foto: Adéla Houbová, PrahaIN.cz/Mermaiding
REPORTÁŽ: Proměnit se alespoň na chvíli v mořskou pannu umožňuje sport zvaný mermaiding. Ve světě se už objevuje dlouhá léta a v poslední době se poměrně rychlým tempem dostává také do České republiky. Jak jsme se sami přesvědčili, není to vůbec nic jednoduchého. Plavání s jedinou ploutví totiž procvičí všechny svaly v těle.
Zjednodušeně lze říci, že mermaiding umožňuje dětem i dospělým se na chvíli proměnit v mořské panny nebo prince. Není to ale zas tak jednoduché, jak by se na první pohled mohlo zdát. Plavání s nohama fixovanýma u sebe si vyžaduje jistou dávku odvahy i umění. Docílit správného způsobu pohybu totiž vyžaduje cvik.
Přesvědčili jsme se o tom při ukázkové lekci plavecké školy Aquatics Prague No1 pod vedením trenérky a zakladatelky školy Gabrieli Minaříkové. Šlo o krátkou ukázku, díky které si mohly zúčastněné děti vyzkoušet plavání s monoploutví úplně poprvé v životě. V průběhu jedné hodiny se rozplavaly, nasadily ploutev, vyzkoušely plavání pozadu i popředu, naučily se mermaidí kotoul a nakonec své získané dovednosti předvedly v krátké dovednostní dráze.
Speciální monoploutve pro mořské panny. Foto: redakce PrahaIN.cz
Bez základů plavání to nejde
Základní dovedností, bez které podle Gabriely Minaříkové není vůbec možné s mermaidingem začít, je umět plavat. Klíčové je také nebát se ponořit hlavu a umět vydechovat nosem. V monoploutvi jsou totiž nohy pevně fixované u sebe a pro neplavce tak může být tento sport poměrně nebezpečný. Ostatně i dobří plavci se mohou cítit trochu bezbranně. Proto prý musí trenérka některé děti odmítat s tím, že se mohou vrátit, až když budou umět dostatečně dobře plavat.
Ještě před začátkem samotné lekce proběhla krátká rozcvička na souši. Pak se děti přesunuly do bazénu, kde si s pomocí plovací pěnové nudle vyzkoušely plavání ve stylu mořských panen. Tedy bez kopání, jen za pomoci pohybů pánví. To bylo pro některé z nich velice těžké. Namísto pánve zapojovaly spíš kolena, což nebylo příliš efektivní. Všechny se však na druhý konec dráhy úspěšně dostaly.
Psali jsme
Do povědomí široké veřejnosti se v posledních několika letech dostává nový sport. Jmenuje se hobby horsing a spojuje jezdecký sport s atletikou…
Plavání, stojka nebo speciální kotoul
Pak už přišlo na řadu to, na co se účastníci lekce těšili nejvíc. Nasazení ploutve, které mimochodem není jen tak. Do ploutve je totiž nejprve třeba se obout jako do ponožek. Následuje natažení zbytku kostýmu přes nohy až do pasu, podobně jako se natahují punčocháče. Pak už se malé mořské panny a princové vydali na první nejistou plavbu. Opět jim při tom asistovaly pěnové nudle.
S nasazenými ploutvemi si účastníci vyzkoušeli také cákání nebo stojku, při které nohama mávali nad hladinou. I když se někteří trochu báli, nakonec všichni ocasem úspěšně zamávali. Nechyběl speciální mermaidí kotoul vzad a dovednostní dráha. V té musely děti například proplavat ponořeným kruhem nebo ze dna vylovit předmět.
„Líbilo se mi to! Akorát mi hrozně zateklo do nosu. Bylo to docela těžký. Hlavně lovení ze dna, to se mi vůbec nepovedlo. Asi by to bylo lepší, kdybych si vzala brýle,“ popsala nám krátce po lekci své pocity jedna z malých účastnic. Také ostatní účastníci vylézali z vody nadšení. Mořské panny zřejmě slaví u dětí úspěch.
Plavání s ploutví není vůbec jednoduché. Foto: redakce PrahaIN.cz
Sport na prvním místě. Ploutev je až za odměnu
Kurzy mermaidingu pořádá plavecká škola Aquatics Prague No1 pravidelně v průběhu školního roku v bazénech na Barrandově a v Řepích. Jde podle Gabrieli Minaříkové o komplexní sport okořeněný o jistý zajímavý zážitek. V rámci běžných lekcí se prý pokaždé zaměřuje na jiný plavecký způsob, který spolu s dětmi postupně zdokonalují.
Až na posledních 30 minut prý přichází na řadu monoploutev. S tou se děti postupně zdokonalují. Od základních pohybů se dostávají ke složitějším prvkům, zdolávají dovednostní dráhy anebo nacvičují krátká vystoupení s prvky akvabel. Ty pak v rámci oddílových závodů předvádějí rodičům a dalším divákům.
Posílení fyzičky i obratnosti
Jinak se ale podle slov Minaříkové v mermaidingu nezávodí. Jde o rekreační sport, který posiluje celé tělo a je pro děti atraktivní. Na rozdíl od klasického plavání například po dětech nevyžaduje žádné výkony na čas a nehrozí tak pocit selhání.
„Děti jsou dneska bohužel hodně ztuhlé. Udělat správně ten pohyb pánví chce cvik. Za rok ale udělají pokrok všichni. Ještě se mi nestalo, že by někdo po roce docházení na kurzy zůstal na stejné úrovni jako na začátku. Zlepšuje se nejen plavání jako takové, ale i fyzička a obratnost,“ uzavřela benefity mermaidingu Minaříková.
S ploutví je zábava. Foto: redakce PrahaIN.cz