítne do stočného, které vzroste o 10,7 procenta na 51,84 koruny za metr krychlový. U vodného bude cena vyšší o dvě procenta a lidé zaplatí za metr krychlový 55,88 korun.
Většině Pražanů se zvýší ceny za svoz odpadu. Město schválilo vyhlášku s novým výpočtem cen, který je nutný kvůli novele odpadového zákona. Ceny se zvýší nejvíce u velkých kontejnerů na sídlištích, kde to bude zhruba na dvojnásobek, u těch nejmenších naopak klesnou.
Lidé nyní platí podle velikosti kontejneru a četnosti svozu. Zákon dal obcím možnost cenu stanovit až na korunu za litr odpadu a měsíc, město sazbu stanovilo na 50 haléřů. Nově budou zcela zdarma hnědé popelnice na bioodpad. Dosud se cena svozu pohybovala mezi 25 a 74 haléři za litr v závislosti na velikosti popelnice a četnosti svozu.
Psali jsme
Ministerstvo financí v nové prognóze zhoršilo odhad růstu ekonomiky v letošním roce na 3,1 procenta. Ještě v listopadu loňského roku odhadovalo…
Když, tak prý do zlata
Ekonom a spoluzakladatel společnosti Zlaté rezervy Roman Pilíšek ovšem upozornil, že jednorázovým navýšením cen problém nekončí.
„Občané i firmy budou v letošním roce čelit nejen zvyšování cen zboží a služeb z důvodu zvyšování cen energií a rozkladu mezinárodního obchodu, ale také zvyšování úrokových sazeb z hypoték a dluhů obecně. Důvodem je zvednutí základní úrokové sazby z nuly na 3,75 procenta během několika měsíců Českou národní bankou. Tento smrtící koktejl ekonomických restrikcí a represí navíc na pozadí stále probíhající pandemie a snahy o snižování emisí ze strany Evropské komise naznačuje, že krize bude mít mnohem delší trvání, než jak jsme byli doposud zvyklí na jeden až dva roky,“ uvedl v prohlášení pro PrahaIN.cz.
Ceny v autobazarech rychle rostou
Ceny ojetých aut inzerovaných na českém trhu loni vzrostly o 14,4 procenta na průměrnou hodnotu 160 tisíc korun. Vyplývá to z analýzy skupiny Aures Holdings, která provozuje autobazary AAA Auto a Mototechna.
Důvodem zdražování je úbytek ojetých aut v autobazarech i inzerci. Ceny šly nahoru i v sousedních zemích. V Maďarsku byl nárůst o 17 procent, v Polsku ceny vzrostly o devět procent a na Slovensku stagnovaly, dodala firma.
Loni ve čtyřech zemích V4 ubylo z trhu 80 tisíc aut.
V inzerci bylo o sedm procent méně Octavií a o pět procent méně fabií. Naopak o polovinu vzrostl počet nabízených vozů Škoda Karoq a o třetinu množství Kodiaqů.
Psali jsme
Čerstvě zveřejněné výsledky vývoje cen bytů v jednotlivých zemích EU potvrdily, že růst cen bytů v ČR opět citelně zrychlil. Ve srovnání s rokem…
Odjinud
Po celé republice opět roste počet nemocných zdravotníků. Důvod? Pochopitelně covid-19 a jeho varianta omikron. A nejhůř je na tom Praha. …