„Dělej, ty hovado!“ Otec povzbuzoval syna tak, že rozbrečel trenérku soupeře

14. 11. 202305:24
„Dělej, ty hovado!“ Otec povzbuzoval syna tak, že rozbrečel trenérku soupeře
foto: Jan Holoubek, PrahaIN.cz/Sportovní hala

Každý, kdo byl s dětmi na tenisovém utkání, se s tím setkal. U jiných sportů totiž nebývá zvykem, aby rodiče malých sportovců povzbuzovali tak hlasitě a agresivně, jak se to děje na tenise.

PrahaIN.cz má podobných zážitků z pražských kurtů nespočet. Velmi nepříjemné je to především v hale, kde se křik otců rozléhá a je slyšet prakticky přes všechny kurty. Že by se na to dalo zvyknout, o tom nemůže být ani řeč.

Nyní se naší redakci ozval Daniel V., jehož dvě dcery s tenisem začínají. Na turnajích byly pouze jednou. Podle jeho slov to ovšem stačilo. „Hrál jsem fotbal v Podolí od žáků, hrál jsem za Bohemku. Hrál jsem taky závodně kuželky a šipky. To už nemůžeme počítat mezi sport, chci tím jen říct, že jsem prošel různými prostředími. Pro tenis jsme se rozhodli proto, že to vyšlo v takovém školním monitoringu pohybu, že by to dětem mohlo vyhovovat. Trénujeme v Praze 4, ale co nám tak říkali, do budoucna se konají turnaje téměř všude,“ řekl v pátek redakci PrahaIN.cz.

Jeho e-mail byl natolik specifický, že jsme jeho slova ověřovali i telefonicky. Proč nám napsal?

„Stal jsem se svědkem šíleného přístupu jednoho z rodičů. Jeho kluk hrál proti někomu z Brna. První set vyhrál, druhý prohrál. Byl už úplně vyždímaný. Ještě, co si pamatuji, měl nastoupit na čtyřhru kvůli bodům pro družstvo a už se mu moc nechtělo. Jeho táta tam hulákal do debilů, hovad a lemplů. Původně jsem se domníval, že křičí na rozhodčí, ale tam snad žádný ani nebyl, počítal to, tuším, on sám. Ten soupeř, prostě mladý chlapec, tam byl s trenérkou. Ta se nakonec rozbrečela, chlapovi něco řekla, že se takto přeci nemůže chovat. On byl úplně v klidu, omluvil se, ale pak pokračoval. Trenérky jsem se musel jít zeptat, když se uklidnila, co se stalo,“ pokračuje Daniel V.

Prý šlo o motivaci

„Otec jí prý řekl, že takto kluka motivuje, aby byl úspěšný, že úplně stejně se k dětem choval Petr Korda, kterého zná, že ten byl ještě tisíckrát horší,“ dodal Dan V.

S koncem tenisu svých dětí ale nepočítá.

„Jsou tam kvůli pohybu, ne pro výsledky. Teď se bude konat akce v Čerčanech a Újezdu nad Lesy, tak se tam jen půjdeme podívat. Ale ten chlap nás pěkně rozhodil,“ uzavřel.

PrahaIN.cz oslovila Český tenisový svaz. Zajímalo nás, jestli podobné chování rodičů řešil v minulosti oficiální cestou. Ten však nereagoval.

Spojili jsme se rovněž s letitým tenisovým manažerem a trenérem dětí. Řekl nám, že toto chování zná. „Především tenisoví rodiče jsou extrémně, až chorobně ambiciózní. Dětem to nikdy nepomohlo, zažil jsem doslova šikanu ze strany rodičů, která končila v pubertě tím, že dospívající synové a dcery hodili raketu do koše a odmítli pokračovat,“ sdělil redakci známý pražský kouč.

Česká republika má v tenise už desítky let silné zastoupení. Jména Tomáše Berdycha, Bohdana Ulihracha, Martina Damma, Radka Štěpánka nebo Lukáš Rosola jsou toho jasným důkazem. O ženských zástupkyních nemluvě: Petra Kvitová‎, Lucie Šafářová‎, Barbora Krejčíková, Markéta Vondroušová nebo sestry Plíškovy jsou toho jasným důkazem.

Tagy

Speciály

Kudy kráčel zločin
Tajnosti slavných